İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Listeler
  3. Antalya’ya Gittiğinizde Görmeden Geri Dönmemeniz Gereken Yerler

Antalya’ya Gittiğinizde Görmeden Geri Dönmemeniz Gereken Yerler

Antalya

Antalya, şüphesiz ülkemizin en önemli tatil şehirlerinden biridir. Her yaz yüzbinlerce yerli ve yabancı turiste ev sahipliği yapar. Peki Antalya’yı bu kadar çekici kılan nedir? Sadece doğal güzellikleri mi? Antalya’yı ziyaret edecekler için küçük bir rehber oluşturalım dedik;

1.Kaleiçi

Antalya’nın en meşhur yeridir. İçerisinde Roma, Bizans ve Osmanlı mimarisinden izler taşır. Kaleiçi’nde yer alan mekanların çoğunluğu pub ve barlardan oluşmaktadır. Ticari olarak ise antika halılar, hediyelik eşyalar ve küçük butiklere ev sahipliği yapar.

2.Aspendos

Ülkemizde görebileceğiniz en sağlam kalmış antik şehirlerden biridir. Aspendos’u önemli kılan ise, diğer pek çok antik kent gibi sonradan ortaya çıkmamıştır. Hatta Selçuklu sultanları tarafından da karargah olarak kullanıldığı bilinir. Antik kentin en göz alıcı mimarisi ise amfi tiyatrosudur. Eğer Antalya’ya geldiğinizde Aspendos’a uğramadıysanız, geziniz yarım kalmış demektir.

3.Konyaaltı

Ülkemizin en uzun plajlarından biridir. Bir ucundan diğer ucuna toplam 7 km’dir. Turkuaz tonlarındaki denizi ve çakıl taşlarından oluşan plajını gören herkes hayran kalır. Sahil şeridinin hemen arkasında oteller zinciri mevcut ancak plaj halka tamamen açıktır. Burayı kesinlikle görmelisiniz!

4.Lara

Antalya’nın diğer önemli plajıdır. Aynı zamanda Lara bölgesi, sahip olduğu eğlence mekanları ve gece hayatı ile ünlüdür. Antalya merkezdeki otellerin büyük bir yüzdesi Lara’dadır.

5.Tünektepe Teleferik

Yaşayacağınız en harika deneyime ev sahipliği yapabilir. Buradaki teleferikler 4 kişiliktir. Yani size ve sevdiklerinize özel. Yukarıya tırmanırken sağ tarafınızda Akdeniz’in eşsiz görüntüsü, ortada Antalya’nın merkezini ve solunuzda doğa harikası dağları izleyeceksiniz. Zirvede ise vakit geçirebileceğiniz bir tesis bulunmakta.

6.Düden Şelalesi

Antalya’nın kışın dahi turisti eksik olmayan mekanlarındandır. Şehir merkezine ise 13 km uzaklıkta yer alır. Burada yaz kış devamlı olarak su akar. Suyun döküldüğü bölgenin hemen arkasında mağara vardır. Bu mağaranın içerisinden suyun akışını izlemenizi tavsiye ederiz.

Bu yazımızı da okuyabilirsiniz:  Budizm'in Temel İlkeleri ve Nirvana

7.Olimpos

Antalya’nın daha çok gençler tarafından tercih edilen bölgesidir. Harika bir plajı olmasının yanı sıra, buradaki pansiyonlar alışılmışın dışındadır. Geceliği çok uygun fiyatlara ağaç evler ve bungalov denilen ahşap evlerde konaklayabilirsiniz. Unutamayacağınız bir deneyim olacak.

8.Alanya

Alanya, kendi başına Antalya’nın merkezi kadar doğal ve kültürel miraslara ev sahipliği yapan ilçesidir. Ülkemizin en önemli turistlik mekanları olan Kızıl Kule, Kleopatra Plajı, Dim Mağarası, Sapadere Kanyonu Alanya’dadır. Burası, Antalya şehir merkezine 135 km uzaklıkta. Ancak kesinlikle bu yola değecek güzellikler barındırmaktadır.

Bir önceki yazımız olan Düşünce Tarihine Yön Vermiş 10 Büyük Alman Filozof başlıklı makalemizde filozof hakkında bilgiler verilmektedir.


Yorum Yap

Yazar Hakkında

İnternetteki bilgi kirliliğine ve spam yazılara tepki olarak "Türkiye'nin net bilgi kaynağı" O Nedir Net'i kurdu. Bilgiyi paylaşmak ve insanlara faydalı olmak dışında hiçbir gayesi yoktur.

Yorum Yap