İlginizi Çekebilir
Arkelog
  1. Ana Sayfa
  2. Yaşam
  3. Barometre nedir?

Barometre nedir?

Barometre nedir? Barometre çeşitleri nelerdir? Barometre nasıl çalışır? Barometre özellikleri nelerdir? Gibi soruların ayrıntılı cevaplarını bu makalemiz de bulabilirsiniz.

Barometre, açık havanın basıncını ölçer. Barometre ilk olarak 1647 yılında Blaise Pascal sayesinde kullanımı söz konusu olmuştur. Barometrenin günümüzde birden fazla çeşidi bulunmaktadır. Günümüzde barometre yükseklik ölçümü içinde kullanılır. Kısaca barometre bir yükseklik ölçer cihazıdır. Barometre yükseklik arttığı sürece basıncın düştüğünü bildirir. Bu nedenle açık havanın basıncını ölçmeye yarar. Açık hava basıncı insan bedeninin üzerine muazzam bir basınç uygular. Çeşitli çalışmalar yapılarak barometre sayesinde bazı hava değişimlerinin akibi bu cihazla yapılmaktadır.

Barometre Çeşitleri Nelerdir?

Çok eski zamanlarda barometrenin içinde cıva bulunurken kullanılırdı fakat çok hassas bir aletti. Dünyada ilk olarak Toricelli tarafından keşfedilmiş ve kullanımına başlamıştır. Rakamlar sıfırı gösterdiğinde cıva yükselir. Rakım yükseldikçe cıva oranı azalmaya başlar. Bu durum basıncın azalması olarak yorumlanabilir. Günlük hayatta havalar güzel olduğunda basıncın alçak olması daha muhtemeldir. Ancak kış aylarında olumsuz hava koşullarında basınç yükselme eğilimi gösterir. Madeni barometreler içerisinde sıvı olmadığı için kullanım alanı aha geniştir. Barometreler kutular vasıtasıyla oluşturulur ve havası bulunmaz. Kutunun üzerinde çelik yay vardır ve yay kutuya sabittir. Atmosfer basıncının yükselmesi durumunda kutu içine doğru şekil alır.

Barometre Nasıl Çalışır?

Atmosfer veya hava olaylarının basınç hareketleri barometre vasıtasıyla ölçülür. Barometre,bir kutu içinde 4 cm cıva konulur ve yaklaşık 90 cm uzunlukta tüp içine yerleştirilir. Kutunun iiç cıva ile dolar ve basınç artarken tüpün içindeki cıva yükselir. Barometre ile ölçü yapılırken 75 cm deniz seviyesinde ölçüm yapılır. Ancak rakımı yüksek bölgelerde 50 cm ölçüm yapılmaktadır. Rakım 6 bin metre ve ütünde basnıç 32 cm gösergesine kadar geriler ve 9 bin metredeki rakımda ise durum 22 cm seviyelerinde durur. Barometre 30 cm ve üzerinde göterirse bu havanın aydınlık ve açık bir havanın olduğunu gösterir. Ancak hava bulutlu ve kapalı ise barometre basıncı 30 ve aşağısına geriler.

Bu yazımızı da okuyabilirsiniz:  Dabıl Kumaş Nedir?

Barometre Özellikleri Nelerdir?

Barometrenin özellikle ortamın yapı farklılığına göre değişir ve barometre ev ortamında kullanıma uygun bir cihazdır. 1939 yılında barometre bar olarak kabul edilmiştir. 1 bar 75 cm deni seviyesine eşit olarak kabul edilmiştir.

Bir önceki yazımız olan Dehidrasyon Nedir? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.


Yorum Yap

Yazar Hakkında

İnternetteki bilgi kirliliğine ve spam yazılara tepki olarak "Türkiye'nin net bilgi kaynağı" O Nedir Net'i kurdu. Bilgiyi paylaşmak ve insanlara faydalı olmak dışında hiçbir gayesi yoktur.

Yorum Yap