İlginizi Çekebilir
 1. Ana Sayfa
 2. Bilim
 3. Amonyak Nedir?

Amonyak Nedir?

Amonyak nedir, günlük hayatta nasıl kullanılır, tarihçesi nasıldır? Amonyak hakkında bilgilere yazımızdan ulaşabilirsiniz.

images

Amonyak formülü NH3 olarak ifade edilen ve azot ile hidrojenin karışımından oluşan bir maddedir. Renksiz ve oldukça keskin bir kokuya sahiptir. Kokusu hoş olmayan amonyak, hidrojen ve azot atomlarının oluşundan ortaya çıkan bir tür gaz bileşiğidir. Suda zayıf baz özellikleri gösteren amonyak, bir azot ve üç hidrojen atomunun bileşiminden oluşmaktadır.

Kovalent bir bağa sahip olan amonyak, ametal + ametal bir birleşiktir. Su içinde moleküllerinin polar olması nedeniyle yüksek oranda çözülebilmektedir. Su molekülleri ile de zayıf bir bağ oluşturabilmektedir. Bu bağ sayesinde suda çözümü gerçekleşmektedir.

Amonyağın Günlük Hayatta Kullanımı

Amonyak kullanımı günlük hayatta farklı ürünler içinde kullanılan bir maddedir. Oldukça farklı maddelerin içinde yer alan bu etken maddenin yaygın olarak kullanıldığı alanlar arasında:

 • Gübre,
 • İlaç,
 • Boya,
 • Parfüm,
 • Temizlik malzemeleri,
 • Plastiklerde,
 • Patlayıcılarda,
 • Sanayi vb.

Yer almaktadır. Gübre, ilaç ve parfüm gibi maddelerin sentezlenmesinde ilk aşamada kullanılan bir madde olarak işlev yapmaktadır. Hemen hemen tüm canlılar için amonyak oldukça zararlı ve zehirli bir maddedir. Kullanımı sırasında oldukça dikkat edilmesi gerekir.

Günlük hayatta özellikle piyasada amonyak olarak satılan çoğu ürün amonyağın sulu bir çözeltisi olan Amonyum Hidroksit maddesidir. Tarihi süreç içinde amonyağın kullanımına ilk defa Eski Mısır’da rastlanmaktadır.

Amonyağın Tarihçesi

Amonyağın keşfi Eski Mısır’a kadar dayanmaktadır. İlk defa tarih içinde kullanımı hakkında yapılan araştırmalara göre, Eski Mısır tanrısı Amon’un tapınağının ısıtması sırasında kullanılan deve tezeklerinin ortaya çıkardığı gazlar, zaman içinde tapınağın tavanında ve duvarlarında tuz kalıntısı gibi kalınca ilk defa madde kullanılmaya başlanmıştır. Söz konusu dönemde kristal halindeki amonyum kalorür Amon’un tapınağında keşfedildiği için Amon’un Tuzu olarak madde ismini almıştır.

Bu yazımızı da okuyabilirsiniz:  Kuantum Nedir?

Günümüzde birçok madde içinde hala etkili bir şekilde kullanılan amonyak, yapısı gereği sp3 hibritleşmesi yapmıştır. Bağ yapmayan bir çift elektronu olduğu için molekül şekli üçgen bir piramittir. Bu özelliği nedeniyle polar bir molekül olarak tanımlamak mümkündür. Gazlaşma gizli ısısı oldukça yüksek olan amonyak, günümüzde birçok sanayi tesisinde soğutucu madde olarak tercih edilen etkili bir kimyasal maddedir.

Bir önceki yazımız olan Varyasyon Nedir? başlıklı makalemizde varyasyon hakkında bilgiler verilmektedir.


Yorum Yap

Yorum Yap