İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Bilim
  3. Bor Minerali Özellikleri Nelerdir?

Bor Minerali Özellikleri Nelerdir?

Bor minerali özellikleri nelerdir

3A grubu elementlerinden olan bor, ametal ve metal arasında yer alır. Yarı metal bir elementtir ve bu özelliği nedeniyle yarı iletkendir. Kimyasal olarak galyum, indiyium, alüminyum, talyum ve silikona yakındır. Doğada tek başına element olarak bulunmayan bor genel olarak boraks şeklinde bulunur. Bor minerali kimyasal ve fiziksel özellikleri ile iki farklı başlık altında incelenir.

Kimyasal Özellikleri

Bor mineralinin atom numarası 5, atom ağırlığı ise 10.81’dir. Periyodik çizelgede III-A grubunun ilk elementidir. Mineral kaynar durumda flüorür ve klorürden etkilenmemektedir. Bununla beraber amorf bor minerali kimyasal tepkimelere açık haldedir.

Fiziksel Özellikleri

Bor minerali, B-10 ve B11 izotoplarının karışımıyla oluşur. Element bor kristalleri en az elmas kadar sert bir yapıda bulunur. Siyah bor ise son derece saydam ve incedir. Fiziksel özelliği bakımından yarı iletkendir. Elektrik iletkenliği 20 dereceden 600 dereceye çıkıldığı zaman 100 kat artabilmektedir.

İlgili Yazı

Bor Minerali Nedir?

İlgili Yazı

Bor Minerali Nasıl Elde Edilir?

İlgili Yazı

Bor Minerali Çeşitleri Nelerdir?

İlgili Yazı

Bor Madeni Kullanım Alanları Nelerdir?

İlgili Yazı

Türkiye’deki Bor Yatakları Nerelerde?

İlgili Yazı

Türkiye’de Bor Minerali Tarihçesi

İlgili Yazı

Avrupa’da Bor Minerali Tarihçesi

Bir önceki yazımız olan Türkiye’de Bor Minerali Tarihçesi başlıklı makalemizde bor minerali hakkında bilgiler verilmektedir.

Bu yazımızı da okuyabilirsiniz:  Jeoloji Nedir?

Yorum Yap