İlginizi Çekebilir
Katolik Nedir
  1. Ana Sayfa
  2. Yaşam
  3. Artezyen Nedir?

Artezyen Nedir?

Artezyen Nedir

Artezyen nedir: İki ya da daha fazla sayıdaki basınçlı suyun sondaj sayesinde yeryüzüne tazyikli olarak çıkmasını sağlayan kuyudur. Artezyen ayrıca yer altı tabakaları arasında kalan suların çıkmasını sağlar. Fransızca’da ‘Artois’ olarak adlandırılan artezyen sözcüğü, Türkçe’ye Tanzimat döneminde geçiş yapmıştır.

Taşıdığı suyla kuyuyu besleyen bu bölge, geçirimli olan diğer kısımlardan giriş yapan suyla beslenmektedir. Bir süre sonra su ile dolan bu bölgede basınç oluşumu yaşanır. İlgili bölgede sondaj uygulamasıyla kuyu açıldığı zaman, tazyikli su dışarı çıkar. Bu tazyik, kuyunun açıldığı bölgeye ve su geçirmez olan bölgenin genel durumuna bağlı bir şekilde oluşmaktadır. Artezyen kuyuları ayrıca sondaj makinesiyle delinen araziye, demir borular bırakılmak suretiyle meydana getirilir. Bu borularda çok sayıda delik yer alır. İşlem sırasında deliklerin tıkanmaması için de iri kum ve çakıl kullanılır.

Sondaj Nedir?

Yeryüzünde farklı nedenlerden dolayı delik açmak için yapılan uygulamadır. Sondajın verimli bir şekilde yapılabilmesi için fiziki şartların sağlanması gerekir. Ayrıca sondaja başlanabilmesi adına gerekli makine ve ekipmanların hazırlanması şarttır. Bu noktada yol yapımı, platform yapımı, su temini, nakliyat ve sondaj ekipmanlarının monte edilmesi gibi süreçlere dikkat edilmelidir.
5 farklı sondaj çeşidi bulunmaktadır. Bunlar;

  • Enerji sondajları
  • Petrol sondajları
  • Su sondajları
  • Temel sondajları
  • Maden sondajları şeklinde sıralanır.

Artezyen kuyuları için kullanılan sondaj çeşidi, su sondajıdır. Havalı veya çamurlu olarak yapılan su sondajları ayrıca zemine bağlı olarak değişmektedir. Sondanın atılacağı yerin yumuşak ya da kayalık olduğu önceden tespit edilir. Bu tespit işlemlerine etüt çalışması adı verilir. Yer tabakanın durumu belirlendikten sonra suyun kaç metreden çıkabileceğini ön görmek için de incelemeler yapılır. Daha sonra ise sondaj makinesi yardımıyla uzun, ince ve kalın borular yer tabakasına doğru gönderilir ve var olan su borular vasıtasıyla yer yüzüne çıkarılır.

Bu yazımızı da okuyabilirsiniz:  Zemberek Nedir?

Artezyen Suyu Zararları

Artezyen sularında birçok bakteri yer aldığı için amipli dizanteri, basili dizanteri ve kolera gibi hastalıklara neden olduğu bilinmektedir. Bu bakteriler tüm canlı türlerini sağlık açısından olumsuz etkilemektedir. Sonuç olarak artezyen suyu kullanmadan önce kuyu dezenfeksiyonları ve depo temizliklerini sık sık yapılması gerekmektedir.

Bir önceki yazımız olan Kozmopolit Nedir? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.


Yorum Yap

Yazar Hakkında

İnternetteki bilgi kirliliğine ve spam yazılara tepki olarak "Türkiye'nin net bilgi kaynağı" O Nedir Net'i kurdu. Bilgiyi paylaşmak ve insanlara faydalı olmak dışında hiçbir gayesi yoktur.

Yorum Yap