İlginizi Çekebilir
 1. Ana Sayfa
 2. Kadın
 3. Argan Yağı Nedir?
Trendlerdeki Yazı

Argan Yağı Nedir?

argan yağı

Argan Yağı Nedir: Argan ağacının tohumlarından elde edilen yağa, argan yağı denir. Afrika kıtasının kuzey bölgesinde yer alan argan, Fas’ta yetişen bir ağaç türüdür

Argan Ağacı

Günümüz güzellik sektöründe önemli bir yere sahip olan argan yağının üretilmesi için argan ağacına ihtiyaç vardır. Bu ağacın yaprakları yeşil ve sarı renktedir ve zeytin ağacına benzer. Dünya üzerinde sadece Fas’ta yetişmekte olan argan ağacının boyu 15 metreye kadar çıkabilmektedir.

Unesco tarafından koruma altına alınmış bir ağaç türü olan Argan ağacının ömrü 200 yıl kadardır. Meyvesi sert kabuklu olan ağacın badem ve ceviz kabuğuna benzer bir sertliği vardır. Argan yağı bu ağacın meyvelerinden elde edilir ve Mayıs ayı itibariyle olgunlaşmaya başlar. Ağaçtaki meyvelerin toplanma zamanı ise genelde sıcaklığın fazla olduğu Haziran ve Temmuz aylarıdır.

Argan Yağı Nasıl Elde Edilir?

Oldukça kıymetli bir yağ olan argan yağının üretim aşaması oldukça zahmetlidir. Yetiştirildiği bölgede toplanan ağacın meyveleri ilk olarak toplanır ve ardından yumuşak olan çekirdeği çıkarılır. Bu işlemden sonra çıkarılan çekirdekler kavrulur fakat kozmetikte kullanılacak olan argan yağı için kavurma işlemi gerçekleştirilmez.

Yağın üretiminde el değirmenleri kullanılır. Çekirdeklerin öğütülmesinden sonra çekirdek içlerinden kahverenginde olan bir hamur elde edilir. Uzun bir süre su katılarak yoğrulan bu hamurdan argan yağı ortaya çıkmaktadır.

Argan Yağının İçeriğinde Neler Var?

Argan yağının içeriğinde yüksek miktarda E vitamini bulunmaktadır. Bununla beraber ferulik asit, sterol ve polifenol adı verilen mineraller yer alır.

Steroller, argan yağı dışında farklı bir yağda bulunmamaktadır. Ayrıca fitosterollerin farklı bitkisel yağlarda bulunmadığına inanılır. Esansiyel yağ asitlerini de içeriğinde barındıran argan yağı, bu özelliği sayesinde ciddi bir antioksidandır.

Bitkilerde bulunan sterollerin kimyasal yapısı incelendiğinde, insan sterolleri ile ciddi benzerliklerinin olduğu saptanmıştır. Argan yağının önemli bir parçası olan steroller, hücre zarının bütünlüğünü korumakla beraber cilt metabolizmasını geliştirmek ve cildi nemli tutmak gibi fonksiyonları geliştirmektedir.

Son olarak ferulik asite baktığımızda, argan yağında ciddi bir oranda yer aldığı bilinmektedir. Antioksidan potansiyeli yüksek olan bu mineral, güneşin zararlı ışınlarına karşı koruma bariyer görevi görmektedir.

Esansiyel yağ asitleri bakımından da zengin olan argan yağı, yüz bölgesine uygulandığında cildi nemlendirirken, kırışıklıkların giderilmesinde oldukça başarılıdır.

Argan Yağının Cilde Faydaları Nelerdir?

Argan yağı cildin beslenmesini sağladığı için yenilenme sürecine katkıda bulunmaktadır. Anti-aging özellikte olan bu yağ, cilt kırışıklıklarının giderilmesinde tercih edilmektedir. Ek olarak cilt hücrelerinin yenilenmesini sağladığı gibi gözaltı torbalanmalarını engellemektedir.

Cildi nemlendirici özellikte olan argan yağı, yüksek miktarda E vitamini içerir. Bu sayede cilde doğal bir parlaklık kazandırmaktadır. Cildi tahriş etmeyen argan yağı ayrıca cildi yumuşatmak için de kullanılmaktadır. Cilde olan yararları sayesinde boyun ve yüz bölgesi dâhil olmak üzere tüm vücutta uygulanmaktadır.

Argan yağının cilt üzerindeki bir diğer faydası, serbest radikalleri rahatlıkla temizleyebilmesidir. Antioksidan özelliği ile beraber cildin erken yıpranmasına engel olmakla beraber cilde sağlıklı bir görünüm kazandırabilmektedir.

Kuru ciltler için de argan yağı kullanılmaktadır. Daha çok kış aylarında ortaya çıkabilen cilt sorunlarına karşı cilt kuruluğu önlenebilmektedir. Hasarlı cilde sahip olanların da kullanabileceği argan yağı, kuru bölgeye birkaç damla sürülerek masaj uygulamasıyla birlikte tercih edilmektedir.

Bu yazımızı da okuyabilirsiniz:  DD Krem Nedir?

Akneleri giderici etkisinin olduğu bilinen argan yağı, doğal yollarla cildi nemlendirebilmektedir. Hasar gören hücrelerin tekrar yapılanmasına yardımcı olan bu yağ, sivilce ve akne sorunları olan kullanıcılar tarafından tercih edilebilir. Akne sorunlarına karşı argan yağının günde 2 defa sorunlu bölgeye masaj yardımıyla uygulanması yeterlidir.

Gebelik Döneminde Argan Yağı Kullanımı

Gebelik döneminde vücutta ortaya çıkan çatlaklar birçok bayanın şikâyet ettiği durumlar arasındadır. Bununla beraber argan yağı, doğumdan sonra deride oluşabilen buruşma ve sarkma gibi sorunlara karşı kullanılabilir. İçerdiği bol miktardaki E vitamini sayesinde cildin elastikiyetini artırabilen argan yağı ayrıca cildi yumuşatabilmektedir. Bu yüzden gebelik döneminde ve doğumun ardından kullanılabilir.

El ve Ayak Bakımında Argan Yağı Kullanımı

Argan yağının yumuşatıcı etkisi olduğundan dolayı kuru eller ve kırılgan yapılı tırnaklarda kullanıldığı bilinmektedir. Ayrıca ayaklardaki çatlarlar için de tercih edilen bu yağ, cilde esneklik kazandırabilmektedir. Uyumadan önce el, ayak ve tırnaklar üzerine birkaç damla argan yağı damlatarak masaj yapabilir ve doğal bir çözüm elde edebilirsiniz.

Dudak Nemlendirici Olarak Argan Yağı Kullanımı

Daha çok soğuk ve kuru havalarda dudaklardaki çatlama sorunlarına karşı argan yağı kullanılabilir. Dudakların esnek, yumuşak ve dolgun kalabilmesi için argan yağının tavsiye edildiği bilinmektedir.

Argan Yağının Saça Faydaları

Birçok yağ asidi, vitamin ve antioksidan içeriği sayesinde saçlar için oldukça faydalı olan argan yağının günümüzdeki kullanıcı kitlesi bir hayli fazladır. Bu anlamda argan yağının saça faydaları şu şekilde sıralanabilir;

 • Omega3, Omega 9 ve E vitamini içeriği sayesinde saçların hızlı bir şekilde uzamasına yardımcı olur. Ayrıca saçları güçlendirici özelliği vardır.
 • Bakımlı ve parlak saçların oluşumunda etkilidir.
 • Yıpranmış saçları onaran arganyağı, saç köklerini de güçlendirebilmektedir.
 • Saçlarda var olan saç boyasının daha uzun ömürlü kullanılabilmesini sağlar.
 • İçeriği sayesinde saç köklerini güçlendirici bir etkisi vardır.
 • Saçların daha gür olarak görünmesinde etkilidir.
 • Saçlara esneklik kazandırabilen arganyağı ayrıca saç dökülmelerini önler.
 • Saç kırıklarının oluşumunu engelleyebilen bu yağ saçların canlı kalmasını sağlar.
 • Doğal olarak saçı nemlendiren arganyağı, saçların kolayca şekil almasını sağlayabilir.
 • Uzun saçlardaki kurutma, fön ya da tarama işlemlerinde koparak dökülmeleri engeller.
 • Mat veya donuk görünen saçlara doğal parlaklık kazandırır.
 • Saçları ısıya karşı korurken saçtaki kırılmaları azaltır.
 • Masaj yöntemiyle saç derisine uygulandığında saç dökülmelerini engeller.

Argan yağı, saça 2 farklı şekilde uygulanmaktadır. Öncelikle saçların uzunluğuna göre avucunuza alacağınız argan yağı, saçın tamamına sürülür ve ardından saç derisine masaj yapılarak uygulanır. Bu işlemin ardından saçlar ılık bir havluyla sarılır ve 1 saate kadar beklenir. Daha sonra ise saçlar ılık suyla yıkanarak ilk uygulama tamamlanmış olur. Bu işlem, haftada 1 veya 2 defa tekrarlanarak yağdan en iyi sonucun alınması sağlanabilir.

Argan yağının ikinci uygulama yöntemi ise duştan sonra tercih edilenidir. Saça ıslakken sürülen argan yağının kapsamlı bir şekilde ovalanması gerekir. Ardından da saç kurutulur ve işlem tamamlanmış olur.

Bir önceki yazımız olan Mor Şampuan Nedir? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.


Yorum Yap

Yazar Hakkında

İnternetteki bilgi kirliliğine ve spam yazılara tepki olarak "Türkiye'nin net bilgi kaynağı" O Nedir Net'i kurdu. Bilgiyi paylaşmak ve insanlara faydalı olmak dışında hiçbir gayesi yoktur.

Yorum Yap