İlginizi Çekebilir
Organik Ürünlerin Sağlığa Faydaları
  1. Ana Sayfa
  2. Sağlık
  3. Astigmat Tedavisi Nasıldır?

Astigmat Tedavisi Nasıldır?

Astigmat tedavisi nasıldır
1

Astigmat tedavisi için 3 farklı yöntem kullanılmaktadır. Gözlük, lens ve lazer tedavileriyle bu problemin ortadan kaldırılması mümkündür. Astigmattaki klasik tedavi yöntemi, gözlük uygulamasıdır. Göz doktorunun gerçekleştirdiği muayene sonucunda kullanmanız gereken gözlüğün belirlenmesiyle birlikte süreç başlar. Ancak gözlük kullanarak astigmat numaralarında değişiklik yaşanmayabilir. Bazı dönemlerde gözlük numarası artarken, bazı dönemlerde ise bu numara düşebilir.

Astigmat tedavisi için tercih edilen bir diğer uygulama kontakt lenslerdir. Gözlerdeki kırılma kusurunun dengelenmesini sağlayan bu uygulama da gözlük tedavisi gibi geçici tedavi çözümüdür.

Astigmat için Kalıcı Tedavi Yöntemleri

Teknolojinin gelişimi sayesinde göz hastalıklarının ortadan kaldırılması ya da bu tür problemlerin en aza indirgenmesi çok daha kolay olmaktadır. Astigmat için kullanılan göz ve lens uygulamalarının yanı sıra Excimer Lazer tedavisinin günümüzde en çok tercih edilen yöntem olduğunu söyleyebiliriz.

Lazer tedavisi öncesinde hastaların uyması gereken bazı kurallar vardır. Öncelikle tedaviden en fazla 10 gün önce kontakt lensler çıkarılmalıdır. Eğer yarı sert lens kullanılıyorsa, bunlar da 3 hafta önceden çıkarılmalıdır. Lazer tedavisinden önceki süreçte göz sağlığının durumunun saptanması amacıyla birtakım muayeneler yapılmaktadır. Ayrıca göz numaralarının saptanması, kornea kalınlığının ölçülmesi ve korneanın topografik ölçümlerinin yapılması da lazerden önceki uygulamalardır.

Lazer Ameliyatı Süreci

Bu ameliyat iki farklı aşamayla gerçekleştirilir. İlk olarak mekanik lazer sayesinde korneanın üst kısmından flep oluşturulmaktadır. Oluşturulan bu flebin kalınlığı, doktorun tercih ettiği cihaza bağlı olarak 110 ile 180 mikron arasında değişir. Hızlı bir şekilde titreşen metal bıçak yardımıyla işlemlere başlanır. Mikrokeratom cihazı da korneanın içeriğinde spiral bir şekilde küçük hava kabarcıkları oluşturmaktadır. Bu sayede düzlemsel bir ayrışma ortaya çıkar. Flebin oluşturulma aşamasında geçici görme durumu da meydana gelir ve bu işlemden sonra görmede bulanıklık söz konusu olabilmektedir. En son aşamada ise fleb kaldırılır ve korneanın en önemli bölümü olan orta kısımları açığa çıkartılır.

Bu yazımızı da okuyabilirsiniz:  Balık Yağının Yan Etkileri Nelerdir?

Astigmat lazer tedavisinin ikinci aşamasında ise excimer lazer kullanılır. Bu aşamada kornea tekrar şekillendirilir. Lazer cihazı büyük bir hassasiyetle şekillendirme aşamasını tamamlar. Günümüzdeki modern cihazlarda göz hareketlerini incelemekte olan kameralar bulunur ve bu sayede gözlerin hareket etme olasılığına karşı lazer uygulaması doğru yere uygulanabilir.

Lazer Ameliyatı Sonrası

Ameliyatın ardından kornea ile flep yatağı arasında bir yapışma söz konusudur. Bu yapışma doğal olduğu için doktorlar hastaya bandajlı kontakt lens kullanmasını önermez. Uygulamadan sonra göze damlatılması için çeşitli damlalar ve antibiyotik ilaçlar reçete edilir. Lazer ameliyatından sonraki ilk günlerde gözde sulanma, batma veya yanma olabilir. İkinci gün itibariyle sona eren bu durumların devam etmemesi için gözler fazla kırpılmamalı ve ovuşturulmamalıdır. Ayrıca uygulamanın yapıldığı gün gözlere su temasında bulunulmamalıdır.

Kimler Lazer Ameliyatı Olabilir?

Astigmatta lazer ameliyatı her birey için uygun olmayabilir. Bu nedenle göz doktorunun yapacağı tetkikler çok önemlidir. Öncelikle bu işlem 20 yaş üzerinde olan ve kontakt lens kullananlar için uygulanabilir. Fakat göz tansiyonu olan hastalarda kesinlikle tercih edilmez. Ek olarak romatizma ve diyabet gibi genetik hastalıklara sahip olanlar için de lazer ameliyatı uygulanmamaktadır.

İlgili Yazı

Astigmat Nedir?

İlgili Yazı

Astigmat Türleri Nelerdir?

İlgili Yazı

Astigmat Nedenleri Nelerdir?

İlgili Yazı

Astigmat Belirtileri Nelerdir?

Bir önceki yazımız olan Astigmat Belirtileri Nelerdir? başlıklı makalemizde astigmat hakkında bilgiler verilmektedir.

Yorum Yap