İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Eğitim
  3. 2020 Hemşirelik Taban Puanları Nedir?

2020 Hemşirelik Taban Puanları Nedir?

2020 Hemşirelik Taban Puanları Nedir

2020 hemşirelik taban puanları tercihlerine baktığınızda en yüksek puanlara genellikle özel üniversiteler sahiptir. Hemşirelikte devlet üniversiteleri arasında en yüksek puana Hacettepe Üniversitesi sahiptir. Hacettepe Üniversitesi 200 kontenjan ile hemşire alımı yapmaktadır. Hacettepe Üniversitesi 381,95 puanla hemşire alımı yaparak öğrencilerin burada eğitim görmelerine olanak tanımaktadır. Ülkemizde hemşirelik puanlarını en düşük olduğu devlet üniversitesi Kafkas Üniversitesidir. Kafkas Üniversitesi ise 160 kontenjan ile 286,84 puan alan öğrencilere yerleşim hakkı tanımaktadır. Eğer aldığınız puanlar bu aralıklarda ise birçok devlet üniversitesinde okuma imkânı bulabilirsiniz. Aldığınız puanlar yüksek ise birçok özel üniversitenin indirimli ya da burslu imkânlarından yararlanabilme gibi bir şansımız da bulunmaktadır. Hemşireliğin en yüksek puanı özel üniversite olan Acıbadem Mehmet Ali Aydınlar Üniversitesinde bulunmaktadır. Bu üniversitenin kontenjanı sadece 8’dir taban puanı ise 405,1’dir. Bu puanı alıp hemşirelik okumak istiyorsanız bu üniversitenin burslu imkânlarından yararlanabilirsiniz.

Başarı Sıralamasında Dikkat Edin

Öğrencilerin aldıkları puanlarla üniversitelerin taban puanları uyuşuyor olduğu halde birçok öğrenci tercihleri sonucunda olumsuzluklarla karşılaşıyorlar. Bunun sebebi, başarı sıralamasını dikkate almamalarıdır. Oysaki başarı sıralaması öğrencilerin üniversitelere girebilmeleri için esas alınan faktördür. En yüksek başarı sıralamasına sahip olan Hacettepe Üniversitesi 79,598 sıralaması ile öğrencileri almaktadır. Devlet üniversiteleri arasında bulunan Kafkas Üniversitesi ise 215,881 sıralama ile öğrencileri almaktadır.

Bu başarı sıralamaları arasında yer alıyorsanız birçok tercih yaparak üniversitelere girebilme şansımız bulunmaktadır. Tercih sıralaması yaparken gitmek istediğiniz üniversiteleri başa yazıp bütün tercihlerinizi doldurmaya özen gösterin. Okumak istediğiniz üniversiteler haricinde kalan diğer üniversiteleri bulunduğu şehirler hakkında araştırmalar yaparak üniversiteyi okuma ihtimalin izin olduğu şehir hakkında bilgi sahibi olmanız da büyük yarar vardır. Üniversite kadar okunulacak şehrinde önemi büyüktür. Hemşirelik taban puanlarını iyi bir şekilde inceledikten sonra başarı sıralamasına bakıp tercih yapmanız çok önemlidir. Sizinle benzer puanları alıp son rakamlarında küçük farklılıklar olan kişileri bu üniversitelerdeki bu bölümleri tercih etmeleri sizin yerleşememenize sebep olabilir. Bu sebepten dolayı tercih yaparken dikkatli ve başarı sıralamanızın uygun olduğu üniversiteleri yazmaya özen gösterin. Tercih listesinin dolu olması bir sonraki tercih sürecine girmemenizdeki en önemli faktördür.

Bu yazımızı da okuyabilirsiniz:  Kültür Nedir?

Yorum Yap

Yazar Hakkında

İnternetteki bilgi kirliliğine ve spam yazılara tepki olarak "Türkiye'nin net bilgi kaynağı" O Nedir Net'i kurdu. Bilgiyi paylaşmak ve insanlara faydalı olmak dışında hiçbir gayesi yoktur.

Yorum Yap