İlginizi Çekebilir
Sabit Kur
  1. Ana Sayfa
  2. Ekonomi
  3. Banka Kara Liste Nedir?

Banka Kara Liste Nedir?

kara liste banka

Bankaların sunacağı hizmetlerde, risk teşkil eden müşterilerin yer aldığı listeye banka kara liste denir. Bu listeler, tüketicilerin kullanım alışkanlıklarına göre oluşturulmaktadır. Kara liste uygulaması günümüzde bankaların yanı sıra pek çok alanda kullanılmaya başlanmıştır.

Banka Kara Listesi Nasıl Hazırlanır?

Kara liste uygulaması KKB yani Kredi Kayıt Bürosu tarafından bankalara gönderilen tüketici bilgilerine göre hazırlanmaktadır. Sadece bireysel değil, firma ve tüm kurumların kredi puanı hesaplanarak ve tüm analizleriyle beraber bankalarla paylaşılır. Bankalar da bu bilgilere istinaden yapılacak tüm başvurularda bireylerin veya kurumların finansal geçmişine göre hareket eder ve hizmet sunup sunmayacağına karar verir.

Kredi Notu Nasıl Belirlenir?

Daha önceki zamanlarda gerçekleştirilen kredi başvuruları, kefil olup olmama durumu ve buna benzer tüm işlemler, kredi notunu belirleyen durumlar arasındadır. Kredi notu ayrıca gelir belgesi kadar önemli bir kriterdir ve bankalar için tüketicilerin tüm finansal geçmişini ifade eder.

Kredi notu belirlenirken tüketicilerin her konudaki finansal analizi yapılır. Bu süreçte kaç adet kredi kullanıldığı, geri ödeme süreçlerinin ne kadar başarılı olduğu gibi önemli durumlar göz önünde bulundurularak bilgiler hazırlanmaktadır. Ayrıca en önemli durum, tüketicilerin kredi borçlarını hangi aralıklarla ödeyip ödemediğinin araştırılmasıdır. Yani daha önceleri kullanılan bir kredinin gününde ödenip ödenmediği ciddi önem arz etmektedir. Tüm bu bilgiler KKB aracılığıyla depolanmakta ve ardından rapor şeklinde hazırlanmaktadır.

Kara Listeye Hangi Durumlarda Girilir?

Tüketiciler bazı durumlarda kara listeye alınmaktadır. İlk olarak kullanılan bir kredinin veya kredi kartının aylık ödemesi zamanında yapılmazsa, 90 günlük yasal takip kaydı süreci başlar. 90 günlük süreç tamamlanmadan hizmet alınan banka tarafından sürekli uyarı telefonları yapılır ve ikametgâh adresine tebligatlar gönderilir. Tanınan bu süre zarfında borçlar ödense bile Kredi Kayıt Bürosu bu durumu kayıt altına almaktadır.

Bu yazımızı da okuyabilirsiniz:  Gayri Safi Milli Hasıla GSMH Nedir?

Bu durumla beraber kredi kartı veya bireysel kredilerin geri ödeme süreçlerinde yaşanan gecikmelerde de KKB veri tabanına olumsuz veriler girilmektedir. Ödeme planında yer alan tutarların söz konusu tarihlerde yatırılmaması, tüketicilerin kredi notunun düşmesine de neden olur. Son olarak borçlarınızı 1’er aylık arayla ödemeye başlayanlar için de KKB verileri olumsuz yönde olmaktadır. Gecikme durumunun devam etmesi halinde tüketiciler sürekli uyarılacak ve kara listeye alınabilecekleri hatırlatılacaktır.

Kara Listede Olup Olmadığı Nasıl Öğrenilir?

Bir tüketici kara listede olup olmadığını sadece Merkez Bankası aracılığıyla öğrenmektedir. Bu süreçte ilgili kuruma yazılacak dilekçeyle beraber gerekli geri dönüşler alınabilmektedir. Bankanın veri tabanında yer alan sicil kaydının öğrenilmesi için sunulacak dilekçede aşağıdaki bilgiler yer almalıdır;

  • Şahıslar için hazırlanan dilekçenin asıl sahibinin adı, soyadı, imzası ve yazışma adresi
  • Tüzel kişiler için yetkili kişi veya kişilerin imzası ile imza sirküleri fotokopileri
  • Vergi kimlik numarası
  • Anne kızlık soyadı
  • Kişiye ait olan geçerli bir kimlik belgesi (Pasaport, nüfus cüzdanı ve ehliyet)

Bu bilgilerle beraber Merkez Bankası’na iletilecek dilekçede taleplerin de açık bir şekilde belirtilmesi gerekmektedir.

Kara Listeden Nasıl Çıkılır?

Tüketiciler geri ödemelerinin tamamını yaptıktan sonra ve bankadan ‘borcu yoktur yazısı’ aldıktan sonra kara listeden çıkış sağlanabilmektedir. Ancak bu kayıtların silinmesi toplamda 5 yıllık bir sürede tamamlanmaktadır. Ödeme yapılmayan herhangi bir kredi için 10 yıllık bir süre sonunda zaman aşımı süreci oluşmaktadır. Fakat 5 yılın ardından kara listeden çıkılsa bile bankalar politikaları gereği aynı tüketiciye hemen kredi imkânı sunmayabilir. Bu yüzden risk düzeyinin belirlenmesinde bankaların rolü büyüktür.

Bir önceki yazımız olan Sanal Kart Nedir? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.


Yorum Yap
Bu içeriğe tepkini emoji ile bildir?

Yazar Hakkında

İnternetteki bilgi kirliliğine ve spam yazılara tepki olarak "Türkiye'nin net bilgi kaynağı" O Nedir Net'i kurdu. Bilgiyi paylaşmak ve insanlara faydalı olmak dışında hiçbir gayesi yoktur.

Yorum Yap

Yorumlar (1)

  1. aman arkadaşlar mümkün olduğu kadar bu listeye girmemeye çalışın yoksa kredi almanız çok ama çok zorlaşıyor.