İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Kadın
  3. Büstiyer Nedir?

Büstiyer Nedir?

büstiyer

Büstiyer Nedir: Göğüs bölgesinden başlayarak bel bölgesine kadar olan ve göğsü sıkıca saran elbise türüne büstiyer denir. Bayanlar bu kıyafeti daha estetik bir görünüm elde etmek için kullanır.

Büstiyer Kelime Anlamı

Bayanların ceket ve buna benzer kıyafetlerinin içinde kullanılan göz alıcı, çarpıcı, işlemeli kumaştan yapılmış askısız ya da askılı üstlük. (Kaynak: TDK Türkçe Sözlük)

Büstiyer Tarihçesi

1000 yıllık bir geçmişe sahip olan büstiyer, ilk önce randevu evlerinde çalışan kadınlar tarafından kullanılmıştır. Bu dönemdeki kullanım amacı, göğüsleri kaldırmak ve vücudu toparlamaktır. Ayrıca tarihsel süreçte asiller tarafından tercih edilmemiş ve daha sonra vücudu saran özelliklerle üretildiği için rağbet görmüştür. Daha çok gömleklerle kombin yapılan büstiyer, 1800’lü yıllardan itibaren farklı model ve seçeneklerle günümüze kadar gelmiştir.

Büstiyer Nasıl Kullanılır?

Büstiyer farklı tarz ve kombinlerde tercih edilebilmektedir. Günümüzdeki kullanım seçeneklerine bakıldığında daha çok kişisel zevklere göre değerlendirildiği görülmektedir. Bayanların zayıf görünmek için de kullandığı bu elbise, bel bölgesini daha ince gösterirken, göğüslerin de dolgun görünmesini sağlamaktadır.

Tercih edildiği ilk dönemlerde iç giyim ürünü olarak kullanılan büstiyer daha sonraları her alanda rağbet görmüştür. Uzun kumaşlı yelekler içine giyilebildiği gibi kabarık etekler üzerine de giyilebilmektedir. Ayrıca yüksek bel pantolonlarla kombin yapılarak da tercih edilmektedir.

Büstiyerin kullanım bakımından korselerle benzerlik gösterdiği bilinmektedir. Halk arasında sutyen olarak tabir edilen büstiyer, göğüs bölgesinden başlar ve bel bölgesine kadar devam eder. Ancak sutyen sadece vücuttaki belirli bir bölgeyi kapatmak için kullanılır.

Günümüzdeki pek çok kıyafet markası, büstiyer üretimine devam etmektedir. Bayanların daha çok spor yaparken kullandığı bu elbise, vücudun daha hacimli görünmesine olanak sağlar.

Büstiyer Çeşitleri

Farklı modellerle üretilen büstiyerlerin çeşit bakımından oldukça alternatifli olduğu görülmektedir. Öncelikle spor yaparken tercih edilen bu kıyafetlerin ince tay kumaşından yapıldığı bilinmektedir. Bu yönüyle vücudu sıkmadan kullanılabilir.

Bu yazımızı da okuyabilirsiniz:  Lohusa Nedir?

Ceketlerin içine giyilen büstiyerler ise sade kumaşlar kullanılarak üretilir. Ceket içi büstiyerlerde saten ya da dantelli kumaşlar kullanılmaz. Gece kıyafeti için kullanılacak olan büstiyerler ise parlak taşlardan ve payetlerden oluşmaktadır.

Büstiyer modelleri son olarak uzun kollu, boğazdan bağlı ya da düşük omuzlu çeşitleriyle dikkat çekmektedir. Bayanlar bu konuda kendi tarzına göre rahatlıkla seçim yapabilmektedir.

Bir önceki yazımız olan Argan Yağı Nedir? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.


Yorum Yap

Yazar Hakkında

İnternetteki bilgi kirliliğine ve spam yazılara tepki olarak "Türkiye'nin net bilgi kaynağı" O Nedir Net'i kurdu. Bilgiyi paylaşmak ve insanlara faydalı olmak dışında hiçbir gayesi yoktur.

Yorum Yap

Yorumlar (1)

  1. 8 ay önce

    Hmm ilk zamanlar randevu evlerinde kullanılıyor olması ilginç geldi ayrıca asiller de kullanmış 🙂