İlginizi Çekebilir
plato nedir
  1. Ana Sayfa
  2. Yaşam
  3. Barista Nedir?

Barista Nedir?

Barista

Barista Nedir: Barista kökeni İtalyanca olan bir meslek adıdır. Dilimizde olduğu gibi okunmaktadır. Son zamanlarda sıkça duyduğumuz bu meslek türü; kafe ve benzeri işletmelerde kahvenin hazırlanması, sunulması ve kahve makinelerinin kullanılmasını sağlayan kişi anlamına gelmektedir. Barmenle karışmaması için ülkemizde bu adıyla kullanılır.

Barista Ne İş Yapar?

Barista İtalya’da kahveyi hazırlamak ve sunmakla görevli kişilere verilen isimdir. Çalıştıkları mekanda müşterilerin talepleri üzerine kahve hazırlayıp sunmayı amaçlamaktadırlar. Barista, kahve makinalarının günlük temizliğini yapabilmeli, meydana gelen arızaları çözebilmeli, kahve çekirdeğinden anlamalı, hangi sunumla müşteriyi nasıl memnun edeceğini iyi bilmelidir.

Baristalar kahve hazırlamak ve sunmakla görevli kişiler olarak bilinseler de kahvenin yanı sıra bazı içecekleri hazırlayıp sunmayı da bilmelidirler. Hatta alkol bazlı kokteyllerin yapımında görevli ve uzmanlaşmış kişilere de Barista denilebilmektedir. Daha çok espresso bazlı içeçekler konusunda uzmanlaşmışlardır.

İyi Bir Barista Nasıl Olunur?

Son zamanlarda kahve kültürü ülkemizde oldukça yaygınlaşmış ve kahve severlerin sayısı artmıştır. Özel kahvecilerin sayesinde de Baristalar önem kazanmış ve ön plana çıkmışlardır. İyi bir Barista olmak için elbette öncelikli olarak özel eğitim alınması gerekmektedir. Ödüllü ve eğitimli Baristalar ülkemizde eğitim programları açıp Barista yetiştirmektedirler.

Bu eğitimleri takip edip değerli Baristaların bilgilerinden faydalanabilir, kendinizi geliştirebilirsiniz. Fakat bilineceği üzere sadece eğitim almak yeterli olmayacaktır. Eğitimin yanında kazanacağınız tecrübeler sizleri bir üst kademeye taşıyacaktır. İyi bir baristanın yanında çalışarak birçok lezzeti deneyimleyip farklı sunum becerileri kazanılabilir.

Barista dışarıdan göründüğü kadar basit bir çalışma alanı değildir. Beceri ve yetenek gerektiren birçok meslek gibi Baristalık da elbette kabiliyet gerektirmektedir. Müşterinin taleplerini göz önünde bulundurup, yeteneklerinizi ve kahve bilginizi bir araya getirdiğiniz zaman başarı kaçınılmaz olacaktır. Alacağınız geri dönüşlerle olumlu ve olumsuz eleştirileri göz ardı etmeden kendinizi geliştirebilirsiniz.

Bu yazımızı da okuyabilirsiniz:  Zaporoje Nedir?

Ünlü Baristalar Kimlerdir?

Serkan İpekli, Umut Gökdeniz, Aslı Yaman, Batuhan Yalçın, Gürkan Kumak ülkemizde kendini kanıtlamış yetenekli Baristalar arasında yer almaktadır.

Serkan İpekli

2011 yılında Barista Şampiyonasına katılıp 3. Lük derecesiyle şampiyonadan ayrılmıştır. 2013 yılında Dünya Barista ve Alkollü Kahveler Şampiyonasından ise birincilikle ayrılıp kendini kanıtlamıştır.

Aslı Yaman

Türkiye’deki ilk nitelikli kafeler arasında olan John’s Coffee’nin kahve eğitmenliğini ve daha sonra yurt dışına çıkarak Rusya’daki Soyuz Coffee Roasting’de üretim müdürlüğü yapmıştır. Dünyaca ünlü yarışmalara katılıp dünya 3.’lüğü elde etmiştir.

Batuhan Yalçın

Dünyaca ünlü Ronefert gibi bitki çaylarının da sunumunu yapabilen, yetenekli Barista eğitmenlerinden biridir.  Elde edilmesi oldukça zor olan Barista uzmanı sertifikasına sahiptir.

Gürkan Kurmak

Şüphesiz bu alanda kendini en çok kanıtlayan isimlerden birisidir. 2015 yılında EMEA bölgesindeki 21 ülkenin katılımı ile gerçekleştirilen Starbucks Barista Şampiyonası’nda 1.’ lik elde etmiştir. Sahlepten esinlenerek “Spiced Latte“ içeceğini üretmiştir. Yarışmanın ardından bu içecek Starbucks menülerine eklenerek birçok yerde satışa sunulmuş ve fazlasıyla beğenilmiştir.

Erdal Kanal

1981 yılında İstanbul’ da doğmuş ve 14 yıldır hizmet sektöründe çalışmaktadır. Bir restaurantın İşletme müdürlüğünü yapmaktadır.  Erdal Kanal 2005 yılından beri kendi özel kahvelerini yurtdışından getirip öğütmekte ve kullanmaktadır.

Bir önceki yazımız olan Yörük Nedir? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.


Yorum Yap

Yazar Hakkında

İnternetteki bilgi kirliliğine ve spam yazılara tepki olarak "Türkiye'nin net bilgi kaynağı" O Nedir Net'i kurdu. Bilgiyi paylaşmak ve insanlara faydalı olmak dışında hiçbir gayesi yoktur.

Yorum Yap