İlginizi Çekebilir
Siha
 1. Ana Sayfa
 2. Teknoloji
 3. Akıllı Tahta Nedir?

Akıllı Tahta Nedir?

Akkıllı tahta Fatih projesi

Akıllı Tahta Nedir: Bilgisayarların esneklik, güç ve hız gibi özelliklerini elektronik kalem kullanılmadan tahta üzerinde kullanılmasını sağlayan teknolojiye akıllı tahta denir. Bu teknolojide bilgisayar ekranı akıllı tahta üzerine yansıtılır ve dokunmatik olarak işlem yapılmasını sağlar. Günümüz Türkiye’sindeki eğitim ve öğretim sürecinde akıllı tahtalar aktif olarak kullanılmaktadır.

Akıllı Tahta Çeşitleri Nelerdir?

Temel olarak 5 farklı şekilde kullanılan akıllı tahtalar kameralı sistemler, kızılötesi sistemler, kapasitif yüzeyli sistemler, rezistif yüzeyli sistemler ve kalemli modeller olarak incelenebilmektedir.

1.Kızılötesi Akıllı Tahta Sistemi

Günümüzde en çok kullanılan akıllı tahta teknolojisidir. Yine gündelik hayatta çokça aşina olunan bir sistemle beraber kullanılmaktadır. Bu sistemde tahta kenarlarında bulunan led lambalar vardır. Bu lambalara elektronik kart sistemi yerleştirilmiştir ve sinyal verici olarak işlevini sürdürmektedir. Kumanda aracılığıyla karşılıklı alınan sinyaller sayesinde bilgiler akıllı tahtaya yansıtılır.

2.Kapasitif Yüzeyli Akıllı Tahta Sistemi

Kapasitif ekran teknolojisi, izole edici katmanlardan meydana gelmektedir. Bu katmanda yer alan saydam iletken maddeler, ekrana dokunulduğu zaman harekete geçer. Dokunmanın ardından akım, dokunulan bölgeye doğru çekilir ve buradaki veriler alınarak bilgiler toplanır ve ekrana yansıtılır. Oldukça ince üretilen bu sistemlere, koruyucu ve dayanıklı yüzeyler eklenmiştir.

3.Rezistif Yüzeyli Akıllı Tahta Sistemi

Rezistif ekranlar, dokunmatik ekranlı teknolojilerde çokça kullanılır. Modern cihazların neredeyse tamamı bu teknolojiyle üretilmiştir. Ekranın tepki verebilmesi için dokunulması gereken bu sistemde, ekrana dokunmanın ardından elektriksel sinyaller üretilir. Bu sinyallerle beraber tahtada var olan veriler kullanılmaya başlanır. Basınç ile çalıştığı için bu ekranların standart yazı tahtası olarak kullanılmaması gerekmektedir.

4.Kalemli Akıllı Tahta Sistemleri

Ultrasonik ses dalgalarıyla çalışan kalemli akıllı tahtaların yüzeyi dokunmatik özellikte değildir. Bu yüzden tahta için özel üretilen kalemlerle kullanılması gerekir.

Akıllı tahtalar günümüzdeki eğitim ve öğretim sisteminin vazgeçilmez teknolojileri haline gelmiştir. Bu ürünler okullarda yoğun olarak kullanılırken daha kısa sürede bilgiye ulaşma amacıyla üretilmiştir. Daha önceleri okullarda kullanılan televizyon, radyo, tepegöz gibi araçların yerini artık akıllı tahtalar almaya başlamıştır.

Akıllı Tahta ile Klasik Tahta Arasındaki Farklar

Uzun yıllardır okullarda kullanılan klasik tahtalar daha sonra yerini keçeli kalemle yazı yazılabilen tahtalara bırakmıştır. Kara tahtalar tebeşir yardımıyla kullanıldığı için günümüzdeki uygulamalarda tebeşir tozu gibi bir durum artık yaşanmamaktadır. Ayrıca beyaz tahtalar, klasik tahtalara göre çok daha kısa sürede temizlenebilmektedir. Günümüzdeki akıllı tahtalara bakıldığı zaman ise bu iki tahta türünden çok daha pratik ve güzel bir kullanımının olduğu söylenebilir.

Akıllı Tahtaların Genel Özellikleri

Akıllı tahtalar, eski tahtalara göre kıyaslandığında zamandan tasarruf gibi önemli bir kriteri gerçekleştirdiği bilinmektedir. Bu teknolojideki tüm ders içerikleri kaydedilebilirken aynı zamanda istenilen her an tekrar tahtada izlenebilir. Öğretmenler bu sayede zamandan tasarruf ederek derse hazırlık gibi süreçleri daha kolay bir şekilde tamamlayabilmektedir. Ders bitiminde öğrencilerin talebi doğrultusunda tahtadaki tüm veriler yazıcıdan çıkarılarak dağıtılabilir veya PDF biçiminde hazırlanarak e-posta şeklinde gönderilebilir. Son olarak internete bağlı olan bu tahtalar, öğrencilerin sorduğu her sorunun anında araştırılması bakımından da çok önemli bir işlevi yerine getirmektedir.

Bu yazımızı da okuyabilirsiniz:  İHA Nedir?

Bu teknoloji sayesinde akıllı tahtalara sınırsız çalışma alanı ile yine sınırsız kayıt kapasitesi eklenmiştir. Herhangi bir içeriğin silinmesine gerek kalmadan tüm içerikler tahtada görüntülenebildiği için hem öğretmenler hem de öğrenciler için ciddi kolaylık sağlayabilmektedir. Akıllı tahta bellekleri ayrıca USB ya da HDD yardımıyla genişletilebilmektedir. Ders süreçlerinin kayıt altına alınabildiği bu uygulamada, ders sırasındaki tüm sesler de kayıt altına alınarak video şeklinde depolanabilmektedir.

Akıllı tahtalarda etkili bir görsellik özelliği de bulunuyor. Tahtadaki tüm grafiklerin yazı ya da biçimleriyle beraber boyut ve renkleri de en iyi şekilde sunulmaktadır. Tahtadaki tüm yazı ve görseller kısa sürede değiştirilebilir özelliktedir. Bu sayede tahtaya uzakta olan tüm öğrenciler de rahatlıkla tahtadaki verileri görebilmektedir.

Ders ortamlarında birtakım medya araçlarına da ihtiyaç duyulmaktadır. Teknolojinin çok önemli bir getirisi olan akıllı tahtalarda farklı medya türleri tek bir araçta toplanabilmektedir. Bu cihazların kendine özgü bir medya oynatıcısı olduğu için farklı bir program kullanmaya gerek duyulmaz.

Cihazlar, dijital anlamda sadece öğretmenler için değil, öğrenciler için de pratik bir kullanım olanağı sunmaktadır. Bu teknolojiye kısa sürede uyum sağlanabilirken dijital tabanlı olmaları sayesinde bilgiler daha akıcı olarak ekrana yansıtılmaktadır. Bu anlamda tablet kullanabilen her öğrenci, akıllı tahtaları da rahatlıkla kullanabilmektedir.

Tüm bu özelliklerle beraber Türkiye’deki akıllı tahta teknolojisinin başarılı ve etkin bir şekilde devam ettiği görülmektedir.

Akıllı Tahta Kullanmanın Olumlu ve Olumsuz Yönleri

Akıllı tahta uygulamasının birçok olumlu yönü vardır. Bunları maddeler halinde sıralayacak olursak;

 • Bu cihazlarda görsellik ön plandadır ve öğrenciler bu yüzden daha pratik bir şekilde derse odaklanabilmektedir.
 • Öğretmen ve öğrenci arasındaki diyaloğu hızlandırmaktadır.
 • Öğretmenin çok daha donanımlı olmasını sağlar.
 • Öğrenci ve öğretmenin kendine olan güven ve motivasyonunu sağlar.

Bu uygulamanın birtakım olumsuz yanlarının olduğunu da söylemek mümkündür. Bunlar şu şekilde sıralanabilir;

 • Eğitim ve öğretim sürecinde yeni görev alan öğretmenler akıllı tahta teknolojisini etkin bir şekilde kullanamayabilir.
 • Ders sırasında yaşanabilecek teknik sorunlar, dersin gidişatını etkileyebilir.
 • Uzun süre akıllı tahtayla göz teması kuran öğrencilerde çeşitli göz rahatsızlıkları oluşabilir.

Bir önceki yazımız olan Yandex Nedir? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.


Yorum Yap

Yazar Hakkında

İnternetteki bilgi kirliliğine ve spam yazılara tepki olarak "Türkiye'nin net bilgi kaynağı" O Nedir Net'i kurdu. Bilgiyi paylaşmak ve insanlara faydalı olmak dışında hiçbir gayesi yoktur.

Yorum Yap

Yorumlar (1)

 1. vay be fatih projesi ile akıllı tahtalar hayatımıza girmişti o günlerden sonra bir daha kara tahtayı görememiştik aslında ilk başta üzülmüştüm ama ciddi anlamda büyük ve gelişen bir ülkeye de yakışan budur.