İlginizi Çekebilir
Batikon
  1. Ana Sayfa
  2. Sağlık
  3. Astigmat Türleri Nelerdir?

Astigmat Türleri Nelerdir?

Astigmat türleri nelerdir

Düzenli ve düzensiz olarak ikiye ayrılan astigmat rahatsızlığı ayrıca miyop ve hipermetrop astigmat olarak da incelenebilir.

1.Düzenli Astigmat

Hipermetrop, miyop ve mix astigmat olarak kendi arasında 3 farklı şekilde incelenir. Astigmat sorunu olan gözdeki bozuk görüntü eğer retinanın önünde kalıyorsa bu durum miyop astigmatın oluşmasına neden olur. Görüntünün sinir tabakasının arkasına düşmesi durumunda hipermetrop astigmat meydana gelir.

Hipermetrop Astigmat: Yakını görememe problemi olarak da adlandırılan hipermetrop astigmatın nedeni genetiktir. Yaşın ilerlemesiyle beraber uyum yeteneğinin azalması, uzak ve yakını görme süreçlerinde sorun yaşatmaktadır. Ancak gözdeki zorlanma sebebiyle bu durumun sonucu olarak çeşitli ağrılar ve göz sulanması da ortaya çıkabilir. Ağır hipermetrop rahatsızlığında uzak ve yakını görmek oldukça güçtür.

Miyop Astigmat: Gözün belirli bir uzaklıktaki cisimlere odaklanamaması sonucunda ortaya çıkar. Hipermetrop astigmat gibi genellikle kalıtsaldır. Daha çok çocuklarda oluşabilir. Miyop astigmatta küçük yazılar rahatlıkla okunabilir ancak uzaktaki nesneler seçilemez.

Mix Astigmat: Görüntü retinanın arkasında oluşur.

2.Düzensiz Astigmat

Kornea yaralanmalarıyla oluşan düzensiz astigmat ayrıca korneadaki iltihaplanma sonucunda da oluşmaktadır.

İlgili Yazı

Astigmat Nedir?

İlgili Yazı

Astigmat Nedenleri Nelerdir?

İlgili Yazı

Astigmat Belirtileri Nelerdir?

İlgili Yazı

Astigmat Tedavisi Nasıldır?

Bir önceki yazımız olan Astigmat Nedir? başlıklı makalemizde astigmat hakkında bilgiler verilmektedir.

Bu yazımızı da okuyabilirsiniz:  Astigmat Tedavisi Nasıldır?

Yorum Yap

Yazar Hakkında

İnternetteki bilgi kirliliğine ve spam yazılara tepki olarak "Türkiye'nin net bilgi kaynağı" O Nedir Net'i kurdu. Bilgiyi paylaşmak ve insanlara faydalı olmak dışında hiçbir gayesi yoktur.

Yorum Yap