1. Ana Sayfa
  2. Sağlık
  3. Anksiyete Hastalığı Nedir?

Anksiyete Hastalığı Nedir?

Anksiyete Hastalığı Nedir

Anksiyete en kısa anlamıyla kaygı durum bozukluğu olarak tanımlanır. Anksiyete rahatsızlığına yakalanan kişiler genellikle evham, vesvese, korku kuruntu, büyük oranda endişe yaşamaktadırlar. Bu kişiler zaman içerisinde büyük rahatsızlıklar yaşayarak takıntı fobi ve panik bozukluğu tarzında problemler ile karşılaşabilmek dediler. Dramatik olayların sonucunda meydana gelen anksiyete bozukluğu genelde kişilerin kendi başlarına anlamaları oldukça güç bir rahatsızlıktır. Bu rahatsızlık aniden gelişmediği için kişinin bunun farkına varması da olabildiğince zordur.

Anksiyete genel olarak hayatın içinde aniden meydana gelen kötü bir olaydan ya da maddi kaynaklı ya da manevi nedenli birçok sebepten ortaya çıkabilmektedir. Bu sebeplerin giderilmesi anksiyete rahatsızlığının da ortadan kalkması anlamına gelmemektedir. Anksiyete rahatsızlığı bazen uzun süreçte olup depresyona zemin hazırlaya bilmektedir. Depresyonun en büyük belirtileri arasında yer alan anksiyete rahatsızlığı tedavi edilmesi gereken psikolojik bir rahatsızlık türüdür.

Anksiyete bozukluğu olan kişiler genellikle etrafımdaki insanlara verdikleri tepkilerle kendi dünyalarında yaşadıkları sorunlarla bilinmektedirler. Anksiyete bozukluğu doğuştan gelmez. Sonradan oluşur. Bu sebepten dolayı kişilerde meydana gelen anksiyete bozuklukları kendileri tarafından fark edilmeyecek olursa bile aileleri tarafından anlaşılıp uzman bir psikologdan yardım alınması gerekmektedir. doktorun verebileceği tedavi ve bu terapinin ardından yazacağı ilaçlar kişinin kesinlikle aksatmaması gereken önemli konulardır.

Anksiyete İlaçlarının Etkileri

İlk kullanıldığı zamanlarda kişide yorgunluk, halsizlik, aşırı uyku ihtiyacı doğurabilmektedir

İlaçlar arasında değişiklik göstermesi ile beraber ortalama 15 gün sonra ilaçların etkisi kişide fark edilebilir.

İlaçların dozları, ne zaman bırakılacağı bu rahatsızlığın tedavisindeki en önemli faktörlerdendir. Nedeni ise kişi kendisinin iyileşmiş hissettiği zaman doktorun izni olmadan ilacı bırakması tekrardan aynı duruma gelerek vakayı uzatmasına neden olacaktır. Bu sebepten dolayı doktorun verdiği dozun saatinden alınması ve uygun gördüğü süreye kadar doktor kontrolünde takip edilmesi gerekmektedir. Doktor terapisi kişinin duygu durumunu kontrol etmesinde en önemli faktörlerden bir tanesidir. Anksiyete bozukluğu yaşayan kişiler bu Rahatsızlığın giderilmesi için gerekli çabayı sadece ilaçlarda değil yapacakları faaliyetlerle de büyük bir etki yaratabilmektedir var. Bu faaliyetlerin önerilerini uygulamak anksiyete ile mücadele ederek düzelme oluşturabilecektir.

Bu yazımızı da okuyabilirsiniz:  Çölyak Nedir?

Bir önceki yazımız olan Adet Döngüsü Nedir? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.


Yorum Yap

Yazar Hakkında

İnternetteki bilgi kirliliğine ve spam yazılara tepki olarak "Türkiye'nin net bilgi kaynağı" O Nedir Net'i kurdu. Bilgiyi paylaşmak ve insanlara faydalı olmak dışında hiçbir gayesi yoktur.

Yorum Yap