İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Yaşam
  3. Alfa Lipoik Asit Nedir?

Alfa Lipoik Asit Nedir?

Alfa- Lipoik asit nedir? Hayvansal besinlerin içerisinde yer alan, metabolizma içeren, lipoik asit LA, oktanoik asitten türetilen bir çeşit bileşiktir. Hücrelerin hareketliliği ve devamlılığı için gerekli enerjiyi sağlar.  Metabolizma için gerekli olan bu asit vücutta hücresel düzeyde enerji üretimi sağlar. Genellikle düzgün beslenen bir bireyde vücutta kendiliğinden oluşur. Fakat beslenme ihmal edilmiş ve eksiklik söz konusu ise dışarıdan alınmalıdır.

Birçok hayvansal besin maddesinden alfa lipoik asit almak mümkündür. ALA, kolesterol düzeyinin korunmasında katkıda bulunan ve omega 3 ile birleştiğinde günde alınması gereken miktar içerikli olur. Bu nedenle Türk Gıda Kodeksi Beslenme ve Sağlık Beyanları Yönetmeliği içeriğinde de yer almaktadır. Alfa- Lipoik asit nedir? Birden fazla besin maddesinde bulunan asitlerin birleşimidir.

Alfa- Lipoik asit nedir? Bilinen ve vücutta kendiliğinden olması gereken asitlerden biridir. Normal şartlarda kandaki kolesterolü dengeleyen ve sabit tutan etkisi bulunmaktadır. Vücuttaki hücrelerin yenilenmesini sağlayan bu asit aynı zamanda dışarıdan besinlerden ve gıda takviyesi ilaçlardan da alınabilir. Alfa Lipotik asit günlük olarak ise 2,5 g/ gün olarak alınmalıdır. Bu değer ise 4 yaş üzerinde olan kişiler için geçerlidir.

Alfa- Lipoik Asit Nasıl Kullanılmalıdır?

Vücudumuz ALA’yı sentezler ve diyetten de absorbe eder. Düzenli bir diyet uygulamasından sonra 1000 katına dışarından alınan besinlerden ulaşılır. ALA kanın içeriğinde besin alımından 30 veya 60 dakika sonra ortaya çıkar. Bu nedenle ilgili değer bu zaman dilimine göre değerlendirilmelidir. ALA için karaciğerde daha büyük oranda metabolize olur diyebiliriz.

Alfa Lipoik asit damardan ve ilaç olarak kapsül şeklinde kullanılmaktadır. Günlük dozun ise 20 ya da 50 mg olarak kullanılması önerilir. Yalnızca şeker hastalığı gibi farklı bir rahatsızlık söz konusu ise dozda doktora göre değişimler gerçekleşebilir. Kullanımında şeker hastalarının dozuna dikkat edilmesi gereklidir. Kan şekerinin fazladan düşmesine yol açma durumu söz konusu olabilir. Bu nedenle de Doktor bilgisi olmadan kesinlikle kullanılmamalıdır. Öte yandan şeker hastaları, tiroid hastaları ve kemoterapi durumlarında alfa lipoik asit diğer tedaviye zarar verebilir.

Bu yazımızı da okuyabilirsiniz:  Tam Sayılar Nedir?

Alfa Lipoik Asit İçeren Yiyecekler

Brokoli, ıspanaki bezelye, lahana ve pazı gibi bitkisel ürünler içeriğinde alfa lipoik asit bulundurur. Hayvansal olarak ise organ etleri içeriğinde yer aldığı bilinir. Alfa lipoik asidi içeriğinde bulunduran besinler olarak karşımıza maya, ıspanak, brokoli, hayvansal olarak karaciğer ve kalp iç organ etleri ve patates çıkar. Bitkisel birçok besinde de bu asit yer almaktadır. ALA çoğunlukla serbest ALA seviyesinde fark edilir. Diğer değerleri etkilemez. alfa lipoik asit nedir

Alfa Lipoik Asidin Faydaları

Merkezi sinir sistemi ile beyin arasında ilişkiyi etkileyen periferal nöropati içi alfa lipoik asit kullanılmalıdır. Bu durum travmalar sonrası yaralanmalar, şeker hastalığı, tiroid, böbrek yetmezliği sonrasında ortaya çıkar. El ayaklarda uyuşma yaşanır. Karıncalanma ve kas ağrıları da buna eşlik eder. Alfa Lipoik asit hücrelerdeki tahribatı durdurur. U nedenle nöropotik belirtiler azalır.

Alfa lipoik asit, hücrelerde gezinir. Bu gezinme ile birlikte sinir uçlarını güçlendirir. Bunama ve diğer tüm beyin hastalıklarının oluşmasını engeller. Serbest radikaller diye adlandırılan tehlikelere karşı hücreleri güçlendirir.

Glokom, katarakt, yanan ağız sendromu ve alzhemier hastalığında yardımcı bir tedavi unsurudur. Bu konuda tedavi ilacı değildir. Sadece yardımcı olarak beyin hücrelerine faydalıdır. Aynı zamanda Alfa lipoik asit güneş yağları içerisinde de yer alır. %5 oranında olan bu asit güneş yanmalarında cildin zarar görmemesinde de etkilidir.

Bir önceki yazımız olan Elektronegatiflik Nedir? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.


Yorum Yap

Yazar Hakkında

İnternetteki bilgi kirliliğine ve spam yazılara tepki olarak "Türkiye'nin net bilgi kaynağı" O Nedir Net'i kurdu. Bilgiyi paylaşmak ve insanlara faydalı olmak dışında hiçbir gayesi yoktur.

Yorum Yap