İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Ekonomi
  3. 3D Ödeme Nedir?

3D Ödeme Nedir?

3d güvenli ödeme

3D Ödeme Nedir: Online alışverişlerde ya da yapılan işlemlerde kullanıcı güvenliğini sağlayan sisteme 3D ödeme sistemi adı verilmektedir. Bu kavram ayrıca 3D Secure yani güvenli ödeme anlamına da gelmektedir. Visa ve MasterCard’ın geliştirdiği bu çözüm sayesinde hem kart sahipleri hem de bu sisteme üye olan işletmeler, her türlü dolandırıcılığa karşı güvence altına alınmıştır.

3D Ödeme Sistemi Nasıl Çalışır?

Bu sistemde kart sahipleri, alışveriş ya da ödeme yaparken kullanacağı kartı, internet bankacılığı vasıtasıyla bankasına kaydettirmektedir. Kayıt işleminde şifre ile güvenlik sorusu kullanıcıya özel olarak tanımlanmaktadır.

Kart sahipleri daha sonra sistemi kullanan sanal işyerlerinde alışveriş sürecini yönetir. Ardından da ödeme kısmına gelir. Ödeme yapılırken banka tarafından işlem şifresi ve kişisel güvenlik mesajı sorulur. İşlemin tamamlanması için şifre doğru bir şekilde girilir ve alışveriş tamamlanır.

Ödeme yaparken ayrıca kart sahibinin bankada kayıtlı olan cep telefonuna ‘onay kodu’ gönderilmektedir. Bu kod, 3D ödeme ekranında kullanıcılardan talep edilir ve yanlış girilmesi durumunda işlem gerçekleşmez.

3D Ödeme Sisteminde Şifre Belirleme

Bu sistemde kullanacağınız şifre, bankada kayıtlı olan cep telefonunuza SMS olarak gönderilir. İlk defa şifre oluşturmak isteyen kullanıcılar bu süreçte bazı uygulamalardan geçecektir. Öncelikle alışverişlerinizi tamamladıktan sonra ‘siparişi kontrol et’ veya ‘sipariş kontrolü’ bölümüne gelmeniz gerekiyor. Burada 3D Secure sayfasına ulaşacak ve talep edilen bilgilerin eksiksiz olarak girilmesi istenecektir. Kullanıcılar son süreçte ‘aktive et’ butonuna basarak bu yöntemi kullanmaya başlayacaktır.

Bu yazımızı da okuyabilirsiniz:  Türk Ticaret Kanunu’nda Distribütörlük

3D Secure Neden Tercih Ediliyor?

Sanal ortamlarda yapılacak tüm alışveriş ve işlemler için ekstra güvenlik sağlayan 3D Secure, kart sahibi dışında herhangi bir kişinin işlem yapmasını engellemektedir. Ayrıca çalıntı kartlar ile yapılmaya çalışılan tüm ödemelerin önüne geçildiği için sistemin tercih edildiği bilinmektedir. Bazı durumlarda kredi kart bilgileriniz farklı kişilerin eline geçebilir ancak kart sahibi dışında ödeme yapılamamaktadır. Çünkü ödeme sürecinde sadece kart sahibinin cep telefonuna güvenlik kodu gönderilir ve bu kod sisteme girilmeden işlemler onaylanmaz.

Secure Sisteminin Firmalara Faydaları

Firmalar online işlemlerde pek çok sorunla karşılaşmaktadır. İlk olarak çalıntı kartlar ile yapılacak herhangi bir ödeme işleminde sorunun fark edilmesi ve firmanın bankayı uyarması sayesinde, iptal işlemleri gerçekleştirilmektedir. Ayrıca çalıntı kartlarla sanal pos cihazları üzerinden yapılan tüm işlemler de iptal edilebilir ve firmaların sanal pos hesapları durdurulabilir. Bu sayede firmaların hesabında yer alan para, güvence altına alınabilmektedir.

3D ödeme yöntemi ile beraber firmalar, ödemeyi gerçekleştiren kişilerin gerçek kart sahibi olup olmadığını anlayabilir. Böylelikle talep edilen ödemelerin kötüye kullanılıp kullanılmadığı hızlı bir şekilde fark edilebilmektedir.

3D Ödeme Sistemine Nasıl Başvuru Yapılır?

Bu sistemi kullanabilmek için kullandığınız kartın dâhil olduğu bankaya başvurmanız yeterlidir. Ayrıca bu başvuru sürecinde 3D Secure kaydı ve 3D Secure şifrenizi alabilirsiniz. Mağazaların yapacağı başvurularda ise kullanılan sanal posun ait olduğu banka ile iletişime geçilmesi yeterlidir.

Bir önceki yazımız olan Ekonomi Nedir? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Yorum Yap