İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Sağlık
  3. Adet Döngüsü Nedir?

Adet Döngüsü Nedir?

Adet Döngüsü Nedir

Adet döngüsü, bir aylık süre zarfı içinde kadının vücudunun hamilelik için yapmış olduğu hazırlıktır. Kadınların hamile kalabilmesi için takip etmeleri gereken bir döngüdür. Adet döngüsünün ne kadar sürdüğü, surelerinin, ne zamana kadar olduğunu bilmeleri yumurtlama zamanlarının hesaplanmasında kolaylık sağlamaktadır. Adet günün tam olarak doğru şekilde hesap edilmesi yumurtlama ovulasyon vaktinin tam olarak tespitini sağlamaktadır. Bu dönemde yumurtanın spermle buluşması ile hamile kalma ihtimali daha yüksektir. Fakat kadınların bu dönemlerde herhangi bir cinsel birleşme yaşamamaları halinde yumurtalarının gelişip çatlayarak adet döngüsüne dâhil olur ve kanama yoluyla dışarıya atılmasına neden olur.

Adet Döngüsü Ne Kadar Sürer?

Regl döngüsü reglin başladığı gün itibariyle bir sonraki ay tekrar oluşacak adet kanaması süresi ne kadar devam etmektedir. Adet döngüsünün ortalama suresi 28 gün olacak şekilde gerçekleşmektedir. Bu sürenin çok farklı olmaması halinde yani 5-10 gün kadar gecikmesi ya da erken olması bazı kadınlarda görülebilir. Normal bir olaydır. Uzmanlar ise adet döngüsünün gerçekleşme süresi ne 21 gün ya da 35 gün arasında değişiklik gösterebilmesini normal kabul etmektedirler. Regl suresi 5 ya da 6 gün kadar sürebilmektedir.

Adet döngüsünün 21 günden daha erken olması ya da 35 günden daha uzun sürmesi yumurtlamada bir problem olduğu riski taşımaktadır. Bu sebepten dolayı uzman bir doktor ile görüşmekte fayda olacaktır. Lakin kadınların hamile kalması durumunda adet dönemleri durmakta olup doğumdan sonraki süreye kadar adet kanaması yaşanmamaktadır. Hamile kalmayı bekleyen kadınların regl olmamaları durumunda bu şekilde yorumlamaları doğru olabilmektedir.

Adet Döngüsü İle Yumurtlama Dönemi Arasındaki Bağlantı

Adet döngüsünün ne kadar sürdüğünü bilmek ve adet döngüsünün düzenli bir şekilde olması yumurtlama zamanın tam olarak bilmesine yardımcı olmaktadır. Hamile kalmak isteyen bayanlar yumurtlama olan günlerden birkaç gün önce cinsel birliktelik yaşayacak olurlarsa hamile kalma ihtimallerini büyük oranda yükseltecektir. Bu ihtimalin yükseltilebilmesi için kişilerin takvime not almaları ya da bu sürecin takibini sağlayan uygulamaları kullanmaları da işlerini kolaylaştıracaktır. Bu sürecin takibini sağlayan uygulamaları kullanmaları da işlerini kolaylaştıracaktır. Uygulamalar birçok cihazın mağazalarında ücretsiz olarak bulunmaktadır.

Bu yazımızı da okuyabilirsiniz:  Omega-6 Balık Yağı ve Vücuda Etkileri

Bir önceki yazımız olan Nevroz Nedir? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.


Yorum Yap
Bu içeriğe tepkini emoji ile bildir?

Yazar Hakkında

İnternetteki bilgi kirliliğine ve spam yazılara tepki olarak "Türkiye'nin net bilgi kaynağı" O Nedir Net'i kurdu. Bilgiyi paylaşmak ve insanlara faydalı olmak dışında hiçbir gayesi yoktur.

Yorum Yap