İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Yaşam
  3. Anestezi Nedir?

Anestezi Nedir?

Anestezi nedir? Anestezi türleri nelerdir? Sorularının ayrıntılı cevaplarını makalemiz de bulabilirsiniz.

anestezi

Anestezi, bir cerrahi müdahale esnasında hastanın ağrı hissetmemesi, müdahale olayını anımsamaması için yapılan bir uyuşturma işlemidir. Anestezi işlemi tıp fakültesinden mezun olup anestezi konusunda beş yıl uzmanlaşmış doktorlar tarafından yapılmalıdır. Çünkü belirli bir bilgi birikimi isteyen ve risk taşıyan bir işlemdir. Her hastaya uygulanacak olan anestezi işlemi hastaya özel olmalıdır.

Anestezi Türleri Nelerdir?

Bu işlem genel anestezi, bölgesel anestezi ve lokal anestezi olmak üzere üç şekilde gerçekleştirilebilmektedir.

Genel Anestezi

Tüm vücudun uyuşturulduğu anestezi türüdür. Bu tür anestezilerde hasta derin bir uyku halindedir. Bilinci tamamen kapalıdır. Hasta uyandıktan sonra o süre zarfında olanları hatırlayamaz. Nefes alıp verme işlemi oksijen maskesi yardımıyla gerçekleşir. Kalp hastaları ile solunum rahatsızlıkları olan hastalar için genel anestezi uygulamak oldukça risklidir. Eğer bölgesel veya lokal anestezi ile yapılabilecek bir cerrahi müdahale söz konusu ise genel anestezi tercih edilmez. Çünkü son derece zor ve riskli bir işlemdir. Bu işlemden önce hastanın sağlık durumunun buna uygun olup olmadığı bazı tetkiklerle kontrol edilir.

Bölgesel Anestezi

Bölgesel anestezi sadece cerrahi operasyonun yapılacağı bölgenin uyuşturulması işlemidir. İlaç sadece ameliyatı yapılacak olan bölgeye yakın olan yere iğne ile enjekte edilir. Spinal, epidural, sinir bloğu uygulanan bölgesel anestezi türlerindendir. Kol, bacak vb. bölgelerde gerçekleşecek cerrahi operasyonlarda uygulanır. Bölgesel anestezi hangi ameliyatlarda kullanılır? Göbek deliği altına uygulanacak olan kasık fıtığı, idrar kesesi, sezaryen, normal doğum  gibi operasyonlarda kullanılır. Böylece tüm vücudun uyuşturulması ve bu esnada yapılması gereken zorlu işlemlere gerek kalmamaktadır.

  • Spinal Anestezi: Bel kısmında bulunan ve beyne kadar uzanan omurilikteki omurlar arasından omurilik zarının delinmesi suretiyle ilacın vücuda verilmesidir. Bu işlemde bir tane enjeksiyon kullanılmaktadır. Bu işlem sonrasında belden aşağısı bir 4-6 saat kadar hissizleşecek ve acı duymayacaksınız.
  • Epidural Anestezi: Bu yöntemde ise enjeksiyon epidural aralık denen bölgeye epidural kateter denen  bir tüp vasıtasıyla gerçekleştirilmektedir. Bu işlem ameliyat sonrasında ağrılarının giderilmesi için de kullanılmaktadır.
Bu yazımızı da okuyabilirsiniz:  Ofsayt Nedir?

Lokal Anestezi

Lokal anestezi yalnızca operasyon bölgesine yapılacak olan anestezi türüdür. Ben alma, diş çekimi gibi küçük müdahalelerde yapılması söz konusudur.

Bir önceki yazımız olan Orta Kulak Ağrısına Ne İyi Gelir, Nasıl Geçer? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.


Yorum Yap

Yazar Hakkında

İnternetteki bilgi kirliliğine ve spam yazılara tepki olarak "Türkiye'nin net bilgi kaynağı" O Nedir Net'i kurdu. Bilgiyi paylaşmak ve insanlara faydalı olmak dışında hiçbir gayesi yoktur.

Yorum Yap