İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Sosyal
  3. Aristokrat Nedir?

Aristokrat Nedir?

aristokrat nedir

Aristokrat Nedir: Bir tarih terimi olarak siyasi ve toplumsal anlamdaki gücün soyluların elinde olduğu yönetim biçimine mensup kişilere aristokrat adı verilir. Sosyolojik, felsefik ve psikolojik bir terim de olan aristokrat ayrıca tam soylu anlamına gelir. Aristokrasi yönetim biçimi de buradan gelmektedir.

Aristokrat Kelime Anlamı

Soylu erki yanlısı, soylu.

“Herifin kendisi bir aristokrat, karısı bir Amerikalı milyonerin ve hem de büyük bir firma sahibinin kızı.” Halide Edip Adıvar. (Kaynak: TDK Türkçe Sözlük)

Aristokrasi Nedir?

Tarihte ilk defa Atina kent devletinde kullanılan Aristokrasi terimi, orduların başında bulunan genç savaşçılar için kullanılmaya başlanmıştır. Cesaret ve askeri bağımlılık o dönemlerde çok büyük bir faktör olduğu için eski Yunan geleneklerinde bu kriterlere uyum sağlayan kişiler askeri yönetimin başında bulunurdu. Zamanla Avrupa’nın Orta Çağ’ına aktarılan bu durum soylular sınıfının oluşmasına neden olmuştur.

Tarih boyunca Aristokrasiye karşı sürekli bir şüphe söz konusu olmuştur. Öncelikle aydınlanma çağına bakıldığında ‘herkes eşit’ sloganı bu zamana damgasını vurmuşken, Fransız Devrimi dolayısıyla da aristokrasinin ne kadar iyi bir yönetim şekli olmadığı ortaya çıkmıştır. Fikrin oluşmasının sebepleri ise çok çeşitlidir.

Aristokrasi Savunucuları

Bu düşünce yapısının siyasi otoritelerle birlikte kullanılmasını savunan Aristoteles ve Platon, gerçek anlamda devletlere yön vermiştir. Çünkü bu yönetim biçimiyle beraber halk sınıfının aydın ve ahlaklı bir sınıf tarafından korunması gerektiğine inanıyorlardı. Ayrıca yine halkın çıkarlarının bu sınıf sayesinde korunabileceğini savunarak topluma hakim olacak düşüncenin Aristokrasi olması gerektiğini aktarmışlardır.

İlk ve Orta Çağ’da Aristokrasi

Aristokratların İlk ve Orta Çağ’a egemen olmasının en büyük nedeni bu düşünce yapısıdır. Çünkü iktidarlar zenginlikleri nedeniyle ve tamamen askeri kuvvetlerin kendine ait olması sebebiyle ideolojik anlamda meşru konuma gelmiştir. Bununla beraber zenginlerin sayısının artması aynı zamanda iktidar sınıfının da kalabalık olmasını beraberinde getirmiştir. Örnek verecek olursak, Roma’da bulunan Patrialar, Atina’daki Eupatridalar ve Hindistan’daki Brahmanlar, ileri gelen aristokratlardan oluşmuştur.

Bu yazımızı da okuyabilirsiniz:  Thomas Kuhn ve Bilimin Gelişimi

Tarihte Aristokratik Cumhuriyet yönetim biçimiyle yönetilen bu devletlerin seçme ve seçilme hakları sadece soylulara ait olmuştur. Bilinen bir tabirle veraset sistemine benzeyen bu düşüncenin sadece yönetimde değil, ekonomik ve toplumsal olan tüm faaliyetlerde soylular tarafından yönetildiği bilinmektedir. Bu zümreler daha sonra kendi aralarındaki çıkarlarından dolayı sürekli bir mücadele içerisinde yaşamaya devam etmiştirler.

Aristokrasi Yönetim Biçiminin Özellikleri

Yönetim şekli olarak incelendiğinde dışarıya daima kapalı bir sınıf olma özelliğini taşımaktadır. Yani bir krallık içerisinde var olur ve farklı krallıklardan gelecek taleplere kapalıdır. Yabancı unsurların kabul edilmediği bu düşünce tarzında Aristokratlar kendi içerisinde sürekli bir devinim halini almıştır. Zamanla itibarın ve politik hakların yok olmasıyla beraber bu düşünce tarzı da ortadan kalkmıştır.

Tarih boyunca eleştirilen Aristokrasi, sadece kendi sınıfına ait haklar tanıdığı için çok uzun süre varlığını sürdürememiştir. Fransız Devrimi’ne kadar uzayan bu süreçte orduların sürekli değişmesi, aristokratların savaşlara katılmaması ve sürekli zenginlik içerisinde yaşamaları nedeniyle halk ayaklanmalarına davetiye çıkardığı bilinmektedir. Günümüze kadar farklı şekillere bürünen Aristokrasi, siyasal anlamda bir ifadeye bürünemezken tamamen sosyal anlamda varlığını sürdürmeye çalışmıştır.

Günümüzdeki Aristokratlar

Günümüzde hala Birleşik Krallık başta olmak üzere pek çok Avrupa ülkesinde aristokrat unvanına sahip olan kişilerin varlığı devam etmektedir. Ancak herhangi bir yönetimsel süreçte yer alamasalar da unvan olarak saygın kişilerden oluştuklarını söyleyebiliriz. Aristokrat adayları daha çok bilim ve sanat konusunda önemli çalışmalar gerçekleştirmiş kişiler arasından seçildiği için Avrupa ülkelerinde bu şekilde tanınmak isteyenler tarafından tercih edilmektedir.

Bir önceki yazımız olan Tarih Nedir? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.


Yorum Yap

Yazar Hakkında

İnternetteki bilgi kirliliğine ve spam yazılara tepki olarak "Türkiye'nin net bilgi kaynağı" O Nedir Net'i kurdu. Bilgiyi paylaşmak ve insanlara faydalı olmak dışında hiçbir gayesi yoktur.

Yorum Yap