İlginizi Çekebilir
devalüasyon
  1. Ana Sayfa
  2. Ekonomi
  3. Bitcoin Nedir?

Bitcoin Nedir?

bitcoin

Bitcoin Nedir: Bitcoin dijital ortamda yaratılmış olup, yine dijital ortamda elde edilebilen bir para birimidir. Bu para biriminin herhangi bir merkezi yoktur ve bir kurum, kuruluş ya da bir kişi tarafından kontrol altında değildir. Bitcoin aynı zamanda gelişmekte olan teknolojinin ilk kripto para örneğidir. Her geçen gün artmakta olan iş yerleri ve insanlar tarafından, matematiksel problemlerin çözüldüğü yazılımların kullanıldığı bilgisayarlarda oluşturulmaktadır.

Bitcoin’ in Diğer Para Birimlerinden Farkı Nedir?

Bitcoin’ in en önemli özelliği bilinen diğer tüm para birimlerinden ayrı olarak herhangi bir merkezinin bulunmamasıdır. Tıpkı Türk Lirası, Euro ve Dolar gibi Bitcoin, dijital ortamda internet üzerinden alışveriş ve para transferi yapmak için nitelendirilebilen bir para birimidir. Bir merkezi olmadığından ve Bitcoin’e büyük bir bankanın karışamayacağından dolayı Bitcoin insanların rahat bir şekilde kullanabildiği para birimleri arasındadır.

Bitcoin Kim Tarafından Oluşturuldu?

Matematiksel kanıtlara dayalı olan elektronik para birimi olan Bitcoin fikrini, Satoshi Nakamoto isimli bir yazılım geliştirici ortaya atmıştır. Bu fikrin amacı ise, hiçbir merkeze veya otoriteye bağlı olmadan, en düşük ücretler karşılığında elektronik ortamda anlık olarak aktarımı yapılabilen bir para birimi ortaya çıkarmaktı.

Bitcoin’ in Temeli Nedir?

Genel olarak yaygın olan para birimlerinin temeli altın ya da gümüştür. Fakat Bitcoin’ in temeli sadece matematiktir. İnsanlar Bitcoin üretebilmek adına dünya çapında matematiksel formüller içeren yazılımlar kullanmaktadır. Bitcoin üretmek isteyen herkes bu formüllere çok rahat bir şekilde ulaşabilmektedir. Yazılım denen şey, aslında açık bir kaynak olduğundan dolayı, dileyen herkes bu sistemin Bitcoin üretme işlemlerini nasıl yaptığını inceleyebilir.

Bitcoin Hesabı Nasıl Açılır?

Aslında böyle bir hesap şekli yoktur. Bitcoin hesabıyla kast edilen borsalarda yapılan alım-satımlar veya Bitcoin cüzdanları olmaktadır. BTCTurk, Paribu, Koinim gibi yerli borsalarda açmış olduğunuz hesaplar Bitcoin hesabı olarak kabul edilmektedir. Bitcoin’e katılmak ise bu sitelerde gerekli formu doldurmak kadar basit bir işlemdir. Paribu ve Koinim kimlik doğrulaması gibi işlemler isterken, Binance.com ise günlük 2 BTC’ ye kadar yapılacak işlemler için herhangi bir kimlik doğrulaması istememektedir.

Bu yazımızı da okuyabilirsiniz:  Firmaların Distribütörlere Sunduğu Avantajlar Nelerdir

Bitcoin’ini kontrol etmek için ise bilgisayara veya akıllı telefonlara Bitcoin cüzdan programlarından biri indirilebilir. Bitcoin’i hırsızlardan korumak için yapılacak en etkili yöntem ise internet bağlantısı kesilmiş bir bilgisayarda Bitcoin cüzdanının muhafaza edilmesidir. Bunun yanı sıra bitcoin.org sitesinden Bitcoin güvenlik seçeneklerine göre cüzdan seçimi yapılabilmektedir.

Bitcoin’ in Özellikleri Nelerdir?

  1. Bir Merkeze Bağlı Değildir;

Bitcoin, hiçbir merkezi otoriteye bağlı olmadığından dolayı bir kurum veya bir grup insan tarafından yönetilemez, düşürülemez veya eksiltilemez. Bitcoin, herkesin ortak kararlarına uygun bir şekilde oluşturulur ve dijital ortamdaki büyük öneme sahip ağlar bunu sağlayan tüm makineler birlikte çalışır.  Ayrıca, ağ üzerindeki makinelerden herhangi biri çevrimdışı kalsa bile para akışı sağlanmaya devam eder.

  1. Kurulumu Kolaydır;

Bitcoin hesabı açarken hiçbir soruya cevap vermeden ve hiçbir ücret ödemeden saniyeler içerisinde işleminizi gerçekleştirebilirsiniz.

  1. Anonimdir;

Kullanıcılar hiçbir şekilde bir isme, adrese veya kimliklerini ortaya çıkaran bir sisteme bağlı değildir ve isteyen herkes birden fazla Bitcoin hesabı açabilmektedir.

  1. Düşük İşlem Ücretleri;

Uluslararası aktarımlarda geleneksel bankalarda alınan ücretler Bitcoin’de alınmaz.

  1. Hız ve Para Aktarımı;

Bitcoin ağı tarafından transferiniz onaylandığı anda gönderdiğiniz para dakikalar içerisinde alıcısına ulaşır.

  1. Geri Alınamaz;

Bitcoin hesabınızla bir para transferi yaptığınızda, karşı taraf geri göndermedikçe bunu geri alamazsınız.

Bir önceki yazımız olan Devalüasyon Nedir? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.


Yorum Yap

Yazar Hakkında

İnternetteki bilgi kirliliğine ve spam yazılara tepki olarak "Türkiye'nin net bilgi kaynağı" O Nedir Net'i kurdu. Bilgiyi paylaşmak ve insanlara faydalı olmak dışında hiçbir gayesi yoktur.

Yorum Yap