İlginizi Çekebilir
Simya-nedir
 1. Ana Sayfa
 2. Yaşam
 3. Akü Nedir?

Akü Nedir?

akü

Akü, arabaların çalışması için gerekli parçalardan bir tanesidir. Herkesin bildiği bir enerji kaynağıdır. Akünün görevi arabanın çalışabilmesi için ilk elektrik ihtiyacını karşılanmasını sağlamaktadır. Aracın voltaj ve amper dengesine sağlayıp alıcı akım göndererek motorun çalışmasına imkân tanımaktadır. Aküler aracın çalışması için bazen alıcıya yüksek voltaj değerler gönderebilmektedir. Akü arabanın çalışma esnasında voltaj ve amper dengesinin yapılmasını sağlayarak devirler sırasında alternatörün sebep olduğu fazla voltajın araca zarar vermesini engelleye bilmektedir. Özellikle benzinli araçlarda on iki voltluk aküler kullanılmaktadır. Birbirine seri şekilde bağlanan altı adet iki voltluk hücre ile akünün çalışması sağlanmaktadır. Bu hücrelerin oluşturmuş olduğu her grupta pozitif ve negatif plaklar bulunmaktadır. Akülerde bulunan bu pozitif plaklar kurşundioksit maddesini içermektedir. Hücrelerin içindeki negatif plakalar ise saf kurşun maddesini bulundurmaktadır. Plakaların arasında kısa devre oluşması ihtimali ne ortadan kalkması için ayırıcılar yerleştirilmektedir. Bu şekilde kısa devre oluşmamaktadır. Akünün içinde yer alan hazneler de bir tanesinde saf su ve sülfürik asit karışım halinde yani elektrolit bulunmaktadır. Hücrelerdeki kurşun seri olacak şekilde birbirleriyle bağlı durumdadırlar. Bu şekilde tasarlanmış olan aküler araçlarımızın hem korunmasına hem de ilk elektrik ihtiyacını karşılanarak marşın çalışması sonucu motorun çalışmasına izin vermektedir.

Aküler Kullanım Alanları

Aküler enerji üretebilen cihaz kategorisinde yer aldıkları için birçok elektronik cihazın çalışabilmesini yardımcı olabilmektedir. Aküleri temelde yaptığı iş elektrik enerjisini sağlayabilmektir.

 • Telefon
 • Taşınabilir
 • Şarj aletleri
 • Bilgisayarlar

Sanayide bulunan bazı reaktörler şeklinde elektrik ihtiyacı olan günümüzdeki birçok şeyi çalışabilmesi için batarya görevi görmektedir. Bazı trenlerin aydınlatma sistemlerinde, forkliftler de ve diğer motorlu taşıtlarda da kullanılabilmektedir. Kullanım alanında herhangi bir kısıtlama bulunmamaktadır. Enerji ihtiyacı olan her türlü cihazın enerjisini karşılamak için kullanılabilecek bir niteliğe sahiptir.

Bu yazımızı da okuyabilirsiniz:  Barista Nedir?

Akü Çeşitleri

 • Madenci aküler
 • Traksiyoner
 • Aküler
 • Stasyoner aküler ve starner aküler olacak şekilde birçok akü çeşide kullanılacak yerlere göre üretilip özelliklerine ve performanslarını çalıştırılacakları yerlere göre sergilemektedirler.

Akülerin en iyi performansta çalışabilmeleri için içinde bulunan çözeltileri eksilmemesi gerekir. Bu çözeltilerin zamanında doldurulması gerekmektedir. Aksi halde akülerde bozulmalar meydana gelebilmektedir. Çözeltilerin bitmesi ile akülerin etrafa yaydığı koku bozulduğunu ve çözeltisinin bittiğini anlamamıza yardımcı olmaktadır.

Bir önceki yazımız olan Termal Enerji Nedir? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.


Yorum Yap

Yazar Hakkında

İnternetteki bilgi kirliliğine ve spam yazılara tepki olarak "Türkiye'nin net bilgi kaynağı" O Nedir Net'i kurdu. Bilgiyi paylaşmak ve insanlara faydalı olmak dışında hiçbir gayesi yoktur.

Yorum Yap