İlginizi Çekebilir
jakuzi nedir
  1. Ana Sayfa
  2. Yaşam
  3. Avrupa’da İslamofobi

Avrupa’da İslamofobi

islamofobi nedir ne demektir

İslamofobi, tarihsel anlamda bir sürekliliğe sahip olan ve kökleri oldukça eskiye dayanan bir düşüncedir. 1990’lı yıllardan sonra ortaya çıkan yeni dünya anlayışında ve post modern dönemin kendine has kurallarına bağlı olarak kendini göstermiştir. Avrupa toplumlarında günden güne etki derecesini artıran bu kavram ilk kez 1992 yılında Fransız ressam Etienne Dinet tarafından kullanılmıştır. Günümüzden çok farklı bir anlama sahip olan ve 1970’lerden sonra gündeme getirilen İslamofobi, İran Devrimi’nin ardından neredeyse tüm Avrupa’da tartışma konusu olmuştur.

1990’lı yıllarla beraber İslam’dan korkma anlamında kullanılan İslamofobi, 1997 yılında popülaritesini artırmıştır. Bu yıllarda Birleşik Krallık’ta ayrımcılık ve ırkçılık karşıtı olan Runnymede Trust adlı düşünce kurumunun yayınladığı bir rapor ile beraber İslamofobi kavramıyla tanışılmıştır. Raporda İslamofobi hakkındaki araştırmalar ve tartışmalara yer verilmiştir. Ayrıca söz konusu rapor İslamofobi’yi genel bir kavram olarak gündeme yerleştirmiş ve İslamofobi olarak adlandırılacak tutumları sıralamıştır.

Runnymede Trust raporu İslamofobi’yi tanımlarken şu ifadelere başvurmuştur; “İslam dinine olan nefret ve korku ve yine bu sebeple Müslümanların tamamından korkmayı ifade etmenin pratik yolu.” Yapılan tanımlamayla beraber İslamofobi sayılacak durumlar aşağıdaki gibi sıralanmıştır;

  • Batı’ya göre İslam çok değersiz görülür.
  • Batı’ya göre İslam cinsiyetçi, ilkel ve irrasyoneldir.
  • İslam dini öteki ve ayrı olarak görülür. Bu nedenle farklı kültürlere sahip değildir. İslam, farklı kültürlerden etkilenmez ve diğer kültürleri etkileyemez.
  • İslam değişime kapalıdır ve statiktir.
  • İslam dini medeniyetler çatışmasına neden olur. Aynı zamanda tehditkâr, saldırgan, zorba ve terör destekçisidir.
  • Müslümanlara karşı yapılan düşmanlık normal ve doğaldır.
  • Siyasi bir ideoloji olan İslam, askeri ve siyasi çıkarlar için kullanılır.

Birleşik Krallık’ta 1997’den sonra ve ardından 11 Eylül saldırılarının yaşanmasıyla beraber Avrupa’nın tamamında İslamofobi kavramı gündelik yaşamdaki yerini almıştır. Ancak kavram üzerinde her toplumun uzlaştığı genel bir tanımın olmadığı da bilinmektedir. İslamofobiyi yabancı düşmanlığı ya da ırkçılığın bir parçası gibi gören toplumlar için farklı çözümler üretilmeye çalışsa da bu konuda herhangi bir olumlu adım atılamamıştır.

Bu yazımızı da okuyabilirsiniz:  İzolasyon Nedir, İzolasyon Ne Demek?

Avrupa halklarının Müslümanlar hakkında genel bir olumsuz düşünceye sahip olmasının birtakım nedenleri bulunmaktadır. Müslümanların tarihsel süreçte geri kalmışlığı ve yaşadıkları süreçteki pasifliği, bu nedenler arasındadır. Fakat son iki yüz yıl içerisinde Müslümanlar hakkındaki algıların nedeni, Batılı ülkelerin emperyalist düşüncelerinden kaynaklanmaktadır. İslamofobi farklı bir açıdan ele alındığı zaman, uzun yıllarca Avrupa merkezli hareket eden Batılı ülkelerin son 100 yıldır ABD öncülüğünde hareket etmesi ve toplumları da bu etki altında bırakmasıyla, İslam düşmanlığının ne şekilde artmaya devam ettiği anlaşılmaktadır. Soğuk Savaş döneminde ABD’nin komünizmin tüm dünya için bir tehdit olduğunu söylemesiyle beraber aynı senaryo yıllar sonra Müslümanlar için ‘Batıyı tehdit eden Müslümanlar’ şeklini almıştır. Bu sebeplerden ötürü İslamofobi tekrar gündeme getirilmiş ve global bir sorun gibi ele alınmıştır.

Bir önceki yazımız olan İslamofobi Tarihçesi başlıklı makalemizde islamofobi hakkında bilgiler verilmektedir.


Yorum Yap

Yazar Hakkında

İnternetteki bilgi kirliliğine ve spam yazılara tepki olarak "Türkiye'nin net bilgi kaynağı" O Nedir Net'i kurdu. Bilgiyi paylaşmak ve insanlara faydalı olmak dışında hiçbir gayesi yoktur.

Yorum Yap