İlginizi Çekebilir
paradigma
  1. Ana Sayfa
  2. Yaşam
  3. Blucin Nedir?

Blucin Nedir?

Blucin Nedir

Blucin kaba pamuklu bir kumaş çeşididir. Rengi mavidir kot giysilerin yapılmasında kullanılmakta ve ünlü markaların satışa sürdüğü kıyafetlerini yapımında kullanılmaktadır. Bu kotun yapılmasını ilk keşfeden kişinin soyadı blucindir ve blucin ismi buradan gelmektedir. Ülkemizde bu kumaşın üretimi ise bir hikâye’ye dayanmaktadır. 1940 yıllarında Fransa’ya gezi düzenleyip bir iş adamı blucin ile karşılaşmıştır bu koton sağlam bir yapıya sahip olması iş adamına çekici gelmiş ve Türkiye’de üretim faaliyetlerinin oluşmasına neden olmuştur. 1960 yılında seri üretime geçilerek günde 200 adet blucin üretilmiştir. Kotun kaliteli olması köy halkının ve işçilerin kullanmaları bakımından büyük bir alternatif taşımaktaydı. 1980 yılında yabancı ülkelerden gelen farklı kumaştaki giysiler kotun satışının düşmesine ve kodun eski önemini kaybetmesine neden olmuştur. Türkiye’de kot üretimi yapan bu firma 1992 yıllarında çalışmayı durdurup fabrika kapatılmıştır. Her kültürde büyük öneme sahip olan kotlar hem çok dayanıklı hem de estetik bir yapıya sahip bir kumaş çeşididir. Kapa pamuktan yapılan bu kumaş çeşidi günümüzde de montların, gömleklerin, pantolonların ve hatta bazı ayakkabıların yapımında kullanılmaktadır.

Blucinin Tercih Edilme Sebepleri

Diğer kumaşlara göre dayanımının fazla olması maliyetinin biraz daha fazla olmasına neden olabilmektedir. Fakat göstermiş olduğu dayınım ile ücrete ilişkili olup satışa sunulmaktadır. Fabrikaların üretmiş olduğu çok fazla çeşidi ile piyasaya sürülüp her sınıftan kişinin alabilmesi sağlanmaktadır

Mavi, lacivert ve siyah tonlarında ki renk seçenekleri ile kot üretimi yapılmaktadır. Blucin boyar maddeler ile mavi renk alması sağlandıktan sonra satışa servis edilmektedir. Alışveriş mağazalarında kotların olduğu ben onlara bakıldığı zaman benim kategorisinin olduğu fark edilecektir denim kotlar blucin kotlarının yapısına sahip olup basit gramajlı pamuk içeriği ile oluşturulan ürünleri verilen isimdir. Blucinle hemen hemen aynı özelliklere sahiptirler. Aralarındaki fark ise kullanılan pamuğun gramajı olmaktadır.

Bu yazımızı da okuyabilirsiniz:  Krep Kumaş Nedir? Özellikleri Nelerdir?

Blucinlerin günlük hayatımıza tercih edilme sebeplerinden bir tanesi giyilen diğer kıyafetlerle kombini çok rahat yapılabilmesidir. Birçok kumaş malzemesinden üretilen kıyafetler zaman içerisinde moda değiştirerek ortadan kalkmıştır. Fakat kot malzemeden üretilen ürünler her zaman gözde kıyafetler arasında yer almaktadır. Her yaşta giyilebildiği ve her iş için uygun olması herkesin tercih etme sebepleri arasında yer almaktadır.

Bir önceki yazımız olan Kozmopolit Nedir? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.


Yorum Yap

Yazar Hakkında

İnternetteki bilgi kirliliğine ve spam yazılara tepki olarak "Türkiye'nin net bilgi kaynağı" O Nedir Net'i kurdu. Bilgiyi paylaşmak ve insanlara faydalı olmak dışında hiçbir gayesi yoktur.

Yorum Yap