İlginizi Çekebilir
dünya nedir
  1. Ana Sayfa
  2. Yaşam
  3. Çakra Nedir?

Çakra Nedir?

Çakra

Çakra Nedir: İnsan vücudunda bulunan yaşam gücü, hayat enerjisi ya da genel enerji merkezlerine çakra denir. Karmaşık görevleri olan bu enerji merkezlerinin ayrıca duygulara ait fonksiyonları bulunurken sorumlu oldukları farklı organlar da yer almaktadır.

Çakra Kelime Anlamı

İnsan bedeninde bulunan enerjiyi tüm vücuda dağıtan enerji noktaları. (Kaynak: TDK Türkçe Sözlük)

Çakra Çeşitleri

Çakralar vücudun pek çok bölgesinde bulunmaktadır. İnsan bedeninde 7 temel enerji merkezi yer almaktadır. Büyük sinir ağları ve hormonal salgı bezlerinin üzerinde yer alan bu çakraların aktivite edilmesi sayesinde sağlıklı bir şekilde çalışabildikleri bilinmektedir. Daha çok nefes teknikleri ve yoga yöntemi ile aktive edilen bu çakralar ne kadar açıksa, vücuttaki enerji akımı da o kadar fazla olmaktadır.

1.Birinci Çakra ve Özellikleri

Bu çakra aynı zamanda kök çakradır. Kırmızı renklidir ve algılaması bakımından hareket, dokunma ve varlık gibi duyuları kontrol eder. Bireyler bu çakrayı çok kısa sürede hissedebilmektedir. Titreşim, denge, tüylerin diken diken olma hissi ve fiziksel anlamda zevk alma gibi durumlarda kök çakra devreye girer. Kök çakranın elementi ise topraktır. Bireylerdeki gücenme, sertlik ya da kızma gibi faaliyetler birinci çakrayı olumsuz etkiler.

Birinci çakra omurganın en alt kısmında bulunmaktadır. Daha geniş bir ifadeyle, boşaltım organlarının bulunduğu kasıklar ile bağırsak ve anüsün birleştiği alandadır. Genel olarak tüm alışkanlıkları ve otomatik davranışların temelini oluşturmaktadır. Ayrıca bilinçaltını ifade eder.

Eğer birinci çakrada bir dengesizlik durumu söz konusu ise, bireyler fiziksel aktivitelerden uzaklaşmaya başlar. Hatta sürekli kendini hasta hissetme durumu da yaşanabilmektedir. Ek olarak sürekli kızgınlık durumu söz konusu olmaktadır.

2.İkinci Çakra ve Özellikleri

Cinsel çakra olarak tanımlanan ikinci çakra aslında bireylerin yaşadığı yeri ifade etmektedir. Pankreas ve dalak organlarıyla yakından ilişkilidir. Sadece cinsel organlarda bulunur. Cinsel dürtüler ile ilgili olan ikinci çakranın yeteneği yaratıcılık olarak kabul edilir. Duygusal anlamda fark edilen ikinci çakra, cinsel doyum sürecini yönetmektedir.

İkinci çakranın dengesiz olup olmadığını anlamanın bazı yöntemleri vardır. İlk olarak cinsel anlamda yeteri kadar beslenemeyen kadınlar, cinsel ilişkiden zevk alamaz hale gelebilirler. Erkekler için ise bu durum ereksiyon sorunlarıyla kendini belli edebilir. Temel belirtiler ise şu şekilde sıralanabilir;

  • Yumurtalık kanseri
  • Hormonaldengesizlikler
  • Kısırlık problemi
  • Mesane ve böbrek sorunları
  • Kadınlarda adet döneminin ağrılı geçmesi
Bu yazımızı da okuyabilirsiniz:  Krep Kumaş Nedir? Özellikleri Nelerdir?

3.Üçüncü Çakra ve Özellikleri

Zihinsel ve akli olan tüm süreçleri düzenleyen üçüncü çakra, kalp ile ilişkilidir. İnsanların herhangi bir şeye inanarak başarmasını simgelemektedir. Göbek deliğinin tam üzerinde bulunan bu çakra tüm sindirim sistemi, karaciğer ve böbrek üstü bezleri kapsamaktadır. Tamamen duygular ile ilgili olduğu bilinir.

4.Dördüncü Çakra ve Özellikleri

Kalp çakrası olarak ifade edilen dördüncü çakra; muhabbet, sevgi ve şefkati simgelemektedir. Bağımlılık ve korku ise gölge duygularıdır. Aynı zamanda vücudun en güçlü çakrasıdır. Korku hissinin artması bu çakrayı kapatmaktadır.

5.Beşinci Çakra ve Özellikleri

Boğaz çakrası olan beşinci çakra, dürüstlük yeteneğinin ön planda olduğu bir enerjidir. İfade gücü ile iletişimi temsil eder. Vücuttaki konumu tiroit bezlerine yakın olan yerlerdir. Gölge yani ters duyguları ise yalanlama ve inkârdır.

6.Altıncı Çakra ve Özellikleri

Bireylerdeki farkındalığın yanı sıra zihin gücü ve huzurla ilgili olan çakradır. Mutluluk hormonunun salgılandığı hipofiz bezinin yakınlarında bulunur. Yeteneği ise sezgi gücü olarak ifade edilir. Altıncı çakranın gölge yani ters duyguları, zihinsel karmaşa ve bunalımdır.

Altıncı çakranın bozulup bozulmadığı, kişinin zihinsel anlamdaki karışıklıkla ifade edilir. Sürekli olumsuzluk hali altıncı çakranın bozulduğunun bir göstergesidir.

7.Yedinci Çakra ve Özellikleri

Tüm bedeni etkileyen son çakra yedinci çakradır. Tepe çakrası olarak da isimlendirilir. Keder ve acı bu çakranın gölge duyguları olarak kabul edilir. Bir birey ruhsal anlamda sorunlar yaşıyorsa, yedinci çakra kapalı demektir.

8.Çakra Açmak Nedir?

Çakra açmak, vücudun yaşam enerjisi taşıdığı kanalların tekrar çalışmaya başlamasını sağlamaktır. Çakraların açılması amacıyla bioenerji seansları, meditasyon ve yoga teknikleri kullanılır. En çok kullanılan uygulama yogadır. Çakra açmak isteyen bir kişi öncelikle bu işi kendi isteği ile yaptığına inanmalıdır.

İnsanların gündelik hayatta karşılaştığı başarısızlıklar veya şanssızlıkların ortadan kaldırılması, çakraları açmak ne işe yarar sorusunun aynı zamanda bir yanıtı niteliğindedir. Bununla beraber vücuttaki enerji noktalarının kapalı olması durumu, beraberinde pek çok olumsuzluğu getirebilmektedir. Genel olarak şanssızlık şeklinde adlandırılan durumlar aslında çakraların kapalı olmasıyla ilişkilendirilmektedir.

Çakralar Neden Kapanır?

Çakraların kapanmasına neden olan bazı durumlar vardır. Kötü düşünceler, psikolojik baskılar, stres ve bunun gibi faktörler, çakraları kapatan faktörler arasındadır. Ayrıca kötü beslenme, hava ve ses kirliliği gibi çevresel durumlar da çakraların kapanmasında etkilidir. Bireyler bu tür durumları atlatmak için önce kendisiyle daha sonra ise çevreyle barışık olmalıdır.

Bir önceki yazımız olan Ofsayt Nedir? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.


Yorum Yap

Yazar Hakkında

İnternetteki bilgi kirliliğine ve spam yazılara tepki olarak "Türkiye'nin net bilgi kaynağı" O Nedir Net'i kurdu. Bilgiyi paylaşmak ve insanlara faydalı olmak dışında hiçbir gayesi yoktur.

Yorum Yap

Yorumlar (1)

  1. gerçekten çok enteresan bişe bazısı inanıyor bazısı ınanmıyor ama en enteresanı birinci ikinci ücüncü dördüncü diye ayrılması gerçekten enteresan.