İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Sağlık
  3. Batikon Nedir?

Batikon Nedir?

Batikon

Batikon, içeriğinde iyot karışımı bulunan ve genel kullanımı itibarıyla mikrop öldürücü özelliğe sahip bir tür çözeltidir. Batikon sıvıları, eski ismi olan tentürdiyot şeklinde de tanımlanmaktadır. Batikonun çok güçlü bir yara iyileştirici olduğu bilinmektedir. Yaralanan bölgenin mikroptan arındırılarak dezenfekte edilmesinde faydalı sonuçlar sunan batikon kısaca açık yaraların enfeksiyon kapmaması ve tahriş oluşturmadan kısa sürede iyileşmesi için kullanılan bir tür çözeltidir.

Dezenfekte etme amacıyla üretilen batikon, oldukça geniş bir kullanım aalanına sahiptir. Günümüzde hemen hemen bütün sağlık kuruluşlarında, evlerde, okullarda ve benzeri toplu alanlarda kullanıma uygun olan batikon, tıbbi literatürde genel olarak antiseptik ameliyat ve tüm cerrahi müdahalelerden önce dezenfektan olarak kullanılmaktadır. Cilt ile mukoza dezenfektanı olarak da kullanıldığı bilinmektedir.

Batikon Faydaları Nelerdir?

Batikonun faydaları özellikle açık yaraların dış etkenlerden mikrop kapmamasında ortaya çıkmaktadır. Cerrahi operasyonların hemen hemen hepsinde kullanılan batikon, ayrıca evde, okulda ve tüm sağlık kuruluşlarında da mutlaka bulunan çözeltilerden biridir. Batikon açık yaralara uygulandığında yaranın ciddi bir şekilde hızlıca iyileşmesinde etkili olmaktadır. Bu sayede yaranın acısız ve ağrısız bir şekilde hem mikroplardan arındırılması hem de iyileşme sürecinin hızlandırılmasında batikonun faydalarından yararlanılmaktadır.

Batikon Hangi Durumlarda Kullanılır?

Batikonun kullanım amaçları başında yaraların ya da cildin dezenfekte edilmesi gelmektedir. Nitekim iyot bileşeninden oluşan bir dezenfektan olarak üretilen batikon, tüm sağlık kuruluşlarında, evlerde ve okullarda acil müdahale için bulundurulmaktadır. Cerrahi müdahalelerden önce dezenfektan olarak kullanılan batikon, doğum ve jinekolojik muayenesırasında enjeksiyon ve kan alma işlemlerinde sıklıkla kullanılmaktadır.

Batikon antiseptik, yara tedavilerinde ve özellikle yanık tedavilerinde kullanıma uygun bir çözeltidir. Bakteri kaynaklı enfeksiyonların tedavisi için uygundur. Yüksek hijyen gerektiren durumlarda el dezenfektanı olarak da kullanılabilir. Ayrıca ilk yardım gerektiren küçük ve basit çaplı yaralanmalarda, yaraya ilk müdahale yapılmasında kullanılan bir çözelti olan batikon antiseptik özelliği ile derinin miktroplardan arındırılmasını sağlamaktadır. Batikonun ayrıca çıban ve hemoroid tedavisinde de kullanıldığı bilinmektedir. Yeni doğan bebeklerin göbek bakımında batikonun kullanımı çok önemlidir.

Bu yazımızı da okuyabilirsiniz:  Omega-3 Balık Yağı İçeren Besinler Nelerdir

Bir önceki yazımız olan Hiperinsülinemi Nedir? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.


Yorum Yap

Yazar Hakkında

İnternetteki bilgi kirliliğine ve spam yazılara tepki olarak "Türkiye'nin net bilgi kaynağı" O Nedir Net'i kurdu. Bilgiyi paylaşmak ve insanlara faydalı olmak dışında hiçbir gayesi yoktur.

Yorum Yap