İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Sağlık
  3. Balık Yağı Çeşitleri Nelerdir?

Balık Yağı Çeşitleri Nelerdir?

Balık yağı çeşitleri

Balık yağı omega-3, omega-6 ve omega-9 yağ asitleri olarak üç farklı şekilde incelenmektedir. Günümüzde en çok tüketilen balık yağı çeşidi ise omega-3’tür. Vücuda alınması gereken temel yağlardan olan omega-3 daha çok beyin yapısı için yararlıdır. Bu nedenle pek çok beslenme programında omega-3’ün kapsamlı bir şekilde yer aldığı bilinmektedir. Piyasada daha çok balık yağı hapı, balık yağı kapsül ve omega 3 kapsül olarak adlandırılmaktadır.

Beslenmeyle alınması gereken çoklu doymamış yağ ailesinden olan omega-3, vücuttaki bazı yağların kendi asitlerini üretememesinden dolayı dışardan takviye edilmektedir. Yağ asitlerinin kimyasal yapısı incelendiğinde bu yağların çift bağlara sahip olduğu bilinir. Omega-6 ise çoklu doymamış bir yağ türüdür. Vücutta üretimi yapılamayan ve yine dışardan takviye olarak alınması gereken yağ asidi olduğundan dolayı vücuda da pek çok yararı bulunmaktadır. Omega-9 ise hayvansal yağlarda ve sebzelerde bulunan doymamış yağlardır.

Balık yağı çeşitleri genel vücut sağlığının yanı sıra birçok organ sağlığını korumak için tüketilmesi gereken besin kaynaklarındandır. Kapsül olarak kullanılanları mutlaka buzdolabında saklanmalıdır. Bunun nedeni, balık yağı çeşitlerinin sıcak ortamda erimeye başlamasından kaynaklıdır. Vücuttaki pek çok rahatsızlığın tedavisinde kullanılan bu yağlar depresyon sorunlarında ve bazı ruhsal problemlerde kullanılabilmektedir. İsveç’te araştırma yapan ruh sağlığı uzmanları, davranış sorunlarının belirtilerinin %50 oranında ortadan kalmasının balık yağı sayesinde olduğunu belirtmektedir.

Bu yazımızı da okuyabilirsiniz:  Omega-3 Balık Yağının Faydaları Nelerdir

Hastalıkların tedavisi için balık yağı tüketimindeki kullanım miktarı net olarak belirtilmemiştir. Fakat uzmanlar bu konuda gerekli bilgi paylaşımında bulunmuştur. Örneğin, yüksek kolesterole sahip olan insanların EPA asitlerinden 2 ya da 4 gram tüketmesi yeterlidir. Romatizma hastalarının ise omega-3 yağ asitlerinden günlük olarak 1 gram tüketmesi gerektiği belirtilmiştir. Yüksek kan basıncını azaltmak amacıyla günlük 3 gram balık yağı tüketiminin önemli olduğu da paylaşılmaktadır. Fakat tüm bu kullanımlardan önce uzman bir doktora ya da beslenme uzmanına danışılmalıdır.

İlgili Yazı

Balık Yağı Nedir?

İlgili Yazı

Omega 3 Nedir?

İlgili Yazı

Omega-3 Balık Yağı ve Vücuda Etkileri

İlgili Yazı

Omega-3 Balık Yağının Faydaları Nelerdir

İlgili Yazı

Omega-3 Balık Yağı İçeren Besinler Nelerdir

İlgili Yazı

Omega-6 Balık Yağı ve Vücuda Etkileri

İlgili Yazı

Omega-9 Balık Yağı ve Vücuda Olan Etkileri Nelerdir

İlgili Yazı

Balık Yağı Ne Kadar Tüketilmeli?

İlgili Yazı

Balık Yağının Yan Etkileri Nelerdir?

İlgili Yazı

Balık Yağı Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir

Bir önceki yazımız olan Balık Yağı Nedir? başlıklı makalemizde balık yağı hakkında bilgiler verilmektedir.

Yorum Yap