İlginizi Çekebilir
Simya-nedir
  1. Ana Sayfa
  2. Yaşam
  3. Avrupa’daki Eğitim Politikalarının İslamofobiye Etkisi

Avrupa’daki Eğitim Politikalarının İslamofobiye Etkisi

islamofobi nedir ne demektir

Avrupa ülkelerindeki eğitim sisteminde Müslümanlar çoğu zaman adaletsiz bir muamele görmektedir. Müslüman öğrencilerin diğer nüfusa göre eğitim süresi daha kısa olmakla beraber özel okullara girme oranları düşüktür. Genel eğitim düzeyinde yaşanan bu düşüklük ekonomik durumlarla beraber maruz kalınan ayrımcılıklarla ilişkilendirilebilir. Genel olarak Avrupa’daki eğitim politikaları İslamofobi ile özel bir bağ kurmuş ve Müslümanların eğitim alma süreçlerini etkilemiştir.

Eğitim politikalarıyla Müslümanların İslam dinini hangi kaynaklardan öğrendikleri araştırılmalıdır. Bu süreçte Avrupa’da yaşayan Müslümanların İslam’ı öğrenme ve uygulama konusunda çoğu zaman dalgalanmalar yaşadığı bilinmektedir. Örnek olarak 1980 yılında yapılan bazı araştırmalarda, Fransa’daki genç Müslümanların Kuran okuyabilme, oruç tutma ve namaz kılma gibi ibadetleri yerine getirme bakımından ailelerine göre oldukça geri kaldıkları ortaya çıkmıştır. Yaşlılarla ilgili yapılan araştırmalarda ise bu grubun tamamının Müslümanlığı inkâr ettiği belirlenmiştir. Gençlerin ise %75’inin İslam’la herhangi bir bağının olmadığı görülmüştür. 1990 yılından sonra genç nesillerle beraber yaşlıların İslam dinine olan inanında artma yaşanmış ancak İslam’a karşı yürütülen İslamofobi kavramı etkisini sürdürmüştür.

Müslümanların kurumsallaşmaya başlaması ve dini eğitimi bu şekilde vermeye başlaması, eğitimdeki yetersizliği ortadan kaldıramamıştır. Avrupa’da yaşayan Müslümanlar genelde örgütlenmeler ve farklı gruplarla bir araya geldiği için personel ve finans konusunda desteklenmektedir. İslam ülkeleri, Avrupa’da yaşayan vatandaşları için imamlar başta olmak üzere farklı düzeylerdeki din görevlilerini Avrupa’ya göndermiş ve iletişim problemini ortadan kaldırmayı amaçlamıştır.

İlgili Yazı

İslamofobi Nedir?

İlgili Yazı

İslamofobi Tarihçesi

İlgili Yazı

Avrupa’da İslamofobi

İlgili Yazı

İslamofobide Medyanın Etkisi

İlgili Yazı

Politikacıların İslamofobiye Etkisi

İlgili Yazı

İslamofobide Entelektüel Çabalar ve Sonuçları

İlgili Yazı

İslamofobi Sorunu Nasıl Çözülür?

Bir önceki yazımız olan İslamofobide Entelektüel Çabalar ve Sonuçları başlıklı makalemizde islamofobi hakkında bilgiler verilmektedir.

Bu yazımızı da okuyabilirsiniz:  Neuromarketing Nedir?

Yorum Yap

Yazar Hakkında

İnternetteki bilgi kirliliğine ve spam yazılara tepki olarak "Türkiye'nin net bilgi kaynağı" O Nedir Net'i kurdu. Bilgiyi paylaşmak ve insanlara faydalı olmak dışında hiçbir gayesi yoktur.

Yorum Yap