İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Eğitim
  3. 2020 Diş Hekimliği Taban Puanı Nedir?

2020 Diş Hekimliği Taban Puanı Nedir?

2020 Diş Hekimliği Taban Puanı Nedir

2020 diş hekimliği taban puanları tercihi verecek kişiler için en yüksek puan 513, 648 la puan Yeditepe Üniversitesidir. 451,1 puanla yani en düşük puanla da Bingöl Üniversitesidir. Tabii özel üniversiteleri indirimli burslu imkânlarından yararlanmak mümkündür.

Tercih Vermeden Önce Kişilerin Dikkat Etmesi Gereken Bir Takım Durumlar Vardır

  • Tercih listesi içinde yer alan üniversitenin bulunduğu şehir
  • Üniversitenin başarısı
  • Üniversitenin olanakları şeklinde dikkat edilmesi Grekçen birçok faktör bulunmaktadır. Bu faktörler kişinin tercih döneminde pişmanlık yaşaması için dikkat etmesi bakımında çok önemlidir.

Diş Hekimliğinde Başarı Sıralaması

  • Diş hekimliğinde ne üst sırada bulunan Yedi Tepe Üniversitesinin başarı sıralaması 3586’dır. En düşük puanla seyir gösteren Bingöl Üniversitesinde ise başarı puanı 29633’tür. Bu iki üniversitenin başarı puan sıralamasının içinde yer alacak bir puan alabilmiş iseniz birçok üniversitenin diş hekimliği bölümünde yerleşim gösterebilirsiniz.
  • Başarı sıralaması kişilerin üniversite tercihlerinde yerleşip yerleşememesinin ana nedeni olarak gösterilebilir. Örneğin sizinle aynı puanı alan birisi ile küsürat farkınız olursa ve bu küsurat farkının olduğu kişilerin hepsi diş hekimliğini tercihleri arasında bulundurursa sizin tercih sonuçlarında olumsuz bir yanıt almanız olası bir durumdur

Diş hekimliği bölümünde okumak isteyen öğrenciler tercih listesinde bulunan sadece puanları değil başarı sıralamasına da bakmaları gerekmektedir. Çünkü aynı puanı alıp küçük rakamlarla birbiri arasında farklılık gösteren kişilerde bulunmaktadır. Puanınız yeterli geldiği halde üniversiteye yerleşememe gibi bir şansınız bulunmaktadır. Bu açıdan baktığınız zaman başarı sıralaması, aldığınız puandan daha öncelikli bir hal almaktadır. Şehir olarak en çok üniversitenin bulunduğu şehir İstanbul şehridir. Birçok Devlet Üniversitecide Diş Hekimliği Bölümü bulundurmaktadır. İstanbul’daki Marmara Üniversitesi, İstanbul Üniversitesi bu üniversitelerin arasında yer almaktadır. Tabii burslu imkânları bulunan birçok üniversitenin indirimli fırsatlarından da yararlanabilir. Tercihinizi bu doğrultularda verebilirsiniz. Tercih verirken tercih listenizi olabildiğince kalabalık tutmaya çalışın. İlk tercihlerde istediğiniz yerin gelmemesi halinde tercih süreleri bir sonraki sürece ertelemesi bilmeniz gereken en önemli unsurlardan bir tanesidir. Birçok kişi şehre göre bölüm ya da bölüme göre şehir seçimini yapabilmektedir. Üniversitelerin yurt olanakları kişilerin dikkat etmesi gereken önemli hususlar arasında yer almaktadır.

Bu yazımızı da okuyabilirsiniz:  Psikolojik Danışmanlık Ve Rehberlik Taban Puanları Nelerdir?

Diş hekimliği okumak isteyen öğrencilerin dikkat edeceği hususlardan bir tanesi şudur, aldığı puan ile birçok özel üniversitede tam burslu bir şekilde okuma fırsatı yakalayıp özel üniversitelerin vermiş olduğu imkânlardan yararlanabilmektedir. Birçok özel üniversite günümüzde diğer devlet üniversitelerinden daha kaliteli bir eğitim verip eğitim açısından birçok alternatif eğitimler sunabilmektedir. Tercih verme süreci öğrencilere hayatında en büyük adımların atıldığı bir dönemdir bu dönemi en sağlıklı şekilde atlatılması için tercih konusunda yardım eden kişiler tercih zamanında stantlar kurup öğrencilere yardım etmektedirler.

Bir önceki yazımız olan Psikolojik Danışmanlık Ve Rehberlik Taban Puanları Nelerdir? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.


Yorum Yap

Yazar Hakkında

İnternetteki bilgi kirliliğine ve spam yazılara tepki olarak "Türkiye'nin net bilgi kaynağı" O Nedir Net'i kurdu. Bilgiyi paylaşmak ve insanlara faydalı olmak dışında hiçbir gayesi yoktur.

Yorum Yap