İlginizi Çekebilir
Kamusal Alan Nedir?
  1. Ana Sayfa
  2. Devlet
  3. Anayasa’da ve 657 Sayılı DMK’da Liyakat İlkesi

Anayasa’da ve 657 Sayılı DMK’da Liyakat İlkesi

Anayasa’da ve 657 Sayılı DMK’da Liyakat İlkesi
1
İçeriğimize oy verebilirsiniz.

Liyakat ilkesi, ülke bürokrasisinin omurgası olmakla birlikte bürokrasinin işleyişini belirlemektedir. Türkiye’de hem Anayasa’da hem de bazı kanunlarda ısrarla liyakat ilkesinin gerekliliğine vurgu yapılmış ve liyakat ilkesi koruma altına alınmıştır. Türkiye Cumhuriyeti Anayasası’nın 70. maddesine göre;

Her Türk, kamu hizmetlerine girme hakkına sahiptir. Hizmete alınma sürecinde, görevlerin gerektirdiği nitelikler dışında farklı bir ayrım gözetilemez.”

Bu maddenin ikinci cümlesi incelendiğinde, “görevlerin gerektirdiği nitelikler dışında farklı bir ayrım gözetilemez.” Cümlesi ile bireyler için ‘göreve uygunluk’ ilkesinin tek şart olduğu belirtilmiştir.

Yine 657 Sayılı Devlet Memurları Kanunu’nun 3. Maddesinin “C” bendinde de liyakat ilkesinin uygulanmasının devletin görevi olduğu belirtilmiştir;

“Liyakat: Devlet kamu hizmetleri görevlerine girmeyi, sınıflar içinde ilerleme ve yükselmeyi, görevin sona erdirilmesini liyakat sistemine dayandırmak ve bu sistemin eşit imkanlarla uygulanmasında Devlet memurlarını güvenliğe sahip kılmaktır.”

Görüldüğü üzere 657 Sayılı Devlet Memurları Kanunu’nun 3 temel ilkesinden biri, sınıflandırma ve kariyer ile birlikte liyakat ilkesidir.

İlgili Yazı

Liyakat Nedir?

İlgili Yazı

Liyakati Sağlayan Temel Öğeler Nelerdir

Bir önceki yazımız olan Liyakati Sağlayan Temel Öğeler Nelerdir başlıklı makalemizde liyakat hakkında bilgiler verilmektedir.

Bu Yazımızıda Okuyabilirsiniz:  Ordino Nedir?

Yorum Yap