İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Sağlık
  3. Basura İyi Gelen Bitkisel Yöntemler

Basura İyi Gelen Bitkisel Yöntemler

Basur için diğer bitkisel yöntemler nelerdir? Basur varken Ne yememeli? Gibi soruların ayrıntılı cevaplarını bu makalemiz de bulabilirsiniz.

basura iyi gelen bitki

Basur, bir diğer ismi ile hemoroit olarak adlandırılan bir hastalıktır. Hem bayanlarda hem de erkeklerde görülebilir fakat erkeklerde görülme oranı daha yüksektir. İlk etapta krem ve hap ile hastalık ortadan kaldırılmaya çalışılsa da ilerleyen etaplarda muhakkak ameliyat olarak hastalıktan kurtulmak gerekir. Kullanılan ilaçların yanı sıra bazı bitkisel yöntemlerin de basura iyi geldiği düşünülür. Bitkisel çaylar, yağlar, sebzeler ve yiyecekler basura iyi gelebiliyor. Her ne kadar hastalığı tamamen ortadan kaldırmasa da daha az acı ve ağrı çekmeyi sağlıyor.

Bu bitkisel yöntemlerden biri de aloe veradır. Basurdan kaynaklı şişliklerin acı vermemesi için aloe vera suyu içilebilir. Bunun için aloe vera yaprağını 10 dakika kay atmak yeterlidir. Siyah çay da doğal bir büzücüdür ve günde 1-2 bardak siyah çay içmek şişliklerin hafiflemesine yardımı olabilir. Yeşil çay da şişliklere iyi geldiği gibi kabızlığa da iyi gelmektedir. Günde 2-3 bardak yeşil çay içilebilir. Papatya çayı da basur şiddetini azaltmaktadır ve kanama yoğunluğunu düşürür.

Basur İçin Diğer Bitkisel Yöntemler

Limon da kabızlığa iyi gelen bir besin kaynağıdır ve bir bardak suya 5-6 damla limon sıkarak içilirse kabızlığın şiddeti düşürülebilir. Ilık su ile birlikte içilirse kanama şiddeti de düşürülebilir. Turp suyu da kabızlığa iyi gelen bir bitkisel çözümdür. Tadı pek güzel olmasa da günde iki kahve fincanı turp suyu içmek basur ağrılarına da iyi gelir. Kuru incir de iltihaplı basur için kanama ve ağrılara iyi gelir. Kuru inciri akşamdan ılık suda bekleterek sabah iki tane yemek etkili olacaktır.

Sarımsak ve soğan da doğal antibiyotik olduğu için basur etkilerini azaltmaya yardımcı omur. Günde 2-3 dış soğan sarımsak yemek çok faydalı olacaktır.

Bu yazımızı da okuyabilirsiniz:  Ötenazi Nedir?

Basur Varken Ne Yememeli?

Basur hastalığı olan kişiler acı biber, baharatlar, asitli içecekler ve sigara-alkol gibi tüketimlerden uzak durmalıdır. Bu besin ve maddeler kanamayı şiddetlendirdiği gibi basur ağrılarını da arttıracaktır. Bol bol su tüketmek ve yukarıdaki bitkisel yöntemleri kullanmak ilk evrelerde rahatlatıcı olabilir.

Bir önceki yazımız olan Endokrin Sistemi Nedir? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.


Yorum Yap
Bu içeriğe tepkini emoji ile bildir?

Yazar Hakkında

İnternetteki bilgi kirliliğine ve spam yazılara tepki olarak "Türkiye'nin net bilgi kaynağı" O Nedir Net'i kurdu. Bilgiyi paylaşmak ve insanlara faydalı olmak dışında hiçbir gayesi yoktur.

Yorum Yap