İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Listeler
  3. Budizm’in Temel İlkeleri ve Nirvana

Budizm’in Temel İlkeleri ve Nirvana

Budizm karma kanunu

Budizm, insanlık tarihinin en enteresan felsefelerinden biridir. Sanılanın aksine Budizm, bir dini inanç değil, yaşam biçimidir. Dilerseniz bu yaşam felsefesinin temel ilkelerinden bahsedelim;

1.Ruh Göçü

Budizm felsefesine göre ruh ölümsüzdür. Öldüğünüzde yeni bir bedende aynı ruh ile var olmaya devam edersiniz. Bu nedenle varlık, sonsuz bir döngü içerisinde devamlı bir haldedir. Ruh göçünü tanımlayan diğer kavramlar ise; reenkarnasyon, metanpsikoz ve tenasühtür. Ancak Budist öğretilerdeki “ruh” kavramı ile, tek Tanrılı dinlerdeki “ruh” kavramı birbirinden çok farklıdır. Yahudilik, Hristiyanlık ve İslamiyet’te ruh, Tanrı tarafından insanlara verilmişken, Budizm’de Tanrı kavramı yoktur.

2.Karma Kanunu

Budizm’e göre Karma, evrenin en önemli yasalarından biridir. İçerisinde bulunduğunuz her koşul, aslında daha önceki hayatlarınızda yaptığınız hareketlerin bir sonucudur. Örnek olarak şu an yaşadığınız her sıkıntı, önceki hayatınızda yaptığınız kötülüklerden kaynaklanmaktadır. En basit tabiriyle karma yasası; “ne ekersen onur biçersin” atasözünün sistemleşmiş halidir.

3.Meditasyon

Meditasyon, Budist felsefenin önemli bir kısmında yer alır. Temel amaç, kişinin zihni üzerinde oluşturduğu tam konsantrasyon sonucunda “huzuru” yakalamaktır. Çeşitli hareketlerle zihinsel tatminiyeti sağlamak açısından, İslam’daki “namaz” geleneği ile benzerlik gösterir.

4.Dharma

Buda’nın öğretileri arasında üzerinde en çok durduğu kavramdır. Birçok farklı din tarafından farklı şekilde yorumlansa da Buda için doğa yasalarını sembolize eden bir çarktır. Bu çarkın dişleri sırasıyla düzen, hakikat, vazife, erdem ve öğretiyi ifade eder.

5.Sunyata

Kelimenin tam karşılığı “boşluktur.” Ancak Budist öğretide ayrı bir yeri vardır. Buna göre mutlak bir varoluş ve “ben” kavrayışı yoktur. Budizm’e göre evren, ayrı ayrı parçalardan ve kimliklerden oluşan varlık değil, “bir bütün” olarak anlaşılması gereken döngüdür.

Bu yazımızı da okuyabilirsiniz:  Dünyanın En Güçlü Ordusuna Sahip Müslüman Devletler Sıralaması

6.Nirvana

Herkesin duyduğu ancak pek az kimsenin zihninde doğru bir tasarım oluşturabilen kavram. Nirvana mutlak huzuru tanımlar. Ancak bu mutlak huzur, belli ihtiyaçların karşılanması sonucunda oluşmaz. Nirvana’ya ulaşmak için arzu etme eyleminin bırakılması gerekir. Acıya neden olan tek şey, arzu etmektir. Bir şeyleri arzu ettiğiniz an, tuzağa düşersiniz. Çünkü arzu edilen nesne yanınızda değildir. Ulaşılması çok güç bir yerdedir ve ona ulaşmak için çalışırsınız. Bu çalışma, başlı başına bir acı yumağıdır…

Kısaca Nirvana, “sıfır beklenti, sonsuz mutluluk” anlayışının felsefi zemine oturtulmuş halidir.

Bir önceki yazımız olan En Sadık Köpek Irkları ve Özellikleri başlıklı makalemizde köpek hakkında bilgiler verilmektedir.


Yorum Yap

Yazar Hakkında

İnternetteki bilgi kirliliğine ve spam yazılara tepki olarak "Türkiye'nin net bilgi kaynağı" O Nedir Net'i kurdu. Bilgiyi paylaşmak ve insanlara faydalı olmak dışında hiçbir gayesi yoktur.

Yorum Yap