İlginizi Çekebilir
youtuber
  1. Ana Sayfa
  2. Yaşam
  3. Ampül nedir? Ampulün icadı

Ampül nedir? Ampulün icadı

Ampul nedir? Ampulün tarihçesi nedir? Ampulün icadı nedir? Gibi soruların ayrıntılı cevaplarını bu makalemiz de bulabilirsiniz.

ampül icati kimdir ?

Ampul nedir? Ampul içinde bulunan ve elektrik akımının üzerinden geçtiği filament adı verilen çok ince yapıdaki bir telin aşırı ısınması sonucunda ışık yaymaya başlamasıyla çevreyi aydınlatmak için kullanılan bir aydınlatma aracıdır. Peki herkesin kafasını karıştıran ve merak uyandıran asıl konu şu; ampulü kim icat etti? Ampulün icadı konusunda uzun yıllardır farklı fikirler ortaya atılmakta ve genellikle mucidi olarak Edison gösterilmektedir. Biz de bu konuda bir takım araştırmalar yaptık ve ampulün serüvenini okumanız için sizlerle paylaşmak istedik.

Ampulün Tarihçesi

Ampul denilince akla ilk gelen bilim insanı Thomas Alva Edison’dur. Çünkü herkes onu ampulün mucidi sanmaktadır. Oysa Edison ampulü ilk bulan kişi değildir. Ampul onun geliştirdiği ve tanıttığı tarih olan 1879 yılından çok daha önce keşfedilmiş ancak hem doğru yöntemler kullanılmadığından hem de Edison gibi onu tanıtma imkanına sahip olamadıklarından bu konuda çalışma yapan insanlar geri planda kalmışlardır. Ampulün icadı konusunda ilk çalışmalar 1800’lü yılların başlarına kadar uzanmaktadır. Akkor lambayı üreten ilk bilim insanı Alessandro Volta’dır. Volta bu icadını hareketli çinko ve bakır diskler kullanarak gerçekleştirmiştir. Daha sonra başka konular üzerine yoğunlaşması sebebiyle bu buluşunu ilerletememiş ve ampulün mucidi olma şansını başkalarına bırakmıştır.
Alessandro Volta’dan sonra birkaç deneme daha yapılmış ancak 1840 yılına kadar yapılan bu çalışmalar istenen sonuçları verememiştir. 1840 yılına gelindiğinde bir İngiliz bilim insanı Warren De La Rue plantium kullanarak bir ampul üretmeyi başarmıştır. Ancak bu ampul de maliyeti yüksek olduğundan beklenen asıl icat olma durumuna erişememiştir.
Aradan yıllar geçiyor ve ampulün icadı zaman geçtikçe daha çok bilim insanının ilgisini çekmeye başlıyordu. Bu gelişmeler ışığında 1848 yılında William Statie de batarya ile çalışan bir ampul keşfetti ancak bataryayla çalışması onun da istenen niteliklere sahip bir ampul olmasını engelliyordu.

Bu yazımızı da okuyabilirsiniz:  Küresel Isınma Nedir?

Bunun dışında Joseph Swan, Franchis Brush, Henry Woodward ve Matthew Evans da ampulün icadı için çalışmalar yaptılar ancak bazıları teknik yetersizlikler bazıları da finansal yetersizlikler sebebiyle başarılı olamadılar. 1879 yılına gelindiğinde Thomas Alva Edison ampulü icat ettiğini duyurdu ve patentini aldı. Edison ampulü ilk bulan olmasa da ömrünü bu icadı geliştirmeye adayan ve bunu başaran biri olarak ampulün babası olmayı hak eden bir bilim insanıdır.

Bir önceki yazımız olan Orta Kulak Ağrısına Ne İyi Gelir, Nasıl Geçer? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.


Yorum Yap

Yazar Hakkında

İnternetteki bilgi kirliliğine ve spam yazılara tepki olarak "Türkiye'nin net bilgi kaynağı" O Nedir Net'i kurdu. Bilgiyi paylaşmak ve insanlara faydalı olmak dışında hiçbir gayesi yoktur.

Yorum Yap