İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Sağlık
  3. Balık Yağı Ne Kadar Tüketilmeli?

Balık Yağı Ne Kadar Tüketilmeli?

balık yağı tüketim miktarı ne kadardır

Vücut sağlığı için çok sayıda yararı bulunan balık yağının tüketim sırasında standart bir ölçüye sahip olmadığı bilinmektedir. Ancak genel olarak dikkat edilmesi gereken kullanım şartları bulunmaktadır. Bunlar;

  • Romatizmal problemleri bulunan bireyler günlük balık yağını 1 gram kadar tüketebilir.
  • Kolesterolü yüksek olan bireyler balık yağını günde 2 veya 4 gram arasında tüketebilmektedir.
  • Kan basıncının yükselmesi halinde 3 gram balık yağı tüketimi yeterlidir.

Sıvı formdaki balık yağının yutulması ya da boğazdan geçirilmesi daha rahattır. Bununla beraber günümüzdeki arıtma, filtreleme ve üretim teknolojileriyle üretilen balık yağı çok daha lezzetli bir kıvama getirilmiştir. Ayrıca saf ve sıvı halde olan balık yağı meyve suyu veya salatalara eklenerek içilebilir. Alternatif olarak portakal ya da limon sıkılarak da vücuda alınabilir.

Sıvı balık yağının emilim süreci, kapsül balık yağından çok daha hızlıdır. Kapsüllerde 30 dakika kadar süren bu emilim, sıvı halindeki balık yağında 1 ile 4 dakika arasındadır. Bunun nedeni, kapsül balık yağındaki jelatin çeperden kaynaklıdır. Vücudun önce kapsülü parçalaması ve daha sonra içeriğindeki balık yağını emmesinden dolayı süre uzayabilir. Yaşa göre tüketilmesi gereken balık yağı 5 ile 10 ml arasında sıvı şekilde alınabilir. Son olarak sıvı haldeki balık yağlarının eski olması, tadından dolayı kısa sürede anlaşılabilir.

Balık yağları bu avantajları sağlarken bazı dezavantajları da beraberinde getirebilir. Öncelikle kuru, serin ve güneş görmeyen bir yerde muhafaza edilmesi gereken sıvı balık yağı şişelerinin pratik bir taşınma şekli yoktur. Sıvı olarak korunan balık yağı şişesinin ters dönmesi halinde sızdırma riski ortaya çıkabilir.

Bu yazımızı da okuyabilirsiniz:  Anksiyete Hastalığı Nedir?

Kapsül balık yağlarının avantajları ise aşağıdaki gibidir;

  • Havayla temas etmeyen kapsüllerle hazırlanan balık yağları, bozulma riski taşımamaktadır. Fakat kapsülün jelatini ışık geçirdiğinden dolayı tıpkı sıvı formda olduğu gibi güneş görmeyen yerde saklanmalıdır.
  • Balık sevmeyen bireyler rahatlıkla kapsül balık kullanabilir. Kokusuz ve tatsız oldukları için herhangi bir balık yağı tadı alınmamaktadır.
  • Kapsül balık yağlarının taşınması daha kolaydır.
  • Tüketilen kapsül sayısının artırılması, hedeflenen doza daha kısa sürede ulaşılmasını sağlamaktadır.

Kapsül balık yağlarının dezavantajlarının da bilinmesi gerekir. Öncelikle küçük çocukların boğazında kalma riskine karşı kapsül şeklinde olanların çocuklara verilmemesi önemlidir. Bununla beraber büyük ebatta olabilen kapsüllerin yetişkinlerde de kullanımı zor olabilir. Daha yavaş emilen bu kapsüller sık sık tüketildiği zaman verimsizlik durumu oluşabilir. Bu nedenle tavsiye edilen adet sayısınca alınmalıdır. Gıda hassasiyeti olanların kapsül balık yağı tüketmeden önce doktor onayı alması da son derece önemlidir.

İlgili Yazı

Balık Yağı Nedir?

İlgili Yazı

Balık Yağı Çeşitleri Nelerdir?

İlgili Yazı

Omega 3 Nedir?

İlgili Yazı

Omega-3 Balık Yağı ve Vücuda Etkileri

İlgili Yazı

Omega-3 Balık Yağının Faydaları Nelerdir

İlgili Yazı

Omega-3 Balık Yağı İçeren Besinler Nelerdir

İlgili Yazı

Omega-6 Balık Yağı ve Vücuda Etkileri

İlgili Yazı

Omega-9 Balık Yağı ve Vücuda Olan Etkileri Nelerdir

İlgili Yazı

Balık Yağının Yan Etkileri Nelerdir?

İlgili Yazı

Balık Yağı Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir

Bir önceki yazımız olan Omega-9 Balık Yağı ve Vücuda Olan Etkileri Nelerdir başlıklı makalemizde balık yağı ve omega 9 hakkında bilgiler verilmektedir.


Yorum Yap

Yazar Hakkında

İnternetteki bilgi kirliliğine ve spam yazılara tepki olarak "Türkiye'nin net bilgi kaynağı" O Nedir Net'i kurdu. Bilgiyi paylaşmak ve insanlara faydalı olmak dışında hiçbir gayesi yoktur.

Yorum Yap