İlginizi Çekebilir
Şanzıman
  1. Ana Sayfa
  2. Teknoloji
  3. CD Rom Nedir?

CD Rom Nedir?

cd rom

CD Rom Nedir: Kompakt diskte yer alan sayısal bilgileri okumaya yarayan araca CD ROM adı verilmektedir. Bu sürücülerde gerçekleşen okuma işlemi, lazer ışını vasıtasıyla yapılmaktadır.

CD ROM Tarihi ve Kullanım Alanları

Tarihteki ilk CD-ROM, Philips ve Sony firmaları tarafından 1978 yılında üretilmiştir. Bu tarihe baktığımızda, CD ROM’ların bilgisayarlarla buluşmadan önce müzik amaçlı olarak üretildiği belirtilmektedir. İlk üretimin daha çok dijital ses verilerini okuyabilme kapasitesiyle yapıldığı bilinmektedir. Ayrıca hız bakımından bilgisayarlardaki işlevini yerine getirmesi olanaksız olduğundan dolayı daha sonraki süreçlerde bilgisayarların özelliklerine göre kapasiteleri artırılmıştır.

İlk CD sürücüler piyasaya sürüldüğü zaman, günümüzdeki gibi doğrudan doğruya anakarta bağlanarak kullanılmamaktaydı. Bu sürücüler ya IDE kontrol kartı sayesinde ya da ses kartına takılarak kullanılıyordu. Zamanla gelişen bilgisayarlarla beraber CD ROM’lar yaygınlaşmış ve günümüze kadar gelişerek gelmiştir.

Günümüz itibariyle artık her çeşit CD ROM’a ulaşılabiliyor. Buna ek olarak DVD-ROM’lar bu sürücülere göre daha yaygın hale gelmiştir.

CD ROM Nasıl Çalışır?

Türkçesi ‘kompakt disk sadece okunabilir bellek’ olan bu sürücü, yüksek kapasiteli olarak üretilen CD’lerin okunması amacıyla üretilmiştir. Bu sürücülerin üretiminde metal ve plastik kullanılmaktadır. Ön kısımda 1 adet led ve 1 adet buton bulunuyor. Led bölgesinin yanıp sönmesi durumunda okuma işleminin başarıyla gerçekleştiği anlaşılmaktadır. Buton ise CD-ROM’u hem açmak hem de kapatmak için kullanılmaktadır. Bir CD ROM sürücüsü farklı formatlarda yazılmış olan CD’leri rahatlıkla okuyabilmektedir.

CD’lerin genel olarak aynı yapıya sahip olduğu bilinmektedir. Taşıyıcı bölgeyi meydana getiren yer, CD’deki kalın tabakadır. Pek çok üretici bu tabakayı yaparken polikarbon kullanmaktadır. Tabakanın üst kısmında ise bilgilerin kaydedildiği kısım bulunmaktadır. Herhangi bir bilginin okunması esnasında lazer bu kısımda yansır ve okuma işlemi başlar.

CD ROM’un temel yapısı dört parçadan meydana gelmektedir. Bunlar;

  • CD’yi döndürmeye yarayan motor,
  • Lazerin kafasını taşımaya yarayan motor,
  • Kapağın rahat bir şekilde açılması ve kapanmasını sağlayan motor,
  • Üstünde bütün elektronik yapıları barındıran ana kart.
Bu yazımızı da okuyabilirsiniz:  Yapay Zeka Nedir?

Güneş ışınlarına duyarlı bir materyal olan CD ROM, bu özelliği nedeniyle oda sıcaklığında muhafaza edilmelidir.

Motorlar ve Lazerin Devreye Girmesi

Dört parçadan oluşan CD-ROM sürücüsündeki motorlar hareketli parçalardır. Son parça olan ve tüm elektronik bölümü üzerinde barındıran kart ise hareketsizdir. Metal bölgede bulunan baskı mekanizması, CD’yi taşımaya yarayan bir tepsiden yine CD’yi sıkıştırmaya yarayan özel bir katmandan meydana gelmektedir. CD’nin sıkışmasının ardından döner ve raydaki lazer kafası CD üstünde talep edilen yere doğru harekete geçer. Bu süreçten sonra okuma mekanizması devreye girer ve bilgiler bilgisayar ekranına ulaştırılır.

CD’lerin bilgisayar içinde döndürülmesini sağlayabilen motor, iki farklı şekilde çalışmaktadır. Günümüzdeki modern sürücüleri de bu kategoride değerlendirirsek, daha çok CLV metodunun kullanıldığını aktarabiliriz. CLV (constant linear velocity) yöntemiyle çalışan bir bilgisayarda CD, meydanın okumayı amaçladığı bölgeye doğru hızlı bir şekilde döndürülmektedir. Eğer kafa CD’nin daha çok dış bölgelerindeki verileri ekrana yansıtacaksa CD yavaş dönmektedir. Merkeze yakın veriler okunacak ise yine hızlı bir şekilde döner ve bilgiler ekrana yansıtılır.

Yazılacak Dosyalar Nasıl Kodlanır?

CD’lerdeki yazılabilen kısım 0.05 – 0.1 mikrometre arasında değer alan mikroskobik girintilerden oluşmaktadır. Bu girintilerin derinliği 120 Nanometredir ve ‘pit’ adıyla tanınmaktadır. Pitler arasında bulunan tümsek bölgeye ise ‘land’ adı veriliyor. CD’lerdeki bu iki temel değerin kombinasyonları sayesinde bilgiler bir araya gelmektedir.

CD’de yer alan bilgilerin okunma süreci, lazer teknolojisi sayesinde başlamaktadır. Lazerin kafa kısmı, motor sayesinde CD’nin tüm yüzeyinde hareket etmekte ve lazerin tek bir yöne geçiş yapmasını sağlamaktadır. Bu geçiş sürecinde lazer ışınları lensten çıkış yaparak taşıyıcı yüzeye yansır ve bilgileri saklayan yüzeye ulaşır. Yazılacak dosyalar, sistem tarafından bu şekilde kodlanmaktadır.

Bir önceki yazımız olan Hard Disk Nedir? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.


Yorum Yap
Bu içeriğe tepkini emoji ile bildir?

Yazar Hakkında

İnternetteki bilgi kirliliğine ve spam yazılara tepki olarak "Türkiye'nin net bilgi kaynağı" O Nedir Net'i kurdu. Bilgiyi paylaşmak ve insanlara faydalı olmak dışında hiçbir gayesi yoktur.

Yorum Yap