İlginizi Çekebilir
b12 vitamini
  1. Ana Sayfa
  2. Sağlık
  3. Adet Söktürücü Kür Nedir?

Adet Söktürücü Kür Nedir?

adetsöktürücükür

Regl dönemi adet söktürücü bitkiler, doğal yöntemlerle çekilen adet sancılarının hafifletilmesinde ve hatta tamamen ortadan kaldırılmasında etkili olmaktadır. Düzenli olarak yaklaşık 28 günlük aralıklarla süregelen adet döngüsünde stres, hormon değişiklikleri, fazla kilo ve çevresel etkenler sürecin değişmesine etkili olabilmektedir. Regl döneminde asabiyet, şişkinlik, huzursuzluk gibi şikayetler meydana gelebilir. Bu yüzden östojen hormonunun uyarılmasını sağlayan adet söktürücü doğal yöntemlerden faydalanmak önem teşkil etmektedir. Adet söktürücü kür de regl döneminde östrojen hormonunu uyaran en doğal yöntemlerin başında gelmektedir.

Adet Söktürücü Bitkiler

Adet söktürücü bitki çayları denilince akla gelen ilk karışımlardan biri, bir çay kaşığı tarçın, bir çay kaşığı bal ve bir su bardağı ılık ya da sıcak sudur. Sıcak suyun içine bir miktar tarçın ve bal atılıp karıştırıldığında, bu bitki karışımının adet söktürücü etkisi çok kısa sürede etkisini göstermektedir. Bu sayede adet ağrısını ortadan kaldırmak ya da adet söktürülmesini sağlamak mümkün olabilmektedir. Regl döneminde artık katlanılamaz boyuta gelen adet ağrısının etkili ve hızlı bir şekilde üstesinden gelmede bu uygulama sıklıkla yapılmaktadır. Ancak bu adet söktürücü kür hazırlığında dikkat edilmesi gereken birkaç nokta bulunmaktadır. Örneğin bu kürü kullanacak kişinin tarçına ya da bala alerjisinin olup olmadığına dikkat edilmelidir.

Bu kürün dışında adet söktürücü etkisi olduğu bilinen diğer bitkiler; dereotu, alıç, maydanoz ve soğandır. Bu bitkilerin yapısı ve içerikleri gereği rahmi uyarması ve harekete geçirmesi mümkün olmaktadır. Bu sayede bitkilerin doğal özleri sayesinde adet ağrısı ve sancısı çeken kişinin rahatlamasının yanı sıra adet kanaması da düzene girmektedir.

Adet Söktürücü Biberiye Çayı

Adet söktürücü biberiye kürü, regl ağrısını azaltmasının yanı sıra rahimde oluşan kistlerin de zamanla yok olmasını sağlayan bir karışımdır. Hazırlanışı şu şekildedir:

  • 1 fincan kaynar suya 1 çay kaşığı biberiye ekleyin
  • 10 dakika kadar demlenmesini bekleyin
  • İsteğe bağlı olarak çaya limon ekleyin
Bu yazımızı da okuyabilirsiniz:  Balon Tedavisi Nedir?

Regl dönemindeki kadınlar için en etkili adet söktürücü kür olarak bilinen biberiye çayını adet görmeye başlayacağınız günden birkaç gün önce tüketmeye başlayabilirsiniz.

Bir önceki yazımız olan Hiperinsülinemi Nedir? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.


Yorum Yap

Yazar Hakkında

İnternetteki bilgi kirliliğine ve spam yazılara tepki olarak "Türkiye'nin net bilgi kaynağı" O Nedir Net'i kurdu. Bilgiyi paylaşmak ve insanlara faydalı olmak dışında hiçbir gayesi yoktur.

Yorum Yap