İlginizi Çekebilir
 1. Ana Sayfa
 2. Sağlık
 3. Aloe Vera Nedir?

Aloe Vera Nedir?

Aloe Vera

Aloe Vera Nedir: Tıbbi amaçlarla kullanılan ve Asphodelaceae familyasından olan bitki türüne aloe vera denir. Bu bitkinin anavatanı Afrika’dır ve ülkemizde tıbbi sarısabır olarak da adlandırılmaktadır. Vitamin bakımından oldukça zengin olan bu bitki türü özellikle cilt ve saç bakımında tercih edilmektedir.

Aloe Vera Tarihçesi

Aloe Vera’nın tarihçesine bakıldığında milattan önce 3500’lü yıllardan beri kullanılmaya başlandığı görülmektedir. Afrika kökenli olan bu bitkinin birçok kıtaya yayılmasıyla beraber bitkisel tedavilerde kullanılmaya başlanmıştır. Tarihte ilk kez Mısırlılar tarafından kullanıldığı düşünülen Aloe vera’nın ilk kullanım amacı ise cilt bakımı ve güzellik banyosudur. Bu bitki daha sonra Karahanlılar, Gazneliler, Selçuklular ve Osmanlılar tarafından da kullanılmış ve günümüze kadar etkinliğini sürdürmüştür.

Aloe Vera Bitkisinin Özellikleri

Zambakgiller familyasından olan aloe vera bitkisinin boyu 70 cm’ye kadar çıkabilmektedir. Ayrıca bu bitkinin 400 farklı türü bulunmakta ve her biri ayrı özellikler taşımaktadır. Koyu yeşil renkli ve uzun yapraklı olan bu bitki en çok sağlık alanında kullanılmaktadır.

Bitkinin yetiştirilme koşulları arasında bol güneşli ve esintili alanlar bulunmaktadır. Bu yüzden daha çok ilkbahar aylarında yetişmektedir. Ayrıca akşam rüzgârı, bitkinin yetişmesinde önemli rol oylar. Hava sıcaklığının 10 derece ve altında olması durumunda, aloe vera’nın dışarıya çıkarılmaması gerekir. Çünkü düşük hava sıcaklıkları bu bitkiyi olumsuz etkilemektedir. Mineral bakımdan zengin olan aloe vera yetiştirilirken torf ve gübre ilave edilerek daha besleyici olması sağlanabilir.

Aloe vera’nın bir diğer özelliği ise sulama konusundadır. Aşırı sulanmaması gereken bu bitkinin sulama sırasında yapraklarına temas edilmemelidir. Ayrıca saksı bitkisi olduğu için nem düzeyine de dikkat edilmesi gerekir.

Aloe Vera İçeriği

Aloe vera içerik yönünden oldukça zengindir. Bu içerikleri maddeler halinde şu şekilde sıralayabiliriz;

 • Mineral; Kükürt, klor, demir, kalsiyum, alüminyum, mangan, potasyum, krom, çinko
 • Enzim; Seulluaz, lipaz, keratin, proteaz, alimaz, fosfataz, oksidaz
 • Vitamin; C vitaminleri ile beraber B1, B2, B3, B6, B12 ve E vitaminleri
 • Yağ aistleri; Lupeol, kampesterol, kolesterol
 • Aminoasitler: Salm, asparagin, gistin, prolin, histidin, alanin, glyserin, izoleusin

Bu içeriklerin yanı sıra 260 etken maddenin aloe vera içeriğinde olduğu keşfedilmiştir. Piyasada satışa çıkarılan aloe vera jel içerisinde ise zerdeçal, tetra, devedikeni, karanfil, kekik, mercan köşk ve ada çayı gibi etkili besin kaynakları bulunmaktadır.

Aloe Vera Kullanımı

Bu bitki, iki farklı şekilde kullanılabilmektedir. Öncelikle piyasadan hazır olarak alabileceğiniz gibi kişisel olarak da yetiştirme şansınız bulunmaktadır. Eğer satın alacaksanız ürünün uluslararası konseyler tarafından onaylı olup olmadığına bakmanız önemlidir. Evde yetiştirmek için ise toprağın yumuşak olması ve saksının bol güneş almasına dikkat etmeniz gerekmektedir. Aylık iki ya da üç kez sulamanız, bitkinin sağlıklı bir şekilde yetişmesini sağlayacaktır.

Aloe vera’yı yararlı olarak tüketmek istediğinizde ilk olarak yaprağın içinde bulunan jeli, temiz içme suyuna karıştırarak tüketebilirsiniz. Elbette fazla tüketim yapmamak kaydıyla günlük yarım çay bardağı şeklinde hazırlayabilirsiniz. Bu sayede bağışıklık sistemi ve kalp sağlığına iyi geldiği bilinmektedir.

Bu tüketimin dışında cilt için de kullanabilirsiniz. Doğal bir nemlendirici olan aloe vera, boyun, yüz ve tüm vücut için tercih edilebilir. Cildin derinliklerine kısa sürede nüfuz etmesi sayesinde doğal nemlendirici özelliği ortaya çıkar ve çatlak sorunları da giderilebilir. Ciltte oluşabilen kızarıklık, morarma, yanık ya da yaralanma gibi durumlar için bitkinin içindeki jel yapıyı, direkt sorunlu bölgeye sürerek bitkinin bölgedeki etkinliğini artırabilirsiniz. Ayrıca saç bakımında da kullanılan aloe vera yine içeriğindeki jelin çıkarılarak zeytinyağı ya da sirke ile karıştırılmasıyla tercih edilebilir.

Bitki çayı olarak da piyasada kolayca bulunan aloe vera, sabun şeklinde de üretilmektedir. Sabun şeklindeki kullanımı daha çok sivilce problemi olanlar için önerilmektedir. Kullanımında en çok dikkat etmeniz gereken durum, içeriğinde bulunan jelin direkt olarak tüketilmemesidir.

Bu yazımızı da okuyabilirsiniz:  Zatürre Nedir?

Aloe Vera’nın Yararları

Aloe vera’nın daha çok cilt üzerinde olumlu etkileri vardır. Bununla beraber çay olarak tüketildiği zaman vücudu bazı hastalıklara karşı koruyabilmektedir. Aloe vera’nın yararları konusunda aşağıdaki tanımlardan detaylı bilgilere sahip olabilirsiniz.

1.Deri üzerindeki yaralar: Bitki üzerinde yapılan çalışmalar, soğuk çarpması, derideki yara ve yanıklar ile iltihaplanmayı önleyebildiğini göstermiştir. Ayrıca jelin deriye uygulanması durumunda radyasyon etkilerinden koruduğu da tespit edilmiştir.

2.Cilt tahrişleri: Cilt rahatsızlıklarının yanı sıra cerrahi yaralar ve sedef rahatsızlığının bitkisel tedavisinde kullanılan aloe vera ile ilgili ilk çalışma, 1935 yılında ABD’de yapılmıştır. Cilt tahrişlerine yönelik yapılan bu çalışma sonucunda bitkinin yararlı olduğu açıklanmıştır. Ayrıca 1996 yılında İsveç’te, sedef hastalığı üzerine olan etkisi de araştırılmış ve bu hastalık üzerinde %83 oranında faydalı olduğu belirlenmiştir.

3.Doğal nemlendirici: Cilde kolayca nüfuz eden aloe vera, cildi nemlendirici bir özelliğe sahiptir. Bununla beraber içeriğindeki vitaminler sayesinde saçlara da olumlu etkileri vardır. Saçları ölü hücrelerden arındırabilen bu bitki cilt dokusunun yenilenmesine de yardımcı olmaktadır.

4.Uçuk tedavisi: Aloe vera jelinin uçuk tedavisinde kullanıldığı bilinmektedir. Günlük olarak aloe vera jelinin uçuk olan bölgeye birkaç kez sürülmesi yeterlidir.

5.Kabızlık tedavisi: İçeriğindeki etkin maddeler sayesinde bağırsaktaki su içeriğini artıran aloe vera bu yüzden kabızlığın doğal tedavisinde kullanılabilmektedir.

6.Sindirim üzerindeki etkisi: Sindirim için vücuttaki bakterileri teşvik edebilen bu bitki, vücuttaki çinko eksikliği için de kullanılabilir. Bu sayede hastalardaki vücut direnci ciddi anlamda artar ve sindirime yardımcı olur.

Aloe vera’nın diğer yararları ise şu şekildedir;

 • İçeriğindeki vitamin, mineral ve proteinler sayesinde vücudun kollajenüretimini artırmakta ve cildin yaşlanmasını geciktirmektedir.
 • Akne ve sivilce tedavisinde kullanılmaktadır.
 • Kalp ve damar problemlerine yakalanma riskini azaltır.
 • Ciltteki renk farklılıklarının hafiflemesinde etkilidir.
 • Kaşıntı sorununu giderici bir özelliğe sahiptir.
 • Kepek sorununa karşı kullanılabilir.
 • Yağlı ciltlerde yağ dengesini korur.
 • Banyodan sonra kullanıldığında saçtaki elektriklenmeleri giderir.
 • Sinir sistemine iyi geldiği için stres ve uykusuzluk gibi sorunları ortadan kaldırır.

Aloe Vera Yan Etkileri

Aloe vera’nın aşırı kullanılması, vücutta bazı problemlere neden olmaktadır. Öncelikle vücudun bağışıklık sistemine iyi gelen bu bitkinin birtakım durumlara karşı hassasiyeti olan bireyler tarafından kullanılmaması gerekir.

Hamile bayanların aloe vera kullanmaması gerekir. Gebelikte kullanıldığında düşüğe neden olabileceği belirtilmektedir. Diğer yan etkileri ise aşağıdaki gibidir;

1.Alerjik reaksiyonlar: Aşırı bir şekilde tüketilen aloe vera bazı alerjik reaksiyonlara neden olabilir. Bu durum hem ağızdan hem de bölgesel kullanımlarda geçerli olmaktadır.

2.Mide ve ishal problemi: Bitkinin çocuklardaki kullanımı mide ve ishal şikayetlerine neden olabilmektedir. Bu yüzden çocuklar için tavsiye edilmez.

3.Kalp sorunları: Aşırı tüketilen bitkinin kandaki potasyum seviyesini etkiler ve düzensiz kalp atışlarına neden olabilir.

4.Halsizlik: Kandaki elektrolit dengesini bozan aşırı aloe vera tüketimi, halsizliğe sebep olabilmektedir.

5.Mide ağrısı: Hassas kişilerde mide ağrısıyla beraber kramplara neden olabilir.

Günlük dozundan fazla kullanılmaması gereken bu bitkinin böbrek ve idrar sorunlarına da davetiye çıkarabildiği bilinmektedir. Ayrıca kilo kaybına neden olabileceği gibi kaslarda güçsüzlük sorunlarını da ortaya çıkarabilmektedir.

Aloe vera’nın yan etkileri ayrıca ciddi yanıklar üzerinde de görülebilmektedir. Bu anlamda cerrahi yaralarda ve ciddi yanıklarda iyileşme sürecine olumsuz etki yapar. Bağırsak hastalıklarında da kullanılmaması gereken bu bitki böbrek sorunları olan bireylerde de ciddi sorunlara neden olabilir. Son olarak aloe vera herhangi bir ameliyattan önce ya da sonra kullanılmamaktadır. Çünkü bu bitkinin kan şekeri düzeyini etkilediği bilinmektedir.

Bir önceki yazımız olan Lösemi Nedir? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.


Yorum Yap

Yazar Hakkında

İnternetteki bilgi kirliliğine ve spam yazılara tepki olarak "Türkiye'nin net bilgi kaynağı" O Nedir Net'i kurdu. Bilgiyi paylaşmak ve insanlara faydalı olmak dışında hiçbir gayesi yoktur.

Yorum Yap

Yorumlar (1)

 1. Aleo Vera adını ilk kez tvlerde gösterilen krem reklamlarında duymuştum eminim bir çok insan da benim gibi ilk kez orada duymuştur araştırmak istedim aklıma takıldı siteniz sayesinde bu konuda çok şey öğrendim özellikle M.Ö 3500 yıl önce Mısırlıların ilkkez bunu kullanması gerçekten çok etkileyici bir bilgi oldu benim için.