İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Sağlık
  3. Balon Tedavisi Nedir?

Balon Tedavisi Nedir?

Balon tedavisi nedir? Balon tedavisi nasıl yapılıyor? Gibi soruların ayrıntılı cevaplarını bu makalemiz de bulabilirsiniz.

balon tedavisi

Koah maalesef birçok insanda görülen ciddi bir hastalık türüdür. Bu hastalık ilk başlarda öksürük, balgam gibi basit gözüken şeylerle başlar. Fakat zaman geçtikçe bu yerini nefes darlığına ve hışırtılı bir şekilde devam eden bir hastalıktır. Nefes almayı zorlaştırıcı bir hastalık olduğu için oldukça ciddiye alınmalıdır ve sonu ölüme bile gidebilir. Bu zamana kadar bulunan yöntemler bu hastalığın şikayetlerini azaltmaya yararken balon tedavisiyle birlikte bu hastalığın tamamen geçmesine yardımcı olur. Yani balon tedavisi nedir diye soracak olursanız Koah hastalığının geçmesini sağlayan oldukça yararlı bir tedavi yöntemidir. Hastalar bu hastalığa genellikle tütün tüketiminden dolayı yakalanmaktadırlar. Yani balon tedavisi tütün tüketiminden dolayı nefes almakta zorluk çeken hastalar için bir tedavi yöntemidir. Bu yöntemin işleyişi aslında oldukça basit gözükmektedir. Tütün tüketiminden dolayı hastaların nefes borularındaki hücrelerde kalınlaşma oluşur. Bu da kişinin nefes almasını bir hayli zorlaştırıcı bir unsurdur. Balon tedavisiyle hastaların nefes boruları itinayla temizlenir, temizlenme işleminden sonra da nefes borularının genişlemesine olanak sağlar.

Balon Tedavisi Nasıl Çalışır?

Balon tedavisi nasıl çalışır diye merak ediyorsanız basit bir işleyişi bulunmaktadır. Bu işlem için öncelikle bronkoskop adı verilen cihazlara ihtiyaç vardır. Bu cihazlar sayesinde nefes borusunun içini çok rahat bir şekilde görmüş oluruz. Bu cihazlar sayesinde bu tedavi için özel hazırlanan balonlar tütün tüketimi sebebiyle daralmış nefes borusunun içine girer. Bu balonlar hastanın akciğerini etkilemeyecek şekilde şişirilir. Böylece hastanın nefes borusunda bulunan balgam ve kalınlaşmış doku vücuttan kazınarak atılır. Tüm bu işlemler yapılırken hasta anestezi altında uyku halindedir. Bu işlem bittikten sonra hastanın nefes borusu temizlendiği gibi gerekli genişlik de sağlanmış olur. Böylece hasta balon tedavisi yöntemi sayesinde hastalığın vermiş olduğu tüm etkilerden kurtulmuş olur. Tabii ki bu yöntemin birçok avantajı vardır. Bu avantajlardan biri kişinin bu tedaviden sonra hiç vakit kaybetmeden gündelik hayatına dönüş yapmasıdır. Hasta bu tedavi sırasında herhangi bir acı çekmez. Hastalığın tekrar nüksetmesi durumunda tekrarlanabilir bir tedavi yöntemidir. Bu tedavi yöntemiyle akciğeriniz son zamanlarda olmadığı kadar temiz olacaktır.

Bu yazımızı da okuyabilirsiniz:  Migren Aurası Nedir?

Bir önceki yazımız olan Gut Ağrısına Ne İyi Gelir, Nasıl Geçer? başlıklı makalemizde gut ağrısına ne iyi gelir hakkında bilgiler verilmektedir.


Yorum Yap

Yazar Hakkında

İnternetteki bilgi kirliliğine ve spam yazılara tepki olarak "Türkiye'nin net bilgi kaynağı" O Nedir Net'i kurdu. Bilgiyi paylaşmak ve insanlara faydalı olmak dışında hiçbir gayesi yoktur.

Yorum Yap