1. Ana Sayfa
 2. Devlet
 3. 93 Harbi Nedir?

93 Harbi Nedir?

93 harbi nedir

93 Harbi nedir: Kafkasya’da ve Balkanlarda, Osmanlı Devleti’yle Rus İmparatorluğu arasında yaşanan savaştır. Osmanlı Devleti’ni çöküş dönemine sürükleyen 93 Harbi, 24 Nisan 1877 ile 3 Mart 1878 tarihleri arasında yaşanmıştır. Bu savaş Rus İmparatorluğu’nun galibiyetiyle sonuçlanmıştır. Ayrıca savaşın 93 Harbi olarak adlandırılmasının nedeni, savaşın yaşandığı tarihin Rumi takvime göre 1293 yılına tekabül etmesidir.

93 Harbinin nedenlerine bakıldığında;

 • Balkan halkları arasında milliyetçilik akımının ortaya çıkması
 • Osmanlı Devleti’nde yaşanan iç savaşlar
 • Rusların Balkanlar üzerinde başlattığı Panslavizm politikası
 • Rusların sıcak sulara inmek istemesi şeklinde sıralanabilir.

93 Harbi Antlaşma

Rusya 93 Harbi ile Balkanlarda nüfuzunu hızla artırmaya başlarken Avrupa’da da bir tehdit haline gelmiştir. Avrupa ülkeleri Osmanlı ve Ruslar arasında bu nedenle bir antlaşma yapılması için devreye girmiştir. 3 Mart 1878 yılında imzalanan Ayastefanos Ateşkes ve Barış Antlaşmasıyla beraber bazı önemli maddeler gündeme getirilmiştir. Ayastefanos antlaşması maddeleri;

 • Karadağ, Sırbistan ve Romanya’nın sınırları genişletilerek bağımsızlık verilecek.
 • Girit ve Ermenistan’da ıslahatlar yapılacak.
 • Osmanlı Devleti Rusya’ya savaş tazminatı olarak 30 bin ruble ödeyecek. (Bu tazminat Osmanlı altını olarak 245 milyon altın değerindedir)
 • Teselya, Yunanistan’a bırakılacak.
 • Barış ve savaş zamanında boğazlar tüm gemilere açık olacak.
 • Bosna – Hersek bağımsız olacak.
 • Yeni bir Bulgar Anayasası hazırlanacak.
 • Eleşkirt, Batum, Artvin, Doğubayazıt, Kars ve Ardahan, Rusya’ya bırakılacak.

Antlaşmayı Rusya tarafından Nelidov, Prens Alexei Tseretelev ve Kont Nikolai Ignatiev Aleksandr, Osmanlı Devleti’nden ise Safvet Mehmed Paşa ve Sadullah Bey imzalamıştır.

Antlaşma ile beraber Romanya, Karadağ ve Sırbistan bağımsızlıklarını ilan etmiştir. Ayrıca Tuna boyundan başlayarak Akdeniz bölgesine kadar olan büyük bir alanda Bulgaristan Prensliği kurulmaya başlamıştır. Bu süreçte Osmanlı’nın ise Arnavutluk, Trakya ve Bosna Hersek, Avrupa’daki toprakları olarak kalmıştır. Antlaşma ile Balkanlar’da egemen olan Rusya, Batılı devletlerin endişelenmesine neden olmuştur. Sonuç olarak Ayastefanos Antlaşması, Rusya’nın boğazlara inmesini engellemek adına yürürlüğe girmemiştir.

Bu yazımızı da okuyabilirsiniz:  Hukuk Nedir?

93 Harbi Kahramanları

93 Harbi’nde Gazi Ahmet Muhtar Paşa ve Nene Hatun, öne çıkan kahramanlar olarak tanınmıştır. Gazi Ahmet Muhtar Paşa, 93 Harbi’nde Kafkasya cephesi komutanı olarak görev yapmıştır. Öte yandan Osmanlı Devleti tarafından Avrupa’ya gönderilen Ahmet Muhtar Paşa, modern silah teknolojilerini öğrenmiş bir yazar, asker, devlet adamı ve eğitimcidir.

93 Harbi kahramanları arasında olan Nene Hatun ise Erzurum’a doğru ilerleyen Rus ordusunu, Aziziye savunmasında ön plana çıkmıştır. 3 aylık oğlunu evde bırakarak şehri savunan Nene Hatun, bu yönüyle bir halk kahramanı olarak anılmaktadır.

Bir önceki yazımız olan Sosyal Devlet Nedir?  başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.


Yorum Yap

Yazar Hakkında

İnternetteki bilgi kirliliğine ve spam yazılara tepki olarak "Türkiye'nin net bilgi kaynağı" O Nedir Net'i kurdu. Bilgiyi paylaşmak ve insanlara faydalı olmak dışında hiçbir gayesi yoktur.

Yorum Yap