İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Liste
  3. 6 Önemli Astofizik Sorusu

6 Önemli Astofizik Sorusu

kara delik

Kozmolojinin (evrenbilim) en önemli sorularını bilimsel kaynaklardan yararlanarak sizler için derledik. Tabii ki bu gibi soruların önemini kavrayabilmek için astrofiziğin temel kavramları konusunda alt yapınız olması gerekebilir. Ancak vereceğimiz cevapları herkesin anlayabilmesini hedefleyerek kısa ve sade tuttuk.

1. Kara Delik Nedir?

İlk kez Isaac Newton’un kütle çekim yasası ile ortaya çıkmış kara delikler, 19. Yüzyılın sonunda bilim dünyasının resmen araştırma alanı haline geldi. En basit tanımı ile kara delik, çekim etkisinden ışığın bile kurtulamadığı kozmik bir gök cismidir. Herhangi bir ışık yaymadıkları ve doğrudan gözlemler ile görülemedikleri için kara delik olarak adlandırılmışlardır.

2. Kara Delikler Nasıl Gözlemlenir?

Doğrudan gözlem ile görülemeyen kara delikler, hem matematiksel hesaplarla hem de dolaylı gözlemlerle saptanırlar. Bir yıldız kümesinin aynı merkez etrafında dönmesi ve o merkeze doğru çekilmesi, o merkezin bir kara delik olduğu bilgisini verir.

3. Gökadaların Bizden Uzaklaşması, Evrenin Merkezinde Olduğumuzun Göstergesi Midir?

Cevap peşin olarak; hayır. Henüz 20 yılın başlarında Edwin Hubble, uzak gökadaların tamamının dünyadan uzaklaştığını fark etti. Ayrıca bu uzaklaşma her geçen gün hızlanarak artıyordu. Bu durum eski skolastik öğretilerde olduğu gibi dünyanın evrenin merkezinde olduğu görüşünü tekrar gündeme getirdi. Ancak durum, evrenin genişlemesi ile ilgilidir.

4. Evren Neyin İçerisinde Genişler?

Hiçbir şey. Görünen o ki evrenin varlığı, kendisinden başka bir şeye ihtiyaç duymayacak bir yapıda. İnanması zor görünüyor ancak evren, başka bir şeyin içerisinde olman da genişleyebilir.

5. Büyük Patlama Nedir?

Aslında durum, popüler kültürde bilindiği gibi bir “patlama” değil. Ayrıca Big-bang, hala teori çerçevesi içerisinde kalmış olmakla birlikte, doğruluğu tam olarak ispatlanmış değildir. Mevcut teoriye göre evrenin başlangıcı olarak kabul edilen “patlama” noktasından sonra, 5.5 milyar santigratlara varan sıcaklıkla birlikte ortaya maddenin temel parçacıkları çıktı. Bu parçacıklar ilerleyen süreçlerdeki “soğuma” ile birlikte birleşip bozuldular ve evrendeki “çokluğu” oluşturdular.

Bu yazımızı da okuyabilirsiniz:  Sana Özel Liste: Seni Hayata Bağlayan Anları Listeliyoruz!

6. Büyük Patlamadan Önce Ne Vardı?

Bu soru henüz bilimin iletişim kurabildiği alanda kalmadığından şimdilik bilinmiyor. Bazı astrofizikçiler “hiçbir şey” cevabını verirken, bazıları ise evrenin sürekli olarak patlama döngülerinden geçtiğini ifade ediyor.

Bir önceki yazımız olan Olimposlu 12 Mitolojik Tanrı başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.


Yorum Yap

Yazar Hakkında

İnternetteki bilgi kirliliğine ve spam yazılara tepki olarak "Türkiye'nin net bilgi kaynağı" O Nedir Net'i kurdu. Bilgiyi paylaşmak ve insanlara faydalı olmak dışında hiçbir gayesi yoktur.

Yorum Yap