İlginizi Çekebilir
pedikür
  1. Ana Sayfa
  2. Kadın
  3. Bakire Ne Demek?

Bakire Ne Demek?

Bakire Ne Demek

Bakire kelimesi daha önce ilişkiye girmemiş kızalar için kullanılmaktadır. bakirelik kavramı genelde kızlar için kullanılıyor olsa da ilişkiye girmemiş oğlan olarak da bazı kesimlerce nitelendirilmektedir. Bakirelik İslam kültürünü benimsemiş olan kesimler için önemli bir durumdur. Kişinin bekaretini evlenmeden önce bozmaması gerekmektedir.

Dini nikah kıyıldıktan sonra kişiler evlendirilir ve daha sonra kadının bekareti kocası tarafından bozulmaktadır. Kadının bekaretinin daha önceden bozulmuş olması İslam kültürüne göre büyük bir problem yaratmaktadır. Be sebepten dolayı ilişkisi bozulan ya da kişiler arasındaki güveni azaldığı birçok ilişki bulunmaktadır. Erkekler için kadının evlenmeden önce ilişkiye girmemesi kadının güvenirliğini göstermektedir. Dinen bir kadın evlenmeden önce ilişkiye girmemesi gerekmektedir. Kadının zina yapması bekaretinin olmamasından anlaşılabilmektedir. Fakat günümüzde bekaretini bozan birçok kadın bunu ameliyatlarla tekrardan eski haline getirebilmektedir. bekaretin bozulması sadece cinsel ilişkiye girmek ile oluşmamaktadır. Kızlık zarının bozulmuş olması sadece cinsel ilişkiye girmekten kaynaklı olarak ortaya çıkan bir sonuç değildir.

Kadının herhangi bir yerden atlaması, düşmesi şeklinde birçok sebepten kaynaklı olarak kızlık zarı bozulmuş olabilir. Böyle bir olay sonucunda herhangi bir ilişkiye girmeden kişinin kızlık zarı bozulabilir. Bu tarz sorunlar yaşayan kişiler doktorlardan yardım alarak konunun çözülmesini sağlayabilmektedir. Herhangi bir kimseyle ilişkiye girdikten sonra bekaretin bozulması birçok Avrupa ülkesinin kültüründe sorun teşkil etmemektedir. Yani bu durum kültürel bir önem taşımaktadır. Kültürümüzde bu durumun önem taşımasının önündeki en büyük sebep dinen verilmiş kanunların dışında bir eylem olmasıdır.

Bu eylemin gerçekleştirilmemesi ise İslam dininde haram sayılan günahlardan biri olan zina olmasıdır. Bir kadın birisiyle ilişkiye girmesi zina yaptığı anlamına geldiği için dinen bu kişileri toplumda ayıplanıp, toplumun içinde bir yeri olmadığı hissettirmektedir. Birçok kişi bu tür problemlerle karşılaşmamak için kaybettiği bekaretini suni zar ya da zar ekimi gibi işlemler yaparak gidermektedir. Bu çözümler kişinin yaptığı şeyi başkasına göstermemesini sağlayıp, bekaretini koruduğuna göstermek için mecbur kaldığı durumlardır. Bazı davranış ve yapılan eylemler her kültürde farklı manalara ve farklı tepkilere neden olmaktadır. Bekaret toplumumuzda eski önemini kaybediyor olsa da karşılıklı güven için yine de önemli bir etkendir.

Bu yazımızı da okuyabilirsiniz:  Hyalüronik Asit Nedir?

Bir önceki yazımız olan Polikistik Over Sendromu Nedir? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.


Yorum Yap

Yazar Hakkında

İnternetteki bilgi kirliliğine ve spam yazılara tepki olarak "Türkiye'nin net bilgi kaynağı" O Nedir Net'i kurdu. Bilgiyi paylaşmak ve insanlara faydalı olmak dışında hiçbir gayesi yoktur.

Yorum Yap