İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Yaşam
  3. Bürokrat Nedir?

Bürokrat Nedir?

Burokrat

Devlet kurumunda çalışan en birincil yöneticiye bürokrat denir. Bürokratlar atama ile göreve gelen kişilerdir. En yüksekte bulunan bürokratlar; konsoloslar, kaymakamlar, daire başkanları, büyükelçiler gibi önemli kişilerdir.

Bürokrat, diğer bir deyişle masa yönetimi anlamına da gelir. Devlet mekanizması içinde en üst makamda bulunan ve önemli işlerde kararı olan kişilerdir. Devlet içinde ya da dışında olan önemli meseleler ve kararlar devletin en üst makamında oturan kişiler tarafından çözülür ve karara bağlanır. Üst yönetici ismiyle de anılan bürokratlar devletin önemli işlerinde söz sahibi olan önemli kişiler olarak bilinir. Yani devletin en üst kademesinde olan kişiler bu terimle adlandırılır. Derece ve makamlarına göre bürokratların mevkileri bulunur.

Bürokrasi Nedir?

Bürokratla yakından ilgili olan bürokrasi kelimesinin anlamı en üst makamlarda olan bürokratların söz sahibi olması durumudur. Bürokrasi yönetim ve siyaset ile ilgili bir terimdir. Bürokrasi geniş açılımda işlerin ağır yürümesi, verimsizlik, hiyerarşi olarak da adlandırılır. Yani devlet işlerinde bir aksaklık ya da yanlışlık olduğu zaman sorunu memurlardan kaynaklı düşünmemek gerekir. Yaşanılan sorunlar halka zarar veren katı bürokratik kurallardan kaynaklanmaktadır.

Diğer bir bürokrasi tanımı da kamu yönetimi ile ilgilidir. Bürokrasi, devlet yönetiminde mevcut işlerin yürütülmesinde modern hükümetin koymuş olduğu kuralların hakim olması ve mevcut düzenin bu şekilde işlemiş olmasıdır. Bürokrasi aynı zamanda farklı siyasi guruptakilerin yönetimi ve kamu politikalarını da içine alan bir kavramdır. Bürokrat olan kişiler siyasi kararların alınması ve işlemişinde söz sahibi olan ve bürokrasi de en önemli görevi yerine getiren kişilerdir.

Bürokrasinin Olumsuzları

  • Memur olan kişi bürokraside dönen çarkta ve işleyişte yanlış sistemi düzeltme hakkına sahip değildir. Ne söylenirse yapmaya mecbur kişidir.
  • Bürokraside en büyük makam sahibi kişi söz sahibidir ve istediği kuralı koyma hakkına bazı sınırlamalar dışında sahiptir.
  • Bürokratik örgüt sistemi zamanla kapalı bir hale gelmektedir. Bu durumda işlerde verimsizleşmeye neden olmaktadır. Yenilik anlayışı bu düzende kapalıdır. Böylece özgür düşünme sistemi aşağı çekilmekte ve mevcut kısıtlı kurallara uyma zorunluluğu bir anlamda getirilmektedir.
Bu yazımızı da okuyabilirsiniz:  Kıraathane Nedir?

Bir önceki yazımız olan Kanıksama Nedir? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.


Yorum Yap

Yazar Hakkında

İnternetteki bilgi kirliliğine ve spam yazılara tepki olarak "Türkiye'nin net bilgi kaynağı" O Nedir Net'i kurdu. Bilgiyi paylaşmak ve insanlara faydalı olmak dışında hiçbir gayesi yoktur.

Yorum Yap