İlginizi Çekebilir
Lohusa
 1. Ana Sayfa
 2. Kadın
 3. Afrodizyak Nedir?

Afrodizyak Nedir?

Afrodizyak

Afrodizyak Nedir: Bireylerdeki cinsel talebin uyarılmasına yardımcı olan ve cinsel performansta artış sağlayan etken maddeye afrodizyak denir. Birçok meyve ve sebzenin yanı sıra, bazı deniz mahsulü ve bitki tohumlarında bulunan bu madde ayrıca bitki tohumlarının içeriğinde de yer almaktadır. Günümüzde ise pek çok ilaç ve parfümün de afrodizyak etkili olarak üretimi devam etmektedir.

Afrodizyak Kelime Anlamı

Cinsel duyguları ya da isteği uyaran veya artıran madde. (Kaynak: TDK Türkçe Sözlük)

Afrodizyak Tarihçesi

Afrodizyak sözcüğü, Yunan mitolojisinde geniş yer bulan aşk ve güzellik tanrıçası Afrodit’ten gelmektedir. Eski Yunan dönemlerinden beri var olan afrodizyak yiyecekler, cinsel gücü artırmak amacıyla tüketilir.

Afrodizyak Etkili Besinler

Afrodizyak etkili besin olarak bilinen öğeler günümüzde oldukça fazladır. Bu besinleri karpuz, muz, çikolata, avokado, badem, kuşkonmaz, nar, incir, kereviz ve çilek olarak sıralayabiliriz. Ayrıca her besin kaynağının farklı bir özelliği bulunmaktadır.

Çikolata: En güçlü afrodizyak yiyeceklerden biri olan çikolata, içerdiği phenylethylamine maddesi sayesinde bu özelliğini korumaktadır. Bu madde beyinde dopamin salgılar ve cinsel isteği kısa sürede uyandırır.

Muz: Hem kadınlarda hem de erkeklerde cinsel isteği uyandıran bir diğer besin muzdur. Potasyum ve B vitamini içerdiğinden cinsel dürtüleri artırabilmektedir.

Karpuz: Doğal viagra olarak bazı uzmanlar tarafından tavsiye edilen karpuzun en önemli içeriği, sitrullin amino asididir. Bu asit damar ve kalp sağlığı için yararlıdır ve cinsel dürtüleri de aynı zamanda artırabilmektedir.

Bal: Bayanlarda östrojen hormonunun salgılanmasını sağlayan bal, testesteron hormonunu da artırabilmektedir. Bu yüzden erkek ve bayanlarda afrodizyak etkisi yaratır.

Sarımsak: Eski Yunan dönemlerinden günümüze kadar afrodizyak etkisiyle bilinen sarımsak, içeriğindeki allisilin maddesi ile beraber kan dolaşımını artırmaktadır. Bu sayede cinsel dürtüleri de harekete geçirmektedir.

Avokado: Potasyum ve folik asit bakımından zengin olan avokado, gündelik yaşamda rahatlıkla tüketilmektedir. Özellikle bayanlar için afrodizyak etkili olduğu bilinir.

Kuşkonmaz: E vitamini bakımından zengin olan kuşkonmaz, çok etkili bir afrodizyaktır. Buharda bişirilerek ya da haşlanarak tüketilebilir.

Çilek: Endorfin salgılanmasına yardımcı olan çilek, çikolata ile birlikte tüketildiği zaman ciddi bir afrodizyak etkisi yaratır.

Badem: Erkeklerde ve bayanlarda çok eski zamanlardan beri cinsel hisleri ortaya çıkardığı bilinen badem, yapılan araştırmalarla beraber içeriğindeki E vitamininin afrodizyak etkili olduğu kanıtlanmıştır. Ayrıca içeriğindeki magnezyum sayesinde de cinsel isteği artırdığı belirtilmektedir.

Nar: Testesteron artırmaya yardımcı olan nar suyu, doğal bir afrodizyak görevi görmektedir. Bununla beraber stresi azaltır ve ruh halini düzenler.

Bu yazımızı da okuyabilirsiniz:  Spiral Nedir?

Biber: İnsan nabzını artırabilen biberin içeriğinde bulunan kapsaisin maddesi aynı zamanda heyecanı artırır ve cinsel istekleri tetikler.

Kereviz: Nar suyu gibi doğal bir afrodizyak olan kerevizin, insanlardaki cinsel istekleri artırdığına inanılmaktadır.

İncir: Eski Yunan döneminde afrodizyak etkili olduğu için tüketilen incir aynı zamanda söz konusu dönemde kutsal kabul edilmiştir. Yine eski zamanlarda gebelikle doğrudan ilişkisi olduğuna inanılır.

Bu besin öğelerinin afrodizyak etkili olduğu bilinmektedir. Hemen hemen bu özelliklere sahip olan diğer afrodizyak öğeler şu şekildedir;

 • Kabak
 • Ton balığı
 • Yulaf
 • Kahve
 • Tarçın
 • Ginseng
 • İstiridye
 • Karanfil
 • Havuç
 • Böğürtlen
 • Brokoli
 • Fındık

Afrodizyak Etkili Parfümler

Afrodizyak etkili parfümler daha çok erkeklerin kullandığı ürünler arasındadır. Farklı markaların geliştirdiği bu parfümlere alternatif olarak bayanların kullandığı bazı makyaj ürünlerinde de afrodizyak içerikler tercih edilmektedir. Bu ürünlerin damla şeklinde olanları da piyasada mevcuttur. Kısa sürede etkisini gösterdiği belirtilen afrodizyak parfümlerin en az kimyasal içeriklere sahip olanları kullanılmalıdır. Aksi halde cilt üzerindeki uzun süreli kullanımlarda bazı cilt problemlerine neden olabilir.

Afrodizyak İlaçlar ve Yan Etkileri

Afrodizyak etkili parfümlerin yanı sıra ilaçlar da piyasada satışa sunulmaktadır. Bu ilaçlar genelde erkekler için üretilmiş ve uzun süreli cinsel problemlerin giderilmesi için tercih edilmiştir. Öncelikle afrodizyak ilaçların bazen 30 saate kadar etkisini sürdürdüğü aktarılmaktadır. Bunun yanı sıra erkeklerdeki sperm sayısının artmasına yardımcı olan bu ilaçların ereksiyon gücünü hızlandırdığı da bilinmektedir. Yine de afrodizyak ilaçların öncelikle doktor onayına göre kullanılması gerekir. Çünkü piyasada tablet şeklinde satılan bu ilaçların ciddi yan etkileri olabilmektedir. Kullanım dozunun artırılması ya da düzensiz kullanılması, kalp krizi ve ciddi sağlık sorunlarına davetiye çıkarabilmektedir.

Afrodizyak ilaçların yan etkileri ise kişiden kişiye değişebilir ve şu şekilde sıralanabilir;

 • Baş dönmesi
 • Baş ağrısı
 • Mide bulantısı ve kusma
 • Halsizlik
 • Kalp çarpıntısı

Bir önceki yazımız olan Varis Nedir? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.


Yorum Yap

Yazar Hakkında

İnternetteki bilgi kirliliğine ve spam yazılara tepki olarak "Türkiye'nin net bilgi kaynağı" O Nedir Net'i kurdu. Bilgiyi paylaşmak ve insanlara faydalı olmak dışında hiçbir gayesi yoktur.

Yorum Yap

Yorumlar (1)

 1. Gerçekten doğada bulunan bir çok besinde afrodizyak mevcut olması inanılır gibi değil.. Çok hoş birşey.. Bunun dışında sırf para kazanmak uğruna yıllardan beri satılan afrodizyak etkili parfümler da cabası 🙂