İlginizi Çekebilir
Zemberek Nedir
  1. Ana Sayfa
  2. Yaşam
  3. Ay Tutulması Nedir? Ay Tutulması Nasıl Oluşur?

Ay Tutulması Nedir? Ay Tutulması Nasıl Oluşur?

aytutulması

Ay tutulması oluşumu, Dünya’nın uydusu olan Ay’ın belirli zamanlarda kendi yörüngesinde dolanırken kimi zaman da Dünya’nın yörüngesine girmesiyle meydana gelmektedir. Ay tutulması genel olarak dolunay zamanında ve Ay’ın düğüm noktalarına yakın olması halinde ortaya çıkmaktadır. Ay’ın Dünya’nın yörüngesi içine girmesi ile Güneş’ten aldığı parlaklığını kaybetmesi neticesinde Ay tutulması oluşur.

Güneş karşı düğüm noktasında ve Ay’a yakın olduğunda Dünya’nın gölgesi Ay’a düşmektedir. 1.360.000 kilometre uzunluğunda gölge konisi Ay uzaklığından yaklaşık 8800 kilometre geniştir. Ay’ın yörüngedeki hızı saatte 3456 kilometre ile devam ettiği için bir Ay tutulmasının zamanı ortalama 40 dakika ile 1 saat kadar sürebilmektedir. Ay tutulması yeryüzünün ayın ufuk çizgisinin üzerinde olduğu herhangi bir bölgeden anlık olarak takip edilebilir.

Ay Tutulmasının Oluşumu

Ay tutulması sırasında Ay’a karşı olan Dünya yüzeyine çarpan Güneş ışınları, Dünya’nın atmosferi tarafından bir nebze kırılmaya uğramaktadır. Bu sebeple Ay tutulması gerçekleşirken Ay, tamamen kaybolmaz. Dünya etrafından kırılmaya uğrayan ışıkların içinde mavi renk yutulması ve kırmızı renk yansıtılması sebebiyle Dünya’nın gölgesi kırmızı renkte görülmektedir. Bu güçsüz ışık kalıntıları görünürlüğü mahalli atmosferik koşullara bağlı olarak Ay’ın tutulma sırasında bakır rengine bürünmesine neden olmaktadır. Bu görünüm durumunda da Ay tutulması meydana gelmektedir.

Uzay boşluğunda birbirinden farklı yörüngeleri izleyen Dünya, Ay ve Güneş’in belirli zamanlarda girdikleri değişik durumlar, kısmi Ay tutulmasına olanak sağlamaktadır. Kısmi Ay tutulması olarak adlandırılan gök olayında Ay’ın üzerine Dünya’nın tam gölgesi değil de kısmi bir gölgesi düşer. Bununla birlikte bazı özel durumlarda Ay tutulmasının hiç ortaya çıkmadığı ya da kısa zaman içinde üç defa ortaya çıkması da söz konusu olabilmektedir.

Bu yazımızı da okuyabilirsiniz:  Cemevi Nedir?

Ay Tutulması Türleri

Ay tutulması olayının türleri, üç farklı kısma ayrılmaktadır. Bunlar tam tutulma, kısmi Ay tutulması ve gölgeli tutulmadır. Tam tutulma durumunda Dünya’nın gölgesi tamamen Ay’ın üzerine düşer. Gölgeli Ay tutulması olayındaysa Dünya’nın gölgesi Ay yüzeyinin yarısı üzerine düşer ve yarısı hala Güneş ışığı almaya devam ettiği için parlak görünür.

Bir önceki yazımız olan Zirkonyum Nedir? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.


Yorum Yap

Yazar Hakkında

İnternetteki bilgi kirliliğine ve spam yazılara tepki olarak "Türkiye'nin net bilgi kaynağı" O Nedir Net'i kurdu. Bilgiyi paylaşmak ve insanlara faydalı olmak dışında hiçbir gayesi yoktur.

Yorum Yap