İlginizi Çekebilir
Işkın
  1. Ana Sayfa
  2. Sağlık
  3. Balık Yağı Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir

Balık Yağı Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir

Balık yağı alırken dikkat edilmesi gerekenler

Balık yağı alırken bazı durumlara dikkat edilmelidir. Öncelikle vücudun ihtiyacı olan EPA ve DHA gibi omega-3 yağ asitlerinin vücuda takviye olarak alınması gerektiğinden doktor onayı ile sunulan dozlarda tüketilmelidir. DHA göz ve beyin yapısı için gerekli olan bir balık yağı bileşenidir. EPA ise kalp ve damar sağlığı için gerekmektedir. Bu yüzden her iki bileşen dışardan takviye olarak alınmalıdır. O halde balık yağı alırken dikkat edilmesi gerekenler aşağıdaki gibi sıralanabilir;

  • Her balık yağı birim ölçekte EPA ve DHA değerlerini karşılıyor olmalıdır.
  • Balık yağları tamamen doğal ve saf olmalıdır. Ürün etiketi kontrol edilerek bu konudaki tüm tereddütler giderilebilir.
  • Balık yağları bağımsız kuruluşlar tarafından sertifikalı olarak satışa çıkarılmalıdır.
  • Takviyenin Trigiliserid formda olması gerekir. Bu form balık yağının emiliminin yüksek ve doğal form özelliğini beraberinde getirir.
  • Balık yağının üretildiği tesisler gerekli olan kalite standartlarını sağlamalıdır. Bununla beraber uluslararası üyeliklere de sahip olmalıdır.

Balık yağı takviyesi seçerken EPA ve DHA oranının 3/2 ve katları şeklinde olmasına dikkat edilmelidir. Ayrıca bu oranın yüksekliği, takviyenin kalitesini ortaya çıkarmaktadır. Hava ile temas ettiği zamanda bozulabilen balık yağı takviyelerinin hava sızdırmazlık garantisiyle satışa çıkarılması önemlidir. Yumuşak kapsüller hafifçe sıkıldığında hava sızdırabilir. Bu durum aynı zamanda yağ asitlerinin okside olmasına sebep olur. Bazı üretici firmalar okside bozulmayı engellemek için kapsül içerisine azot gazı koymaktadır. İnsan sağlığı için zararsız olan azot gazlarının bu kapsüller korumak amacıyla kullanıldığı unutulmamalıdır.

İlgili Yazı

Balık Yağı Nedir?

İlgili Yazı

Balık Yağı Çeşitleri Nelerdir?

İlgili Yazı

Omega 3 Nedir?

İlgili Yazı

Omega-3 Balık Yağı ve Vücuda Etkileri

İlgili Yazı

Omega-3 Balık Yağının Faydaları Nelerdir

İlgili Yazı

Omega-3 Balık Yağı İçeren Besinler Nelerdir

İlgili Yazı

Omega-6 Balık Yağı ve Vücuda Etkileri

İlgili Yazı

Omega-9 Balık Yağı ve Vücuda Olan Etkileri Nelerdir

İlgili Yazı

Balık Yağı Ne Kadar Tüketilmeli?

İlgili Yazı

Balık Yağının Yan Etkileri Nelerdir?

Bir önceki yazımız olan Balık Yağının Yan Etkileri Nelerdir? başlıklı makalemizde balık yağı hakkında bilgiler verilmektedir.

Bu yazımızı da okuyabilirsiniz:  Balık Yağı Ne Kadar Tüketilmeli?

Yorum Yap