İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Kadın
  3. Bindallı Kıyafeti Nedir?

Bindallı Kıyafeti Nedir?

bindallı kıyafeti

Bindallı kıyafeti genel olarak kadife veya atlas kumaş üzerine yaprak gül çiçek motifler işlenerek ortaya çıkan işlemeli kumaşlara bindallı denilmektedir. Bindallı kıyafetler genel olarak koyu kırmızı, mor ya da lacivert olacak şekilde tasarlanmaktadır. Bu kıyafet şık bir kategoriye girdiği için genel olarak özel günlerde girmektedir. Bindallı geçmişten kültürümüze eklenmiş olan kıyafet türlerinden bir tanesidir. Her ne kadar bir kumaş adı olsa da günümüzde bir kıyafet adı olarak kullanılmaktadır.

Moda konusunda yaratıcılığın en çok konu olarak seçtiği kıyafet türlerinden bir tanesi bindallıdır. Bindallı kıyafeti günümüzde birçok moda tasarımcı tarafından ele alınarak sayısız çeşide ulaşmış durumdadır. Kartondan hazırlanmış olan motifler kadife, keçe kumaşlarının üzerine aplike yöntemi kullanılarak altın, gümüş ya da sim bakır teller kartonun üzerine iğne yöntemi ile sarılarak ortaya harika bir görüntü çıkmaktadır. Genel olarak bu tür kumaşlar gelinliklerin yapımında kullanılmaktadır. Gelinlikler haricinde sünnet ve gelin yatağı ya da yorganlarda da kullanılabilmektedir. Bu kumaşın üzerine yapılan motifler evlerde örtü olarak da kullanılabilmektedir. Bazı yörelerde bindallı Maraş işi, Sırma ya da sim işi olacak şekilde adlandırılmaktadır. Bindallının 14. ya da 15. yüzyıla kadar bir geçmişi olduğu düşünülmektedir. Günümüzdeki teknolojinin gelişmesiyle bindallı kumaşlara çok kısa sürede ve daha detaylı bir şekilde yapılabilmektedir. Fakat ilk yapıldığı sıralarda sadece elle yapılarak kadife ve atlas kumaşlar üzerinde çalışmalar yapılabilmektedir.

Genel olarak düğün, kına gecesi ya da diğer özel günlerde bindallı kıyafetleri çokça tercih edilmektedir. Üzerinde bulunan motifler sayesinde bindallı kıyafeti özel günlerde hemen hemen birçok evlenen kadını seçtiği ürünlerden bir tanesidir. Bindallı kıyafetine olan taleplerin çok olmasa üreticilerinde piyasada çok fazla bindallı kıyafeti sürmesine neden olmuştur. Bu sebepten dolayı da bindallı kıyafetlerinin olabildiğince çok çeşidi bulunmaktadır. O kadar çok çeşidinin olması da herkese kendisine göre kıyafetleri bulabilmesi ne yardımcı olmaktadır. Ürünlerin kalitesi kullanılan malzemeler ve işçilikle ilgili bütün detaylar bindallı kıyafetinin fiyatında da farklılıklar gösterebilmektedir. Lakin günümüzde teknolojinin ilerlemesi ile işçilik payının çok az olması fiyatların biraz daha uygun olmasına neden olmaktadır.

Bu yazımızı da okuyabilirsiniz:  Lohusa Nedir?

Bir önceki yazımız olan Saç Kremi Nedir? Nasıl Kullanılır? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.


Yorum Yap

Yazar Hakkında

İnternetteki bilgi kirliliğine ve spam yazılara tepki olarak "Türkiye'nin net bilgi kaynağı" O Nedir Net'i kurdu. Bilgiyi paylaşmak ve insanlara faydalı olmak dışında hiçbir gayesi yoktur.

Yorum Yap