İlginizi Çekebilir
paradigma
  1. Ana Sayfa
  2. Yaşam
  3. Cadılar Bayramı Nedir?

Cadılar Bayramı Nedir?

Cadılar Bayramı

Cadılar Bayramı Nedir: Her yılın Ekim ayı sonunda Hristiyanlarca kutlanan bayrama Cadılar Bayramı denir. Bu bayramın çok farklı aktiviteleri vardır. Farklı kostümler giymek, perili evleri ziyaret etmek ve uzun süre eğlenmek Cadılar Bayramı’nda yapılan faaliyetlerdir.

Cadılar Bayramı Tarihçesi

Diğer bir adıyla Hallowenn olarak bilinen Cadılar Bayramı’nın kökeni 2 bin yıl önceye kadar dayanmaktadır. Fansan, İrlanda ve Büyük Britanya’da yaşayan Pagan halkı Keltler’in Samhain Festivali’nden esinlenerek ortaya çıktığı düşünülmektedir. Festivalde güneşi temsil etmek için mum ve ateşler yakılır ve hayatını kaybeden akrabalar anılır. Bu sayede ölü ruhların memnun edilmesi sağlanır.

Aynı inanışa göre ölüler Ekim ayı sonunda dünyayı ziyaret etmektedir. Samhain’de bu nedenle kış başlangıcında ölüler için ayinler yapılmaktadır. Ayrıca festivalde ruhların da gezdiklerine inandıkları için bu ruhlara tanınmamak amacıyla maske ve kostümler takılmaktadır.

Samhain Festivali, kutlandığı yıllardan bir süre sonra peri ve cadılarla özleştirilmiştir. 1. yüzyıl sonrasında Romalıların Kelt topraklarını işgal etmesiyle beraber Romalıların ölüler bayramı olarak bilinen Ponomo ve Feralia kavramları birleşmiştir. 7. yüzyıla gelindiğinde ise Hristiyan toplumların 1 Kasım tarihini Azizler Günü ilan etmesiyle beraber 31 Ekim günü de kutsal sayılmıştır. Bu nedenle her yılın 31 Ekim tarihi kutsal akşam olarak günümüze kadar kutlanmaktadır.

İlk defa ne zaman kutlandığı bilinmeyen bu bayram, Kelt Festivali olarak adlandırılmaktadır. Pagan ve Hristiyan kökleri taşıyan bu gelenekte çocuklar korkutucu kostümler giyerek hediye toplamaktadır. Ayrıca maskeli balolar ve korku film seansları da uzun yıllardır kutlanan bu bayramın gelenekleri arasındadır. Daha çok Batılı ülkelerde kutlanmaktadır.

Cadılar Bayramı Neden Kutlanır?

Cadılar Bayramı hikâyesi ile ilgili çok sayıda iddia bulunmaktadır. Ancak bunlardan en önemlisi, Pagan bayramlarını değiştirmek isteyen Hristiyanların başlattığı uygulamalardır. Hristiyanlar milattan sonra 601 yılında bir emir yayımlamış ve misyonerlerin inanışlarının değiştirilmesini istemiştir. Bu ısrar ile beraber Samhain gibi Pagan toplumu da geleneklerini değiştirmiştir. Samhain, Hristiyanlıktan önce İskoçya, İrlanda ve İngiltere’de kutlanmıştır. Aradan geçen uzun yılların ardından Hristiyanlar 31 Ekim tarihini din adına hayatını kaybedenleri anmak için kutlamasıyla beraber 12. yüzyılda yeni bir gelenek doğmuştur.

On İkinci Yüzyıl itibariyle her 31 Ekim tarihinde siyah kıyafetler giyerek meydanlara çıkan Hristiyanlar, zil çalmaya ve ağıtlar yakmaya başlamıştır. Günümüzde kutlanan Cadılar Bayramı da bu hikâyeye dayandırılmaktadır.

Cadılar Bayramı Nasıl Kutlanır?

Cadılar bayramının en önemli sembolü, gülen balkabaklarıdır. Bu balkabağının içi boşaltılır ve gülen surat şeklinde oyulur. Ardından da içine yanan bir mum bırakılır ve korkunç bir silüet meydana getirilir. Yine bu bayramda daha çok elma şekeri tüketilmektedir. Çocuklar korkutucu kıyafetler giyer ve kapı kapı gezerek şeker toplarlar. Ayrıca çocuklar bu ziyaretlerde hem şeker hem de para toplarlar. Bu geleneğin kökeni ise İngiltere’ye dayanır. Eski zamanlarda yoksullar bu şekilde dolaşır ve ev sahiplerinden ruh keki toplayarak geçimini sağlamaya çalışırdı.

Yetişkinler ise Cadılar Bayramı’nda kıyafet baloları düzenler. Bu balolara gelen misafirler de hayalet, cadı ya da bir korku film karakterinin kıyafetini giymektedir. İlginç ev süslemelerinin de yapıldığı bu bayramda, ev dışına asılan korkutucu figürlerin kötü ruhları korkutmak amacında olduğu söylenmektedir. Ayrıca korkunç kıyafetlerin giyilme amacı da bu şekildedir.

Cadılar Bayramı’na Özgü Gelenekler

Halloween’e özgü birçok gelenek bulunmaktadır. Kostümler, balkabağı, oyunlar ve yiyecekler bu bayramın temel öğeleridir.

Bu yazımızı da okuyabilirsiniz:  Neuromarketing Nedir?

Kostümler: Bir inanışa göre çevrede gezinmekte olan ruhlara tanınmamak için hem çocuklar hem de yetişkinler farklı kostümler giymekte ve yüzlerini boyamaktadır. Sonra da bu kostümlerini tanıtmak amacıyla evleri gezmeye başlarlar.

Yiyecekler: Öncelik balkabağından yapılan yiyeceklerdir. Bunun dışında elma şekeri, çikolatalar ve şekerlemeler de Cadılar Bayramı’na özgü gelenekler arasındadır.

Balkabağı: Halloween’in en önemli sembolü olan balkabağının için oyulur ve farklı şekiller verilir. Daha sonra ise evlerin önünde sergilenmeye başlar. Bayram sırasında balkabağı ekmeği ile beraber turta ve tatlı hazırlanarak ikram edilmektedir.

Oyunlar: Cadılar Bayramı’nın en çok bilinen oyun geleneği, çocukların evleri dolaşarak ‘şaka mı, şeker mi’ oyunudur. Ev sahiplerine yöneltilen bu sorunun ardından alınan cevaba göre çocuklar birtakım şakalar yapmaktadır.

Cadılar Bayramı’ndaki Cadı Simgesi

Halloween’de dolunay önünde süpürge ile uçan cadı simgesi oldukça meşhurdur. Bir iddiaya göre süpürge, kadınların eve ait olduklarını simgelemektedir. Aynı zamanda utanmazlık sembolüdür. Süpürge üzerindeki kadının yolculuk etmesi ise cinselliği ifade etmektedir.

Farklı bir iddiaya göre 1450’li yıllarda, kadınların cadı olarak tabir edilmesi ve cadı avı adı altında işkence görmesi sonucunda süpürge ile kaçmasını sembolize etmektedir. Cadı avı 1480 ile 1750’li yıllarda kadınların yakalanarak işkence görmesi ve yakılması sürecidir. Avrupa’da cadı olduğu iddiasıyla 60 bin kişinin öldürüldüğü bilinmektedir.

Günümüzde Cadılar Bayramı

Eski zamanlardan 19. yüzyıla kadar bir bayrama dönüşmüş olan festivaller daha çok Katolik karşıtı gösteriler olarak kutlanmaktaydı. Ancak 20. yüzyılla beraber Noel gibi kutlanan bir bayram halini almıştır. 1980’li yıllarda ise korku filmlerinin rağbet görmeye başlamasıyla beraber Cadılar Bayramı’na ciddi bir katkıda bulunulmuştur. Halloween bu anlamda 1990’dan sonra sorgulanmış ve çok yaygın bir şekilde kutlanmaya başlanmıştır.

Günümüzdeki Halloween artık maskeli balolara ve kostümlü partilere dönüşmüş durumda. Kış ayının gelişini kutlayan Hristiyan topluluklar bu bayramı bir eğlence aracı olarak görmektedir.

Cadılar Bayramı Hangi Ülkelerde Kutlanır?

Cadılar Bayramı’nı en kapsamlı şekilde kutlayan ülkelerden olan İrlanda’da her yıl 25 Ekim ile 2 Kasım tarihleri arasında Derry City’de Halloween Karnavalı düzenlenmektedir. Halloween’i coşkuyla kutlayan bir diğer ülke Meksika’dır. Ölüm günü olarak adlandırılan bu bayram 31 Ekim’de kutlanmaya başlanır ve bu kutlamalar 3 gün boyunca devam eder. Ülkenin Chiapa de Corzo, Merida, Yucatan, Mixquic, Oaxaca ve Janitzio Adası’nda birbirinden ilginç festivaller yapılmaktadır.

Amerika Birleşik Devletleri’nde de Halloween kutlamaları büyük bir coşkuyla yapılmaktadır. ABD’nin New York City, New Orlans, Salem ve Chicago eyaletlerinde her yıl milyonlarca kişinin katılımıyla gerçekleştirilen Halloween, birçok festivale ev sahipliği yapmaktadır.

Cadılar Bayramı’nı kutlayan ülkeler arasında İngiltere de bulunmaktadır. Londra Hayalet Yürüyüşü adı altında düzenlenen organizasyonlar, 1976’dan beri yapılmaktadır. Halloween kutlaması yapan diğer ülkeler ise; Bangkok, Romanya, Kolombiya, Hong Kong ve Çek Cumhuriyeti olarak sıralanabilir.

Cadılar Bayramı Hakkında Bilinmesi Gerekenler

İngiltere başta olmak üzere Batılı ülkelerin neredeyse tamamında Halloween adıyla kutlanan bu bayram. ‘All Hallow’s Eve’ yani Azizler Günü’nün arifesi anlamına gelmektedir. Kutlandığı ilk zamanlarda evlere gelen yoksullara, ruh keki adında bir yiyecek verilirdi. Bu kekin ayrıca bir ölüyü temsil ettiğine inanılmaktaydı.

Cadılar Bayramı hakkında en ilginç bilgi ise 2016 yılında 170 milyon kişinin bu bayramı kutladığıdır. Amerika’da yapılan festivallerde yaklaşık olarak 9 milyar dolarlık bir harcama yapılmıştır. Ayrıca düzenlenen organizasyonlarda kutlamalara katılan kişilerin %20’si kendi evcil hayvanlarına komik kostümler giydirmektedir.

Bir önceki yazımız olan Barista Nedir? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.


Yorum Yap

Yazar Hakkında

İnternetteki bilgi kirliliğine ve spam yazılara tepki olarak "Türkiye'nin net bilgi kaynağı" O Nedir Net'i kurdu. Bilgiyi paylaşmak ve insanlara faydalı olmak dışında hiçbir gayesi yoktur.

Yorum Yap