İlginizi Çekebilir
 1. Ana Sayfa
 2. Sağlık
 3. Adet Sancısına Ne İyi Gelir, Nasıl Geçer?

Adet Sancısına Ne İyi Gelir, Nasıl Geçer?

Adet sancısına ne iyi gelir, nasıl geçer? Adet sancısı neden oluşur? Adet sancısını evde geçirme yöntemleri nelerdir? Adet sancısı evlenince geçer mi? Endometriosiz nedir, nasıl tedavi edilir? Adet düzensizliği nasıl tedavi edilir? Sorularının ayrıntılı cevaplarını bu yazımız da okuyabilirsiniz.

sancili adet dönemi

Adet sancısına iyi gelen yöntemler kadınların menstrual dönemlerinde karın ve rahim bölgelerinde yaşadıkları ağrıların şiddetini yatıştırmaya yönelik yararlanılan bitkisel ve tıbbi yöntemleri içerir. Bu ağrı her kadında farklı biçimlerde meydana gelmektedir. Tıpta ‘’dismenore’’ adı verilen adet sancısı karın ve rahim bölgesindeki ağrılar ile sınırlı kalmaz. Ayrıca vücutta baş ağrısı, mide bulantısı, uykusuzluk, halsizlik, konsantrasyon, ishal, baş dönmesi, bel ağrısı, tansiyon düşüklüğü gibi rahatsızlıkların da görülmesine sebebiyet vermektedir. Ruhsal olarak da değişimler yaşanmaktadır. Örneğin; menstrual dönemde sinirlilik hali, stres, üzüntü gibi duygular hissedilmesi de normal bir durumdur.

Adet Sancısı Neden Olur?

Adet sancısının sebepleri çeşitli durumlardan dolayı farklılık göstermektedir.

 • Menstrual dönemde döllenemeyen yumurtaların ve doku sisteminin rahmin içeresinden dışarı atılması gerekir ve bu sırada vücutta kasılmalar oluşur. Kasılmalara sebep olan ‘’prostoglandin’’ adı verilen ve rahmin ürettiği kimyasallardır. Rahim kasıldıkça buraya giden kan yüzünden oksijen azalmaktadır. Böylece ağrı oluşmaktadır. Bu kasılmalar her kadının menstrual dönemde yaşadığı bir durumdur. Yalnızca ağrıların şiddeti her kadında farklılık göstermektedir.
 • Vücuttaki 28 gün üreme döngüsünün oluşturduğu bir durumdur. Sağlıklı bir kadın bedeninde her ay gerçekleşen bir olaydır. 1-7 gün arasında süren bu dönem, bitmesiyle beraber yeniden yumurtlama dönemine girer ve yumurtlama sonrası tekrar adet ile bu döngü tamamlanmış olur. Yani kadınların ileride çocuk sahibi olabilmeleri için ergenlik dönemlerinden veya daha erken yaşlardan itibaren gördükleri ve yaşadıkları döngüsel bir olaydır.
 • Yumurtlama sırasında vücuttaki pis kanı dışarı atmak içindir. Vücuttaki pis kan adet sancısı ile yenilenmektedir.

Adet Sancısını Evde Geçirme Yöntemleri Nelerdir?

Adet sancısını evde geçirme yöntemleri birbirinden farklıdır. Adet sancısı vücuttaki birçok etmenin farklılaşmasına yol açtığı için vücudun ısı dengesinin de değişmesine sebebiyet vermektedir.

 • Sıcak Su Torbası: Isı kaybını önlemek için ilk yöntemlerinizden birisidir. Ayaklara konularak uygulanmalıdır. Sıcak su torbası vücudunuz ile direk temas halinde olmamalıdır. Vücudunuz ile temas halinde olması durumunda hem yanıkların oluşmasına hem de vücudunuzun terlemesine sebebiyet verirsiniz. Ayrıca ayaklara konulmasının en önemli sebebi de vücudun ısıyı en kolay ve en doğru biçimde ayak bölgesinden almasıdır. Böylece ısının kökten dengeyi sağlamasına yardımcı olur.
 • Sıcak Duş Almak: Sıcak su torbasına benzer bir şekilde duş almak da vücudun ısısının dengeden durmasını sağlar. Fakat bunu da çok sıcak olmayacak şekilde yapmak sizin için iyi olacaktır.
 • Bol Su İçmek: Vücut kan kaybı sırasında bolca sıvı harcar. Adet sancısı sırasında halsizlik ve şişkinliği önlemek amacıyla bol bol su içmelisiniz. Böylece vücudunuzun normal zamandaki dengesini de korumuş olursunuz.
 • Yoga: Adet sancısı sırasında ağrılarınıza iyi gelir. Esneme ve germe egzersizleri kan akışınızın da düzenli olmasını sağlar. Yalnız vücudunuza ağır gelmeyecek hareketler seçmelisiniz. Yoga ise zihnin dengelenmesi ve çakraların açılması için birebir doğru bir yöntemdir. Bu sayede ruhsal anlamda dinginleşebilir ve ağrılarınızın da azalmasını sağlayabilirsiniz.
 • Dinlenmek: Adet sancısı sırasında sürekli ayakta olmanız iyi değildir. Vücut halsizleştiği için sürekli olarak uyku halindedir. Sürekli uyumak yerine vücudunuza yeteri miktarda uyku almak sizin için önemli olacaktır. Böylece dinlenmiş olacaksınız ve yorgun hissetmeyeceksiniz.
 • Yürüyüş: Spor gibi yürüyüş yapmak da adet sancınıza iyi gelecektir. Kısa yürüyüşler yapmak ayaklarınızı açılmasına, temiz hava almanıza ve kan akışının düzgün bir şekilde değişmesine katkıda bulunur. Ayrıca menstrual dönemde sürekli olarak evde durmak psikolojik açıdan sizi de olumsuz etkileyebilir. Eğer ki çalışırken adet sancısı çekerseniz, bunu iş ortamınızda işinizi aksatmayacak şekilde yapabiliriz.
 • İlaç Kullanımı: Adet sancısı çekerken ilaç kullanmak birçok kaynağa göre sakıncalıdır. Fakat ağrı şiddetlenmeden az miktarda ilaç veya doğum kontrol haplarından alırsanız, şiddetli ağrı durumu için sizi rahatlatacaktır.

Adet Sancısına İyi Gelen Yiyecek ve İçecekler Nelerdir?

Adet sancısına iyi gelen besinler içerisinde bitki çayları ve yiyecekler yer alır. Aşağıda adet sancısı çeken kadınların ağrı döneminde yararlanabilecekleri bitkisel çözüm yolları detaylandırılmaktadır:

 • Anason Çayı: vücuttaki gazın atılmasına, sindirimin kolaylaşmasına, kan dolaşımının düzenlenmesine iyi gelmektedir. Adet düzensizliği ve hormonal dengeyi kontrol altına alır. Aynı zamanda anne sütünü arttırıcı etmenleri de vardır. Şişkinlik, bulantı gibi sorunlara iyi gelir.
 • Zencefil Çayı: Adet sancısına neden olan prostogladin maddesinin vücuda verdiği etkinin düşmesini sağlar. İltihap söken ve ağrıları azaltan doğal bir yöntem olarak görülür.
 • Bitter Çikolata: Magnezyum bakımından oldukça zengin bir besindir. Menstrual dönemde kadınlar olduğundan daha çok tatlı ve şekerli yiyecekler tüketmek ister. Bu eksiklik bitter çikolata ile tamamlanabilir. Hem kan oranını düzenler hem de içindeki serotonin maddesi beyin fonksiyonlarını harekete geçirerek stresin ve depresyonun azalmasını sağlar.
 • Yoğurt: Şişkinlik çeken kadınlar için birebir ilaç niteliğindedir. Bu dönemde kalsiyum kaybeden vücut yoğurt ile bunu tekrar kazanır. Sindirimi kolaylaştırarak vücutta ödem oluşmasını engeller.
 • Muz: Potasyum ve B6 vitamin kaynağıdır. Krampların önlenmesine ve vücuttaki sıvı dengesinin korunmasını sağlar. Stres ve gerginlikten uzak durmayı, uykuyu dengede tutmada yardımcı olur.
 • Soğan ve Sarımsak: Uzmanlar tarafından önerilen bu iki besin idrar yolu ile vücudu temizler. Bu sayede adet sancısı da azaltır.
 • Yeşil Sebzeler: Sebzeler A, C, B6 ve E vitaminleri içerdiğinden vücudun ağrı seviyesini en aza indirgemektedir.
 • Somon Balığı: D vitamini ve Omega kaynağı olan somon adet sancılarının azalmasına yardımcı olur. Somunu menstrual dönem öncesi tüketecekler listesine ekleyebilirsiniz. Böylece adet sırasındaki ağrılarınızı kontrol altına almış olursunuz.
Bu yazımızı da okuyabilirsiniz:  Siroz Nedir?

Adet Sancısı Sırasında Uzak Durulması Gereken Yiyecek ve İçecekler Nelerdir?

Adet sancısı sırasında tüketilmemesi gereken besinler yüksek kalori ve kafein içeren yiyecek ve içeceklerdir. Demir eksikliği yaşandığı için vücut sürekli olarak yağlı, tuzlu ve şekerli besinlere yönelmektedir. Bu besinler fazla kalori alınmasına ve ödemlerin artmasına sebep olur.

 • Kafein İçeren İçecekler: Çay, kahve, asit içeren içecekler sizi her ne kadar susuzluktan uzak tutsa da hiçbir zaman saf ve temiz suyun yerini tutmayacaktır. Bu içeceklerin kalorisi oldukça fazladır.
 • Hazır Gıdalar: Cips, konserve gibi yiyecekler menstrual dönemde vücudu olumsuz yönde etkiler. Yüksek miktarda sodyum içeren bu tarz yiyecekler rahatsızlık ve şişkinlik yapmaktadır.
 • Unlu Mamuller: Doyurucu ve lezzetli olan bu besinler yüksek miktarda trans yağ içermektedir. Bu durumda vücutta östrojen seviyesini arttırır ve rahim içinde ağrıya yol açar.
 • Alkol: Kanın akışını hızlandıran bir maddedir. Adet sancısı sırasında tüketilirse ağır kramplara yol açar. Olumsuz bir ruh halini de tetikler.

Adet Sancısı Evlenince Geçer Mi?

Adet sancısının evlenince iyileşmesi halk arasında savunulan ve temelinde kadınların cinsel hayatlarının düzene girmesi düşüncesi yatan yanlış bir düşüncedir. Bazı uzmanlar bunun tamamen yanlış bir olgu olduğunu düşünülmemektedir. Uzmanlara göre kadınların adet ağrıları değişkenlik gösterir. Metabolik, psikolojik ve hormonal olan ağrılar her kadında farklıdır. Eğer şiddetli bir ağrı çekiyorsanız bunun nedeninin adet sancısı dışında ciddi bir hastalık olabileceğini de göz önünde bulundurmalısınız. Rahim ağzında darlık, rahim tümörleri, rahmin pozisyonundaki farklılık, iltihap hastalıkları, yumurtalık kistleri, karında yapışıklık ve psikolojik nedenler ikincil sorunlar olarak görülmektedir. Bu durumda da uzman doktorlar tarafından mutlaka muayene edilmelidir.

Şiddetli Adet Sancısı Neyi Tetikler, Nasıl Tedavi Edilir?

Şiddetli adet sancısını tetikleyen durumlar farklı bir hastalık kaynaklı olabilir. Bu ağrılar en çok 30-45 yaş aralığında görülmektedir. Endometriozis, miyom gibi hastalıklar buna neden olmaktadır.

Endometriozis Nedir, Nasıl Tedavi Edilir?

Endometriozis Adet döneminde sürekli olan ağrılarla anlaşılabilir. Rahmin içeresinde olması gereken dokunun, vücudun yanlış bölgelerinde olmasıdır. Endometriozis tedavisinde kullanılan yöntemler aşağıda sıralanmaktadır:

 • Hastalar ilaç yoluyla tedavi edilmektedir. Eğer tanı konmuşsa hasta geçici olarak menopoza sokulur veya doğum kontrol hapları kullanılabilir.
 • Laparoskop (kapalı ameliyat) hastanın iyileşme sürecini kısaltsa da vücutta herhangi bir izin kalmasına da engel olmaktadır.

Adet Düzensizliği Nedir, Nasıl Anlaşılır?

Adet düzensizliği kadınlar sıkça karşılaşılan ve menstrual dönemin öncekinden daha geç veya daha erken olması halidir. Stres, mevsimsel değişimler, ilaç kullanımı ve bazı hastalıklar adet düzensizliğine sebep olmaktadır. Farklı nedenlerden kaynaklı adet düzensizliği belirtileri aşağıda sıralanmaktadır:

 • Ard arda 3 veya daha fazla adet görememe
 • Adet sancısının 7 günden fazla sürmesi
 • Kanamanın normalden az veya fazla olması
 • Menopoz ve ilişki sonrası yaşanan kanamalar

Adet Düzensizliği Nasıl Tedavi Edilir?

Adet düzensizliği tedavisi için öncelikle adet düzensizliğine sebep olan etmenleri öğrenmek ve nedene yönelik tedavi görmek gerekir. Adet düzensizliğinizin belirtilerini adet sancılarınızın şiddetine göre ölçebilirsiniz.

 • Adet düzensizliğine neden olan şey kişinin zayıf veya aşırı kilolu olması ise ona özel tedavi uygulanmalıdır.
 • Eğer ruhsal durumlardan dolayı adet düzensizliği yaşanıyorsa psikologlardan destek alınmalıdır.
 • Doğum kontrol hapları da adet düzensizliği tedavisi için kullanılan bir yöntemdir. Bu zaman aralığı 6 ay ile 1 yıl arasında değişkenlik göstermektedir.

Yukarıda sıralanan adet düzensizliği tedavilerinin devamı ile birlikte adet sancısı şikayetlerinde azalma meydana geldiği ve hastaların menstrual dönemde kaybolan yaşam konforlarını geri kazandıkları pek çok vakada tespit edilmiştir.

Bir önceki yazımız olan Gut Ağrısına Ne İyi Gelir, Nasıl Geçer? başlıklı makalemizde gut ağrısına ne iyi gelir hakkında bilgiler verilmektedir.


Yorum Yap

Yazar Hakkında

İnternetteki bilgi kirliliğine ve spam yazılara tepki olarak "Türkiye'nin net bilgi kaynağı" O Nedir Net'i kurdu. Bilgiyi paylaşmak ve insanlara faydalı olmak dışında hiçbir gayesi yoktur.

Yorum Yap