İlginizi Çekebilir
Bor minerali
  1. Ana Sayfa
  2. Bilim
  3. Bor Minerali Nasıl Elde Edilir?

Bor Minerali Nasıl Elde Edilir?

bor binerali nasıl

Çok az miktarda kullanılan element borun elde edilmesi önemsiz olmakla beraber borik asit ve bor trioksit mineralleri, borun başlangıç maddeleri olarak kabul edilir. Bu nedenle saf bir şekilde elde edilmeleri önemlidir.

Bor mineralleri işlenerek bor trioksit, boraks ve borik asit elde edilir. Diğer bor bileşikleri ise bu mineraller sayesinde meydana getirilmektedir. Ayrıca hangi mineralden üretim için yola çıkılıyorsa, ilgili mineralin cinsine göre farklı metotlar izlenmektedir. Örneğin, sodyum borat mineralleri, fraksiyonlu kristallendirme metoduyla boraksa dönüştürülmektedir.

Oluşturulan boraks minerali daha sonra sülfat asidiyle işlenmeye başlar. Asidin yüksek derecede kızdırılmasıyla beraber bor trioksit elde edilir. Kalsiyum içerikli mineraller kullanıldığı zaman sülfat asidi işlenir ve bu sayede boraks elde edilir. Bor trioksitin erimiş halde elektrolizlenmesi ya da magnezyumla beraber indirgenmesiyle element bor meydana getirilir. Bu bor türünün metal oksitleriyle beraber indirgenmesi bor karbürü, karbonla indirgenmesi ise bor triklorürü oluşturur. Son süreçte ise bor triklorünün metal hidrorürle tepkimesi sayesinde bor elde edilmektedir.

İlgili Yazı

Bor Minerali Nedir?

İlgili Yazı

Bor Minerali Özellikleri Nelerdir?

İlgili Yazı

Bor Minerali Çeşitleri Nelerdir?

İlgili Yazı

Bor Madeni Kullanım Alanları Nelerdir?

İlgili Yazı

Türkiye’deki Bor Yatakları Nerelerde?

İlgili Yazı

Türkiye’de Bor Minerali Tarihçesi

İlgili Yazı

Avrupa’da Bor Minerali Tarihçesi

Bir önceki yazımız olan Bor Minerali Özellikleri Nelerdir? başlıklı makalemizde bor minerali hakkında bilgiler verilmektedir.

Bu yazımızı da okuyabilirsiniz:  Avrupa’da Bor Minerali Tarihçesi

Yorum Yap