İlginizi Çekebilir
 1. Ana Sayfa
 2. Sağlık
 3. Boğaz Ağrısına Ne İyi Gelir, Nasıl Geçer?

Boğaz Ağrısına Ne İyi Gelir, Nasıl Geçer?

Boğaz ağrısına ne iyi gelir, nasıl geçer? Boğaz ağrısı nedenleri? Boğaz iltihabına ne iyi gelir? Boğaz ağrısına iyi gelen bitkiler nelerdir? Boğaz ağrısına hangi ilaç iyi gelir? Boğaz ağrısı için doğal antibiyotikler nelerdir? Gibi soruların ayrıntılı cevaplarını bu makalemiz de bulabilirsiniz.

bogaz agrisi

Boğaz ağrısına iyi gelen şeyler evde kolayca hazırlayabileceğimiz bitki çayları olabileceği gibi doktorumuzun tavsiye ettiği ilaçlar da olabilir. Ağrının sebebi gibi tedavi için izlenilecek yöntemlerde çeşitlilik gösterebilmektedir. Havaların serinlemesiyle birlikte en sık görülen sağlık şikayetlerinin başında boğaz ağrısı gelmektedir. Klimalı ortamlar ve sürekli değişen ortam sıcaklıkları da boğaz ağrısının bu kadar sık görülmesinde önemli bir rol oynar.

Bu tarz ağrı şikayetleri genellikle soğuk algınlığı ya da boğaz iltihaplanması gibi rahatsızlıklar kaynaklı olarak ortaya çıkar. Ama bunlar dışında yabancı cisim yutulması gibi başka etmenlerin neden olabildiği durumlar da mevcuttur.

Doğal tedavi yöntemleri olarak bitkisel çözümler ve şifalı otlardan faydalanılabilir. İlaçlı tedavi içinse mutlaka doktora danışılmalı ve reçete edilen ilaç kullanılmalıdır. Doktorlar bu ağrı için gerek gördükleri durumlarda hastalarına antibiyotik tedavisi de uygulayabilmektedirler.

Boğaz Ağrısı Nedenleri

Boğaz ağrısının sebepleri değişiklik göstermekle birlikte genellikle mikroplar kaynaklıdır. Boğazda ağrı sağlık sorunları arasında en sık görülenlerden biridir. Ve farklı sağlık sorunlarının neden olabildiği gibi günlük yaşamın akışını çok fazla etkilemediğinden genelde ihmal edilen ya da ufak ve çabuk çözümlerle geçiştirilen bir semptomdur. Oysa bu şikâyet pek çok farklı sorundan kaynaklanabilir ve pek çok farklı rahatsızlığın da habercisi olabilir. Bu ağrının nedenlerinden en çok karşılaşılanlar sıralanacak olursa;

 • Soğuk algınlığı, grip ve diğer viral enfeksiyonlar
 • Bakteriyel enfeksiyonlar.
 • Alerjiler.
 • Kuru hava.
 • Duman, kimyasal maddeler ve diğer tahriş edici maddeler.
 • Yaralanma.
 • Gastroözofageal reflü hastalığı (GERD)
 • Tümördür.

Bu nedenle ağrının sebebinin doktor tarafından tespit edilip probleme göre doğru bir tedavi yöntemi uygulanması oldukça önemlidir.

Geçmeyen Boğaz Ağrısı Nedenleri

Boğaz ağrısının geçmeme nedenleri genellikle ortam havası kuruluğu, dönemsel alerjiler ve dumana maruz kalma gibi basit sebeplerdir. Fakat bazı durumlarda geçmeyen boğazda ağrı şikâyeti çok daha ciddi bir sorunun belirtisi olarak ortaya çıkmış da olabilir. Örneğin tiroit rahatsızlıkları ve tiroit kanseri gibi hastalıklarda da erken belirtilerden biri geçmeyen boğazda ağrı şikayetidir.

Bazen evde kullanılan ilaç ve yöntemler boğaz ağrısını geçirme konusunda yetersiz kalabilir ve ağrının süresi normalden uzayabilir. Bu durumlarda özellikle de ağrıya eşlik eden ateş ve farklı belirtiler de olması durumunda mutlaka doktora danışılmalı ve detaylı bir muayeneden geçilmelidir.

Boğaz İltihabına Ne İyi Gelir?

Boğaz iltihaplanmasına iyi gelenler sadece ilaçlar da sınırlı değildir. Boğazınızdaki kaşıntı rahatsızlık ya da ağrı hissinin en olası sebeplerinden biri boğaz iltihaplanması yaşamanızdır. Bu iltihaplanma durumu boğaza mikrop yerleşmesi (bakteri ya da virüs olabilir) sonucu oluştuğundan genellikle ilaçla tedavi edilmesi önerilir. İltihabı kurutan ve mikroplarla savaşan ilaçlar, antibiyotik gibi doktorunuzun size reçete ettiği ilacı kullanarak bu sorundan kurtulmanız mümkündür.

Sorunun kaynağı olan mikropları yok etme özelliğine sahip bitkilerin çaylarını tüketmek bir diğer çözüm yöntemi olabilir. Ayrıca mikroplarla savaşma özelliği olan sebzeler kullanılarak hazırlanan sebze suyu ya da gargara türündeki karışımlarda genellikle olumlu bir sonuç vermektedir.

Bakteriyel Boğaz Enfeksiyonu

Bakteri nedenli boğaz ağrısı bu ağrının türleri içinde en yaygın olarak görülenidir. Hava değişimi ile birlikte soğuk havaya maruz kalan kişiler vücut dirençleri düştüğünden mikroplara daha açık hale gelirler. Güçsüz bünyeye giren mikrop da genellikle ilk karşılaştığı yer olan bademciklerde şişme iltihaplanma yaparak boğazda ağrı oluşmasına neden olur. Bakteriyel boğaz enfeksiyonları viral olanlara göre daha çabuk fark edilip önlemi alınması geren enfeksiyon türüdür.

Bakterilerin sebep oldukları boğaz enfeksiyonların viral ya da alerjik enfeksiyonlardan ayırt edici en önemli noktası tedavi için antibiyotiğe ihtiyaç duymasıdır. Bu yüzden kısa sürede geçmeyen türde bir boğazda  ağrı yaşıyorsanız doktora gitmeniz gerekmektedir.

Boğaz Ağrısına Hangi İlaç İyi Gelir

Boğaz ağrısına iyi gelen ilaçlar arasında en başta boğaz pastilleri gelir. Gün içinde abartılmamak kaydıyla boğazda rahatsızlık her hissedildiğinde kullanılarak rahatlama sağlarlar. Ve farklı tercihlere uygun pek çok farklı tat ve etkide pastil çeşidi bulunmaktadır. Herkes boğaz ağrısı şikayeti için bitkisel çözümleri, aile reçetelerini ya da alternatif tıp yöntemlerini kullanmayı tercih etmez. Bazı kişilerin tercihi modern tıbbın bize sunduğu ilaçlardan yanadır. Mutlaka doktor tavsiyesi ve yönlendirmesiyle olmak şartıyla bu ağrının tedavisinde ilaç kullanılabilir.

Bu yazımızı da okuyabilirsiniz:  Ihlamur Nedir?

Boğaz pastilleri dışında ağrınız şiddetliyse ağrı kesiciler ya da ağrınız soğuk algınlığı vb. bir rahatsızlık kaynaklıysa soğuk algınlığı ilaçları kullanılabilir. Tüm bunların sonuç vermediği ve bakteri kaynaklı iltihabi boğazda ağrı şikâyetlerinde ise doktor reçetesi ile antibiyotik kullanımı yapılabilir.

Boğaz Enfeksiyonu Antibiyotiksiz Geçer Mi?

Boğaz ağrısına antibiyotiksiz tedavi yöntemleri arayışı içerisine girmen pek çok kişi vardır. Antibiyotik ilaçlar sadece doktor reçetesi ile gerek görüldüğü takdirde kullanmamız gereken ilaçlardır. Çünkü gereksiz yere ya da olması gerekenden fazla kullanıldığında vücutta istenmeyen etkiler de gösterebilen oldukça etkili bir ilaç türüdür. Antibiyotikler böbrek ve karaciğerlerimize hasar verebilir, bağırsak yapımızı bozabilir ve bağışıklık sistemimizin zayıf düşmesine neden olabilirler.

Tuzlu su mikrop öldürücü özelliği sayesinde ilaç kullanmak istemeyen kişiler tarafından en sık kullanılan yöntemlerden biridir. Tuzlu su ile gargara yapmak boğazı nemlendirdiği gibi mikropları yok ederek ağrının sebebini de ortadan kaldırır. Bunun dışında kuruluk problemi de ağrıyı arttırdığından ortam nemini yüksek tutmak ya da buhar banyosu yapmak gibi yöntemlerle de ilaç kullanmadan bir çözüm yolu bulunabilir.

Boğaz Ağrısına İyi Gelen Bitkiler

Boğaz ağrısı için bitkisel çözümler kullanmak, öncelikli olarak boğazın sıcak tutulmasını ve nemlenmesini sağladıkları için önem taşırlar. Boğazda ağrı için en çok tercih edilen çözüm yöntemlerinden biri bitkisel olanlardır. Her evde nesilden nesle aktarılan bir bitkisel çözüm reçetesi genellikle bulunur. Bitki çaylarını tatlandırmada şeker yerine bal kullanmak bu karışımların boğaz için daha da etkili olmasını sağlar. Boğaz ağrısına iyi gelen bitki çaylarından bazıları;

 • Papatya (Papatya çayının iltihap sökücü özelliği vardır ve boğazdaki hücre yenileme hızının artışını sağlar.)
 • Adaçayı (Adaçayı boğaz mukozasını koruyucu bir tabaka olarak kaplar ve mikrop öldürücü özelliği vardır.)
 • Rezene (Rezene iltihap giderici ve balgam sökücü özelliğe sahiptir.)
 • Nane (Nane dezenfekte edici etkiye sahiptir ve mikropların nüfuz etmesini engeller.)
 • Ihlamurdur. (Ihlamur tahriş ve iltihabı azaltır, öksürüğü engeller.)

Boğaz Ağrısı İçin Doğal Antibiyotik

Boğaz ağrısı için etkili doğal çözümler arayanlar genellikle aktarlardan kolaylıkla temin edebilecekleri şifalı bitkilerle yapılan çayları tüketmeyi tercih ederler. Boğazda ağrı tedavisinde akla ilk gelen çözüm olan antibiyotikler sık kullanıldığı takdirde vücudumuza zarar da verebilen ilaçlardır. Bu sebeple hastalar zaman zaman ilaç yerine doğal antibiyotik olarak tanımladıkları mikroplarla savaşma konusunda en az antibiyotikler kadar etkili olan bitki ve sebzeleri tüketmeyi tercih edebilirler. Doğal antibiyotik olarak adlandırılan bu bitkilerin bazıları şunalardır:

 • Hatmi kökü
 • Adaçayı ve ekinezya
 • Elma sirkesi
 • Tuzlu su
 • Bal
 • Meyan kökü
 • Limon suyu
 • Zencefil çayı
 • Hindistan cevizi yağı
 • Tarçın
 • Nane çayı
 • Papatya
 • Soğan suyu

Bu doğal ürünlerin bir kısmı demlenerek çay olarak tüketilirken bir kısmı ise gargara yöntemiyle bölgedeki mikrobun temizlenmesi amaçlı kullanılan ürünlerdir.

Boğaz Ağrısına 2 Dakikada Çözüm

Hızlı etkili boğaz ağrısı çözümleri herkesin ihtiyaç duyduğu ve aradığı yöntemlerdir. Bu ağrı günlük hayatımızı aksatacak kadar büyük bir rahatsızlık olmamasına rağmen bizi huzursuz edip keyfimizi kaçırabilir. Bu nedenle genelde çabuk ve kolay yöntemler kullanarak en hızlı şekilde geçmesi, iyileşmesi ve ya ortadan kalması için farklı yöntemler denenebilir.

Düşünce gücünü kullanmak bu şekilde hızlı sonuç almak isteyenlere tavsiye edilen metotlardan biridir. Kişinin kendisini içinde bulunduğu durumda kabul edip ağrıyı kendinden uzaklaştırmak istediğini düşünmeye odaklanmasına dayalı bir yöntemdir. Bunun dışında vücutta bulunan belli başlı sinir noktalarının farklı ağrı ve rahatsızlıklarla ilintili olduğu bilinen bir gerçektir. Bu konuda eğitimli biriyseniz doğru noktaya bası uygulayarak da çok kısa süreler içerisinde boğaz ağrısı çekmekten kurtulabilirsiniz.

Bir önceki yazımız olan Gut Ağrısına Ne İyi Gelir, Nasıl Geçer? başlıklı makalemizde gut ağrısına ne iyi gelir hakkında bilgiler verilmektedir.


Yorum Yap
Bu içeriğe tepkini emoji ile bildir?

Yazar Hakkında

İnternetteki bilgi kirliliğine ve spam yazılara tepki olarak "Türkiye'nin net bilgi kaynağı" O Nedir Net'i kurdu. Bilgiyi paylaşmak ve insanlara faydalı olmak dışında hiçbir gayesi yoktur.

Yorum Yap