İlginizi Çekebilir
Kozmopolit Nedir
  1. Ana Sayfa
  2. Yaşam
  3. Çehre Nedir, Çehre Ne Demek?

Çehre Nedir, Çehre Ne Demek?

Çehre Nedir, Çehre Ne Demek?
Çehre Nedir, Çehre Ne Demek?
Çehre ?

Çehre ne demek sorusu hakkında en doğru bilgiyi sözlüklerden edinebiliriz. Dilimizde son derece yaygın olan ve edebiyatta özelliklede şiirlerde çok sık kullanılan çehre kelimesi, Farsça kökenli çihre kelimesinden türeyerek dilimize geçmiştir. Çehre; yüz, görünüş, kimlik vb. anlamları taşımaktadır. Gün içinde çok sık karşılaştığımız ancak birçok kişi tarafından gerçek anlamı tam olarak bilinmeden kullanılan bu kelime birçok yazılı eserde geçmektedir.

Farsça’dan dilimize geçen çehre kelimesi için diğer dillerde tam olarak bir karşılık bulunamamıştır. Genellikle; yüz, sima, görünüş, kimlik, didar vb. anlamalarını taşımaktadır. Günümüz Türkçesinde eskiye nazaran daha az kullanılan bu kelime, Farsça ve Türkçe arasında yaşanan etkileşimin en güzel ürünlerinden biridir. Çehre kelimesi ile farklı tamlamalar ile kullanılarak yeni anlamlar oluşturulabilir.

Çehre Kelimesinin TDK Anlamı

Çehre TDK anlamı ile incelendiğinde kelimenin üç farklı şekilde anlamlandırıldığı görülmektedir. Gerçek anlamının yanı sıra mecaz olarak da çok sık kullanılan çehre kelimesinin Türk Dil Kurumu Güncel Türkçe Sözlük içinde yer alan tanımlamalarına göre:

  • İsim Anlamı: Yüz, sima, sıfat vb.
  • Mecaz Anlamı: Görünüş ve kimlik

Olarak ifade edilmiştir. Etimolojik olarak çehre kelimesi Farsça kökenlidir. Farsçadan hemen hemen birçok farklı doğu diline geçen bu sözcüğün en temel anlamı insan yüzü olarak ifade edilebilir. Genellikle insan yüzünü tanımlamak adına Farsçada kullanılan sözcüğün dilimize nasıl kazandırıldığı ise bilinmiyor.

Çehre Kelimesinin Kökeni

Çehrenin kökeni Farsçadan gelmektedir. Farsça’da çihre, olarak tanımlanan çehre kelimesi, insan yüzü anlamını taşımaktadır. Orta Farsça’da ise Partça ve Pehlevice kaynaklara göre çihrag; bir şeyin doğası, özü, görünümü vb. anlamına gelen söcükten türetilmiştir.

Avesta dilinde çithra; görünme, belirme gibi anlamalara gelen çehre kelimesi birçok farklı dilde benzer anlamları ve benzer formaları ile kullanılmaktadır. Hintavrupa Anadilinde yazılı örneğine rastlanmayan kelimenin ki – tro; aydın, görüntü vb. anlamlara gelen sözcükten evrildiği düşünülmektedir. Hemen hemen tüm varyasyonları ile insan yüzü, görünüş, ortaya çıkan, belirme, suret, kimlik vb. benzer anlamaları taşıyan çehre, Türkçede oldukça yaygın bir kullanıma sahiptir.

Bu yazımızı da okuyabilirsiniz:  Periskop Nedir?

Bir önceki yazımız olan İslamofobi Sorunu Nasıl Çözülür? başlıklı makalemizde islamofobi hakkında bilgiler verilmektedir.


Yorum Yap

Yorum Yap